Ustalenie wzoru odznaki "Za zasługi dla przemysłu chemicznego" oraz zasad i trybu jej nadawania.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO
z dnia 18 czerwca 1977 r.
w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Za zasługi dla przemysłu chemicznego" oraz zasad i trybu jej nadawania.

Na podstawie § 7 uchwały nr 84 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1977 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Za zasługi dla przemysłu chemicznego" (Monitor Polski Nr 16, poz. 89) zarządza się, co następuje:
§  1.
Odznaka "Za zasługi dla przemysłu chemicznego", zwana dalej "odznaką", stanowi kompozycję pierścienia benzenowego, w którego środku symbolicznie zilustrowano kolumny petrochemii z zabudowaniem w kształcie trzech małych pierścieni benzenowych. Środki poszczególnych pierścieni, pokryte emalią zieloną, żółtą i karminową, symbolizują różne branże przemysłu chemicznego. Całość kompozycji środkowej ma tło z emalii błękitnej. Zewnętrzny kształt pierścienia benzenu jest otoczony dekoracyjnymi elementami. Całość jest zawieszona na klamrze o rysunku poziomym, składającym się z siedmiu pierścieni benzenu, z których środkowy (powiększony) wypełniony jest narodowymi barwami - biało-czerwoną emalią. Na odwrotnej stronie odznaki znajduje się napis "Za zasługi dla przemysłu chemicznego", a pod napisem gałązka lauru. Odznaka będzie dwustopniowa z metalu, posrebrzana i pozłacana. Wymiary odznaki wynoszą 28 mm. Wzór odznaki ustala się w załączniku do zarządzenia.
§  2.
1.
Odznaka srebrna "Za zasługi dla przemysłu chemicznego" może być przyznana pracownikowi po 10 latach, a odznaka złota po 20 latach aktywnej i nienagannej pracy w resorcie przemysłu chemicznego.
2.
Za szczególne zasługi i osiągnięcia w dziedzinie produkcji i rozwoju przemysłu chemicznego lub w innych szczególnie uzasadnionych wypadkach Minister Przemysłu Chemicznego może przyznać odznakę niezależnie od okresu i miejsca działalności osoby odznaczanej.
3.
Przyznanie odznaki złotej powinno być poprzedzone przyznaniem odznaki srebrnej. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest w wyjątkowych wypadkach, zwłaszcza w stosunku do pracowników, którzy do dnia ustanowienia odznaki osiągnęli 20 lat pracy w przemyśle chemicznym.
§  3.
Wraz z odznaką wręcza się odznaczonemu legitymację stwierdzającą nadanie odznaki.
§  4.
1.
Odznaka może być przyznana:
1)
na wniosek Zarządu Głównego Związku Zawodowego Chemików,
2)
na wniosek kierowników jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Przemysłu Chemicznego,
3)
na wniosek kierowników innych państwowych jednostek organizacyjnych lub zarządów związków spółdzielni i organizacji społecznych.
2.
Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Ministrowi Przemysłu Chemicznego najpóźniej na 2 miesiące przed planowanym terminem wręczenia odznaki.
§  5.
1.
Wręczenie odznaki i legitymacji stwierdzającej jej przyznanie odbywa się uroczyście, głównie z okazji "Dnia Chemika" oraz świąt państwowych lub innych okoliczności szczególnie ważnych dla resortu przemysłu chemicznego, jak np. oddanie do eksploatacji nowego obiektu produkcyjnego, jubileusz zakładu itp.
2.
Odznakę wręcza Minister Przemysłu Chemicznego lub osoba przez niego upoważniona.
§  6.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§  7.
1.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Ministerstwo Przemysłu Chemicznego.
2.
Nadanie, utratę lub pozbawienie odznaki odnotowuje się w aktach osobowych pracownika.
§  8.
W razie zagubienia, zniszczenia lub kradzieży odznaki albo legitymacji stwierdzającej jej przyznanie wydaje się nową odznakę lub duplikat legitymacji.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI " ZA ZASŁUGI DLA PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024