Rejestracja finansowa jednostek gospodarki uspołecznionej.

UCHWAŁA Nr 14
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 stycznia 1977 r.
w sprawie rejestracji finansowej jednostek gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 2 pkt 5 i 7 oraz art. 3 dekretu z dnia 21 września 1950 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 399) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Rejestracji finansowej podlegają:
1)
zjednoczenia i inne organizacje gospodarcze grupujące przedsiębiorstwa państwowe,
2)
przedsiębiorstwa państwowe,
3)
inne nie wymienione w pkt 1 i 2 państwowe jednostki organizacyjne, z wyjątkiem jednostek i zakładów budżetowych; wyłączenie to nie dotyczy prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych,
4)
spółdzielnie i ich związki,
5)
zakłady jednostek wymienionych w pkt 1-4, prowadzone według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego,
6)
organizacje polityczne, zawodowe i społeczne w zakresie ich działalności gospodarczej,
7)
spółki, w których Skarb Państwa, przedsiębiorstwa państwowe albo inne jednostki gospodarki uspołecznionej mają udział wynoszący ponad 50% kapitału zakładowego

- zwane dalej "jednostkami", jeżeli są obowiązane do dokonywania rozliczeń z budżetem Państwa z następujących tytułów: podatków, z wyjątkiem podatku od nieruchomości oraz podatków obrotowego i dochodowego należnych od organizacji politycznych, zawodowych i społecznych, dodatnich i ujemnych różnic budżetowych, wpłat z zysku, oprocentowania środków trwałych, oprocentowania funduszu statutowego w części finansującej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, obciążenia funduszu płac i funduszu premiowego pracowników zajmujących kierownicze i inne samodzielne stanowiska pracy, wpłat równowartości odpisów amortyzacyjnych oraz z tytułu dotacji (dopłat) do działalności gospodarczej.

2.
Rejestracji finansowej podlegają również jednostki:
1)
przekazujące wpłaty z zysku na rachunek rozliczeń jednostki nadrzędnej,
2)
odprowadzające na rzecz jednostki nadrzędnej obciążenia odpisów na fundusz rozwoju przedsiębiorstwa oraz obciążenia funduszu premiowego pracowników zajmujących kierownicze i inne samodzielne stanowiska pracy.
§  2.
Przepisy § 1 nie dotyczą:
1)
przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrom Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych,
2)
banków,
3)
zakładów ubezpieczeń majątkowych i osobowych,
4)
jednostek zrzeszonych w Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych i w Centralnym Związku Kółek Rolniczych, z wyjątkiem spółdzielni.
§  3.
1.
Jednostki składają zgłoszenia rejestracyjne w dwóch egzemplarzach w terminie 30 dni od rozpoczęcia działalności powodującej powstanie obowiązku dokonywania rozliczeń z tytułów wymienionych w § 1.
2.
Zgłoszenie rejestracyjne powinno zawierać następujące dane według stanu na dzień złożenia zgłoszenia:
1)
pełną i skróconą nazwę jednostki, jej siedzibę, przedmiot działalności gospodarczej i datę jej rozpoczęcia, a także nazwę i siedzibę jednostki nadrzędnej oraz nadzorującego organu administracji państwowej,
2)
identyfikator jednostki nadany jej przez Główny Urząd Statystyczny zgodnie z przepisami dotyczącymi systemu identyfikacji i klasyfikacji jednostek gospodarki narodowej,
3)
wyszczególnienie rodzaju należności oraz dotacji (dopłat) do działalności gospodarczej, z których jednostka ma obowiązek dokonywania rozliczeń (§ 1),
4)
numer rachunku rozliczeniowego w banku finansującym działalność jednostki,
5)
wskazanie aktu prawnego stanowiącego podstawę prawną działalności jednostki oraz aktu normującego zasady gospodarki finansowej jednostki.
3.
Zgłoszenie rejestracyjne podpisują kierownik i główny księgowy jednostki.
§  4.
1.
Zgłoszenie rejestracyjne składają:
1)
jednostki rozliczające się z budżetem centralnym - do właściwego ze względu na siedzibę jednostki okręgowego zarządu dochodów państwa i kontroli finansowej (zamiejscowego wydziału dochodów państwa tego zarządu), zwanego dalej "okręgowym zarządem",
2)
jednostki objęte planem terenowym i rozliczające się z budżetem terenowym - do właściwego ze względu na siedzibę jednostki terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
2.
Okręgowy zarząd lub terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, przyjmujący zgłoszenie rejestracyjne, wydaje jednostce drugi egzemplarz zgłoszenia, potwierdzając na nim wykonanie obowiązku rejestracji finansowej.
3.
Na podstawie otrzymanych zgłoszeń rejestracyjnych terenowe organy administracji państwowej przekazują właściwym okręgowym zarządom dane dotyczące należności przypadających na rzecz budżetu centralnego w terminie 14 dni po zakończeniu kwartału.
§  5.
1.
Jednostki są obowiązane zawiadomić pisemnie właściwy okręgowy zarząd lub właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego o zmianie danych objętych zgłoszeniem rejestracyjnym (§ 3 ust. 2).
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również w razie likwidacji jednostki lub połączenia jednostek.
3.
Zawiadomienie o zmianach, o których mowa w ust. 1 i 2, powinno być dokonane najpóźniej w terminie 30 dni od dnia ich powstania.
§  6.
Minister Finansów może zwolnić od obowiązku rejestracji finansowej określone grupy jednostek.
§  7.
W sprawach unormowanych uchwałą nie mają zastosowania przepisy działu IX dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60 z późniejszymi zmianami).
§  8.
Jednostki, które dokonały rejestracji finansowej na podstawie przepisów dotychczas obowiązujących i podlegają obowiązkowi rejestracji zgodnie z przepisami niniejszej uchwały, złożą zgłoszenia rejestracyjne w terminie do dnia 31 maja 1977 r.
§  9.
Traci moc uchwała nr 156 Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 1969 r. w sprawie rejestracji finansowej jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 37, poz. 301).
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 marca 1977 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1977.3.19

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Rejestracja finansowa jednostek gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 28/01/1977
Data ogłoszenia: 10/02/1977
Data wejścia w życie: 01/03/1977