Wymagania, jakim powinien odpowiadać operat wodnoprawny.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 26 stycznia 1976 r.
w sprawie wymagań, jakim powinien odpowiadać operat wodnoprawny

Na podstawie art. 31 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 38, poz. 230) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Operat wodnoprawny, na którego podstawie wydaje się pozwolenie wodnoprawne, zwany dalej "operatem", sporządza się w formie opisowej i graficznej.
2.
Część opisowa operatu zawiera:
1)
dane dotyczące zakładu ubiegającego się o wydanie pozwolenia,
2)
określenie:
a)
celu i zakresu zamierzonego korzystania z wód,
b)
ilości, stanu i składu ścieków oraz przewidywanego sposobu i efektu ich oczyszczenia,
c)
rodzaju urządzeń pomiarowych oraz znaków żeglugowych i wodnych,
d)
stanu prawnego nieruchomości usytuowanych w zasięgu szkodliwego oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub wykonania urządzeń wodnych oraz rodzaju urządzeń zapobiegających temu oddziaływaniu,
e)
obowiązków zakładu ubiegającego się o wydanie pozwolenia w stosunku do osób trzecich,
3)
charakterystykę wód objętych pozwoleniem wodnoprawnym,
4)
wyniki analiz wody dokonanych w zamierzonym miejscu wprowadzenia ścieków w odniesieniu do średniego niskiego przepływu (SNQ) lub przepływu gwarantowanego w danym przekroju wód płynących albo objętości wód stojących,
5)
bilans wodny zakładu z określeniem wpływu gospodarki wodnej zakładu na wody powierzchniowe i podziemne,
6)
projekt instrukcji gospodarowania wodą.
3.
Część graficzna operatu zawiera:
1)
plan urządzeń wodnych wykonany na mapie lub szkicu w skali stosowanej przy sporządzaniu planów realizacyjnych z naniesionymi nieruchomościami usytuowanymi w zasięgu szkodliwego oddziaływania zamierzonego sposobu korzystania z wód lub wykonania urządzeń wodnych, z oznaczeniem powierzchni oraz określeniem ich właścicieli,
2)
zasadnicze przekroje podłużne i poprzeczne urządzeń wodnych i koryta wody płynącej usytuowanych w zasięgu oddziaływania tych urządzeń, wykonane w skali określonej w pkt 1,
3)
schemat układu urządzeń pomiarowych, znaków żeglugowych i wodnych,
4)
schemat funkcjonalny lub technologiczny urządzeń wodnych.
§  2.
1.
Operatem, na którego podstawie wydaje się pozwolenie wodnoprawne na pobór wód podziemnych, jest zatwierdzona dokumentacja geologiczna zawierająca ustalenia zasobów tych wód, odpowiednie dane, o których mowa w § 1, a ponadto:
1)
określenie wielkości poboru wody w m3 na godzinę i w m3 na dobę z podaniem bilansu zapotrzebowania wody na okres obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego,
2)
opis urządzeń służących do poboru wody z określeniem ich wydajności,
3)
opis urządzeń tłoczących i uzdatniających wodę,
4)
określenie rodzajów urządzeń służących do rejestracji i kontroli poboru wody,
5)
plan z naniesieniem:
a)
ujęć wód podziemnych znajdujących się na obszarze położonym w odległości dwukrotnie większej od zasięgu oddziaływania ujęcia objętego wnioskiem o wydanie pozwolenia,
b)
obiektów budowlanych znajdujących się w zasięgu oddziaływania ujęcia.
2.
Operatem, na którego podstawie wydaje się pozwolenie wodnoprawne na pobór wody podziemnej w celu odwodnienia obiektu budowlanego za pomocą otworów wiertniczych, jest projekt robót odwadniających.
§  3.
Operat, na którego podstawie wydaje się pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód śródlądowych do celów rybackich, oprócz odpowiednich danych, o których mowa w § 1, zawiera:
1)
dla stawów:
a)
określenie nazwy, powierzchni ewidencyjnej i użytkowej oraz rodzaju połączeń z innymi wodami,
b)
dane dotyczące okresów nawadniania i odwadniania,
2)
dla wylęgarń:
a)
określenie miejsca usytuowania,
b)
nazwę użytkowanej wody powierzchniowej,
3)
dla rzek, jezior i innych zbiorników:
a)
określenie nazwy i powierzchni wody oraz rodzaju połączeń obwodu rybackiego z innymi wodami,
b)
oznaczenie granic obwodu rybackiego, obrębów hodowlanych i ochronnych tarlisk, zimowisk oraz miejsc usytuowania sadzy rybackich i przepławek.
§  4.
Operat, na którego podstawie wydaje się pozwolenie wodnoprawne na eksploatację urządzeń wodnych, zawiera:
1)
dla urządzeń zabezpieczających wody przed zanieczyszczeniem:
a)
dane dotyczące zakładu eksploatującego urządzenia wodne,
b)
dokumentację powykonawczą w części dotyczącej zmian wprowadzonych do projektu urządzeń wodnych,
c)
dokumenty stwierdzające efekty eksploatacyjne urządzeń wodnych wraz z analizami ścieków po ich oczyszczeniu,
d)
określenie wpływu ścieków na odbiornik,
2)
dla urządzeń służących do ujmowania wód podziemnych:
a)
dane dotyczące zakładu pobierającego wodę,
b)
projekt badań hydrogeologicznych lub opinię hydrogeologiczną, jeżeli wydano pozwolenie na pobór wody bez ustalenia jej zasobów,
c)
dokumentację powykonawczą w części dotyczącej zmian wprowadzonych do projektu urządzeń.
§  5.
Operatem jest projekt urządzeń wodnych albo wyciąg z założeń techniczno-ekonomicznych lub z dokumentacji jednostadiowej inwestycji, jeżeli odpowiada wymaganiom przewidzianym dla operatu.
§  6.
Właściwy terenowy organ administracji państwowej może w uzasadnionych wypadkach odstąpić od wymagań określonych w zarządzeniu, jak również może żądać zamieszczenia dodatkowych danych w operacie.
§  7.
Do spraw wszczętych przed dniem wejścia w życie zarządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  8.
Traci moc zarządzenie Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej z dnia 5 kwietnia 1967 r. w sprawie dokumentacji wymaganej do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego (Monitor Polski Nr 22, poz. 106).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024