Zasady finansowania kosztów napraw gwarancyjnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 18 grudnia 1976 r.
w sprawie zasad finansowania kosztów napraw gwarancyjnych.

Na podstawie § 45 uchwały nr 46 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1976 r. w sprawie gospodarki finansowej przemysłowych i budowlano-montażowych państwowych organizacji gospodarczych objętych planem centralnym (Monitor Polski Nr 15, poz. 70 i Nr 27, poz. 118) oraz w związku z § 22 i § 27 uchwały nr 183 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej organizacji spółdzielczych (Monitor Polski z 1971 r. Nr 33, poz. 213 i z 1973 r. Nr 15, poz. 94) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Państwowe organizacje gospodarcze objęte uchwałą nr 46 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1976 r. w sprawie gospodarki finansowej przemysłowych i budowlano-montażowych państwowych organizacji gospodarczych objętych planem centralnym (Monitor Polski Nr 15, poz. 70 i Nr 27, poz. 118) oraz organizacje spółdzielcze finansują koszty napraw gwarancyjnych produkowanych przez nie i sprzedawanych wyrobów finalnych, objętych systemem gwarancji, ze środków obrotowych, obciążając nimi koszty własne produkcji.
2.
Przez koszty napraw gwarancyjnych rozumie się poniesione przez producenta koszty usunięcia ujawnionych przez odbiorców wad wyrobów w okresie obowiązywania gwarancji, bez względu na to, czy naprawy te są wykonywane przez producenta we własnym zakresie, czy też są zlecane innym wykonawcom, lub dostarczenia wyrobów wolnych od wad oraz odszkodowania zapłacone z tego tytułu odbiorcom.
§  2.
1.
Koszty napraw gwarancyjnych obciążają koszty produkcji tych gotowych asortymentów wyrobów lub ich grup, których naprawy dotyczą, a w razie zaprzestania produkcji tego asortymentu (grupy) wyrobów - koszty wydziałowe lub ogólnozakładowe.
2.
Ewidencja kosztów napraw gwarancyjnych powinna umożliwić ustalenie rzeczywistej wysokości tych kosztów z podziałem na jednorodne grupy asortymentowe wyrobów finalnych oraz zespołów objętych gwarancją kooperantów.
§  3.
1.
Na pokrycie faktycznie poniesionych kosztów napraw gwarancyjnych nowych lub zmodernizowanych wyrobów oraz wyrobów produkowanych jednostkowo lub małoseryjnie, których produkcję rozpoczęto po dniu 1 stycznia 1977 r., może być tworzona w okresie 2 lat od daty rozpoczęcia produkcji rezerwa obciążająca koszty produkcji tych wyrobów.
2.
Właściwy minister może wyrazić zgodę na przedłużenie okresu tworzenia rezerwy, o którym mowa w ust. 1, o dalszy rok.
3.
Właściwy minister może w wyjątkowych wypadkach wyrazić zgodę na tworzenie rezerwy na pokrycie kosztów napraw gwarancyjnych wyrobów rynkowych trwałego użytkowania innych niż wymienione w ust. 1.
4.
Naczelny dyrektor zjednoczenia (jednostki równorzędnej) ustala dopuszczalną dla poszczególnych wyrobów roczną kwotę rezerw, mając na względzie, że kwoty te powinny w kolejnych latach maleć i uwzględniać technicznie uzasadnione koszty napraw gwarancyjnych.
5.
Kwoty nie wykorzystanych rezerw po upływie terminu gwarancyjnego dla ostatniego wyrobu wytworzonego w dopuszczalnym okresie tworzenia rezerwy przenosi się na zyski nadzwyczajne.
6.
Do kosztów napraw gwarancyjnych, przekraczających wysokość ustalonej na dany rok kwoty rezerwy, stosuje się przepis § 2 ust. 1.
§  4.
1.
Państwowe organizacje gospodarcze, o których mowa w § 1 ust. 1, zwiększą na dzień 1 stycznia 1977 r. swój rezerwowy fundusz rozwoju o pozostałość funduszu napraw gwarancyjnych na ten dzień. Jeżeli rezerwowy fundusz rozwoju przekroczył kwotę wynikającą z ustalonej na rok 1976 i lata następne normy odpisów na fundusz rozwoju wolnych od opodatkowania, pozostałość funduszu napraw gwarancyjnych zwiększa fundusz rozwoju. Kwoty pozostałości funduszu zwiększające fundusz rozwoju nie podlegają opodatkowaniu (obciążeniu na rzecz zjednoczenia).
2.
Organizacje spółdzielcze na podstawie uchwały organów, o których mowa w § 22 uchwały nr 183 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej organizacji spółdzielczych (Monitor Polski z 1971 r. Nr 33, poz. 213 i z 1973 r. Nr 15, poz. 94), zwiększą na dzień 1 stycznia 1977 r. fundusz wskazany w uchwale organów spółdzielczych o pozostałość funduszu napraw gwarancyjnych na ten dzień.
§  5.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 22 maja 1973 r. w sprawie zasad finansowania kosztów napraw gwarancyjnych (Monitor Polski Nr 24, poz. 148).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1977 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024