Niektóre aktualne problemy polityki zagranicznej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 16 grudnia 1977 r.
w sprawie niektórych aktualnych problemów polityki zagranicznej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w pełni aprobuje przedstawione działania władz naczelnych naszego państwa na arenie międzynarodowej i z uznaniem stwierdza, że są one zgodne z żywotnymi interesami narodu, umacniają suwerenność, bezpieczeństwo i pozycję Polski, sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi kraju.

Celom tym służy przede wszystkim stałe pogłębienie przyjaźni, sojuszu i współpracy ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, czego dobitnym potwierdzeniem stał się udział partyjno-państwowej delegacji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w obchodach 60-lecia Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej. Zacieśniona została równocześnie przyjacielska współpraca z Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną, czemu służyła wizyta partyjno-państwowej delegacji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Doniosłe znaczenie ma nowy układ o przyjaźni, współpracy i pomocy wzajemnej, utrwalający sojusznicze i dobrosąsiedzkie stosunki z Niemiecką Republiką Demokratyczną. Polska współdziała w umacnianiu Układu Warszawskiego, we wcielaniu w życie skoordynowanej konsekwentnie pokojowej linii tego polityczno-obronnego sojuszu. Kraj nasz uczestniczy także w rozszerzaniu socjalistycznej integracji gospodarczej w ramach Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej. Pomyślnie rozwija się przyjacielska współpraca Polski ze wszystkimi państwami socjalistycznymi.

Tymi samymi celami kieruje się polska polityka zagraniczna, działając aktywnie na rzecz utrwalania procesu odprężenia i uczynienia go nieodwracalnym. Polska Rzeczpospolita Ludowa wnosi istotny wkład do realizacji Aktu Końcowego helsińskiej Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, widząc w nim Wielką Kartę Pokoju na naszym kontynencie, której wszystkie zasady i postanowienia stanowią integralną całość. Sejm udziela pełnego poparcia konstruktywnym inicjatywom i współdziałaniu dla zapewnienia pomyślnych wyników Belgradzkiemu Spotkaniu przedstawicieli państw - uczestników historycznej konferencji helsińskiej.

Uznając szczególną doniosłość zahamowania trwającego ciągle wyścigu zbrojeń, Sejm potwierdza swe całkowite poparcie dla doniosłych inicjatyw Związku Radzieckiego i jego Orędzia do wszystkich narodów, parlamentów i rządów świata. Polska dąży do pomyślnych rezultatów wiedeńskich rokowań w sprawie redukcji sił zbrojnych i zbrojeń w Europie Środkowej. Równocześnie będzie nadal aktywnie uczestniczyć w rokowaniach rozbrojeniowych na innych płaszczyznach oraz w przygotowaniach do nadzwyczajnej Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych i do Światowej Konferencji Rozbrojeniowej. Przedmiotem szczególnej troski i uwagi naszego kraju pozostaje zapobieżenie rozprzestrzenianiu broni nuklearnej, które stworzyłoby wielkie zagrożenie dla pokoju w Europie i świecie. Razem z całą światową opinią publiczną społeczeństwo polskie przywiązuje wielką wagę do postępu w radziecko-amerykańskich rozmowach nad drugim porozumieniem o ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych oraz oczekuje rychłego zawarcia tego porozumienia.

Sejm w pełni aprobuje pomyślne rezultaty oficjalnych wizyt I Sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Republice Francuskiej i w Republice Włoskiej. Wnosząc istotny wkład w pogłębienie odprężenia na naszym kontynencie, wizyty rozszerzyły równocześnie przyjazną współpracę Polski z obydwoma krajami. Sejm z zadowoleniem stwierdza, że rozmowy w Watykanie służyły dialogowi w najdonioślejszej sprawie pokoju.

Sejm wyraża całkowitą aprobatę dla stanowiska w sprawie dalszej normalizacji i rozwoju stosunków z Republiką Federalną Niemiec, potwierdzonego ponownie podczas wizyty kanclerza Republiki Federalnej Niemiec w Polsce. Proces ten, którego istotą jest przezwyciężanie przeszłości i budowa pokojowego współżycia, wymaga zwłaszcza ścisłego przestrzegania Układu z 7 grudnia 1970 roku oraz konsekwentnej realizacji zasad i postanowień zawartych w podpisanych w ostatnich latach porozumieniach i dokumentach.

Sejm wyraża przekonanie, że zbliżająca się wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w Polsce służyć będzie umacnianiu odprężenia i dalszemu pomyślnemu rozwojowi stosunków polsko-amerykańskich.

Polska Rzeczpospolita Ludowa wespół ze swymi sojusznikami niezłomnie zmierza do wcielania w życie zasad pokojowego współistnienia państw o odmiennych ustrojach, do rozwijania przyjaznej współpracy międzynarodowej, do budowy wzajemnego zaufania.

Kraj nasz udziela solidarnego poparcia wszystkim narodom dążącym do wolności, usunięcia pozostałości kolonializmu i rasizmu, wspiera słuszne postulaty krajów rozwijających się i ruchu państw niezaangażowanych, współdziała w wysiłkach zmierzających do likwidacji ognisk wojny i napięcia, działa na rzecz umocnienia międzynarodowego bezpieczeństwa. Cele te przyświecają aktywności Polski na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych i innych międzynarodowych organizacji.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z zadowoleniem stwierdza, że konsekwentna i aktywna polityka zagraniczna, służąc najdroższej wszystkim Polkom i Polakom sprawie pokoju i tworząc pomyślne warunki dla społeczno-gospodarczego rozwoju kraju, ma powszechne poparcie narodu polskiego, umacnia autorytet Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w Europie i świecie.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1977.34.160

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Niektóre aktualne problemy polityki zagranicznej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Data aktu: 16/12/1977
Data ogłoszenia: 21/12/1977