Usprawnienie organizacji pracy kierowników naczelnych, centralnych i terenowych organów administracji oraz kierowników jednostek gospodarczych i instytucji.

ZARZĄDZENIE Nr 49
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 16 sierpnia 1977 r.
w sprawie usprawnienia organizacji pracy kierowników naczelnych, centralnych i terenowych organów administracji oraz kierowników jednostek gospodarczych i instytucji.

W celu stworzenia ministrom, podsekretarzom stanu, wojewodom i wicewojewodom, rektorom szkół wyższych, dyrektorom zjednoczeń (jednostek równorzędnych), dyrektorom instytutów naukowo-badawczych, dyrektorom przedsiębiorstw i kierownikom innych zakładów pracy warunków do usprawnienia kierowania pracami podległych jednostek organizacyjnych i sprawowania skuteczniejszego nadzoru nad przebiegiem wykonania zadań zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
We wtorki, środy i soboty nie mogą być organizowane żadne narady, konferencje i inne zebrania, odrywające od pracy wewnątrz jednostek organizacyjnych ministrów, podsekretarzy stanu, wojewodów i wicewojewodów oraz rektorów szkół wyższych.
2.
W dni określone w ust. 1 ministrowie, podsekretarze stanu, wojewodowie i wicewojewodowie oraz rektorzy szkół wyższych powinni poświęcić się całkowicie pracy wewnątrz kierowanych jednostek organizacyjnych, pracy w terenie z jednostkami podległymi, podporządkowanymi i nadzorowanymi, dokonywać inspekcji i wykonywać funkcje nadzoru.
§  2.
Stałym dniem posiedzeń Rady Ministrów i Prezydium Rządu jest piątek. W związku z tym ministrowie i wojewodowie powinni w tym dniu przebywać w miejscu urzędowania, aby w razie potrzeby móc wziąć udział w obradach Rządu.
§  3.
1.
Narady, konferencje i inne zebrania z udziałem osób, o których mowa w § 1, mogą być organizowane w poniedziałki i czwartki.
2.
Zorganizowanie narady, konferencji lub innego zebrania o charakterze ogólnokrajowym - międzyresortowym lub regionalnym z udziałem ministrów, podsekretarzy stanu, wojewodów lub wicewojewodów wymaga uprzedniej zgody Prezesa Rady Ministrów.
3.
W razie uzasadnionej potrzeby zorganizowania narady, konferencji lub innego zebrania w dniu innym niż poniedziałek bądź czwartek, a więc z naruszeniem przepisów § 1 i § 3 ust. 1, zaproszenie ministra, podsekretarza stanu, wojewody lub wicewojewody oraz rektora szkoły wyższej może nastąpić tylko po uprzednim uzyskaniu zgody Prezesa Rady Ministrów.
§  4.
1.
We wtorki, środy, piątki i soboty nie mogą być organizowane żadne narady, konferencje i inne zebrania, odrywające od pracy wewnątrz jednostek organizacyjnych dyrektorów zjednoczeń (jednostek równorzędnych), instytutów naukowo-badawczych, przedsiębiorstw i kierowników innych zakładów pracy.
2.
W tych dniach dyrektorzy i kierownicy, o których mowa w ust. 1, powinni poświęcić się całkowicie pracy wewnątrz kierowanych jednostek organizacyjnych i pracy w terenie z jednostkami podległymi, dokonywać inspekcji i wykonywać funkcje nadzoru.
3.
Nie należy również delegować podległych pracowników do jednostek nadrzędnych w dniach wymienionych w ust. 1 ani też wzywać ich do tych jednostek.
§  5.
1.
Narady, konferencje i inne zebrania z udziałem osób, o których mowa w § 4, mogą być organizowane wyłącznie w poniedziałki i czwartki.
2.
W razie szczególnie uzasadnionej potrzeby minister może zorganizować w ramach resortu naradę, konferencję lub inne zebranie z udziałem dyrektorów zjednoczeń (jednostek równorzędnych), dyrektorów instytutów naukowo-badawczych, dyrektorów przedsiębiorstw i kierowników innych zakładów pracy w dniu innym niż poniedziałek i czwartek.
§  6.
1.
We wtorki, środy, piątki i soboty nie mogą być organizowane kursokonferencje.
2.
W szczególnie uzasadnionym wypadku może być zorganizowana w tych dniach kursokonferencja wyłącznie po uprzednim uzyskaniu osobistej zgody właściwego ministra lub wojewody. W odniesieniu do kursokonferencji o charakterze ogólnokrajowym i międzyresortowym wymagana jest uprzednia zgoda Prezesa Rady Ministrów.
§  7.
Zapraszanie lub wzywanie dyrektorów zjednoczeń (jednostek równorzędnych), dyrektorów instytutów naukowo-badawczych, dyrektorów przedsiębiorstw i kierowników innych zakładów pracy w innym celu niż na narady i konferencje, np. na szkolenie z oderwaniem od pracy, różnego rodzaju uroczystości itd., może nastąpić za uprzednią zgodą właściwego ministra.
§  8.
Przepisy § 4, 5 i 7 stosuje się odpowiednio do zastępców dyrektorów zjednoczeń (jednostek równorzędnych), zastępców dyrektorów instytutów naukowo-badawczych, zastępców dyrektorów przedsiębiorstw i zastępców kierowników innych zakładów pracy, z tym że w wypadkach określonych w § 7 wystarcza uprzednie uzyskanie zgody dyrektora właściwego zjednoczenia (jednostki równorzędnej).
§  9.
Wojewodowie ustalą dla terenu województwa analogiczne zasady usprawnienia pracy urzędów wojewódzkich, prezydentów (naczelników miast) i naczelników gmin (miast i gmin) oraz kierowników podległych jednostek gospodarczych, organizacji i instytucji.
§  10.
Realizacja postanowień niniejszego zarządzenia powinna znaleźć wyraz w odpowiednio sformułowanych i dostosowanych do ustalonych zasad planach pracy właściwych jednostek organizacyjnych.
§  11.
Ministrowie i wojewodowie zapewnią skuteczną kontrolę przestrzegania przepisów niniejszego zarządzenia przez podległe i nadzorowane jednostki.
§  12.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
ministrach, należy przez to rozumieć również kierowników urzędów centralnych,
2)
wojewodach, należy przez to rozumieć również prezydentów miast stopnia wojewódzkiego.
§  13.
Zaleca się zarządom centralnych organizacji spółdzielczych stosowanie przepisów niniejszego zarządzenia.
§  14.
Traci moc zarządzenie nr 9 Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lutego 1972 r. w sprawie usprawnienia organizacji pracy kierowników naczelnych, centralnych i terenowych organów administracji oraz kierowników jednostek gospodarczych i instytucji (Monitor Polski Nr 9, poz. 64).
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1977.21.111

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Usprawnienie organizacji pracy kierowników naczelnych, centralnych i terenowych organów administracji oraz kierowników jednostek gospodarczych i instytucji.
Data aktu: 16/08/1977
Data ogłoszenia: 22/08/1977
Data wejścia w życie: 22/08/1977