Zm.: zarządzenie w sprawie zwolnień i ulg w podatku gruntowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 grudnia 1975 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie zwolnień i ulg w podatku gruntowym.

Na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 22 listopada 1971 r. o podatku gruntowym (Dz. U. z 1971 r. Nr 27, poz. 254 i z 1974 r. Nr 38, poz. 230) i art. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 listopada 1971 r. w sprawie zwolnień i ulg w podatku gruntowym (Monitor Polski z 1971 r. Nr 54, poz. 357, z 1973 r. Nr 41, poz. 245 i z 1975 r. Nr 2, poz. 11) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 2, § 2 ust. 3 i § 3 ust. 4 wyrazy "stopnia powiatowego" zastępuje się wyrazami "stopnia podstawowego";
2)
w § 4 ust. 1 i § 16 ust. 1 pkt 2 po wyrazie "państwowej" dodaje się wyrazy "stopnia podstawowego";
3)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. 1. Zwalnia się od podatku gruntowego pobieranego przy zastosowaniu stawek procentowych przez okres 5 lat grunty:

1) nabyte w drodze kupna w celu utworzenia nowego samodzielnego gospodarstwa rolnego:

a) od Państwa w trybie ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego (Dz. U. Nr 17, poz. 71 z późniejszymi zmianami); dotyczy to również gruntów państwowych przekazanych w użytkowanie na podstawie umowy zobowiązującej do przeniesienia własności lub umowy przedwstępnej,

b) od właścicieli indywidualnych gospodarstw rolnych wykazujących niski poziom produkcji, jeżeli przedmiotem nabycia są grunty takich gospodarstw, a nabywca w stosunku do ostatnich właścicieli nie jest ani krewnym w linii prostej, ani współmałżonkiem;

2) nabyte w drodze kupna w celu powiększenia istniejącego gospodarstwa rolnego:

a) od Państwa lub od właścicieli indywidualnych gospodarstw rolnych, określonych w pkt 1 lit. b), jeżeli nabywca jest członkiem zespołu rolników indywidualnych, a w stosunku do ostatnich właścicieli nie jest ani krewnym w linii prostej, ani współmałżonkiem,

b) od Państwa lub od właścicieli indywidualnych gospodarstw rolnych, określonych w pkt 1 lit. b), przez innych właścicieli indywidualnych gospodarstw rolnych niż wymienieni pod lit. a), jeżeli obszar gruntów nabytych i będących już własnością nabywcy umożliwia racjonalne prowadzenie gospodarstwa i wzrost produkcji towarowej.

2. Upoważnia się terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego do zwolnienia od podatku gruntowego przez okres 5 lat gruntów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b) i pkt 2 lit. a), nabytych przez osobę będącą w stosunku do zbywcy krewnym w linii prostej, jeżeli przemawiają za tym względy społeczne i produkcyjne, a grunty przed zbyciem nie były objęte wspólną gospodarką rolną w rozumieniu przepisów o podatku gruntowym.

3. Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego mogą określić miejscowości (wsie), w których nie będą stosowane zwolnienia od podatku na podstawie ust. 1 pkt 2 lit. b).

4. Okres zwolnienia liczy się od roku podatkowego następującego po roku, w którym zawarto umowę nabycia gruntów, umowę zobowiązującą do przeniesienia własności gruntów lub umowę przedwstępną.

5. Po upływie okresu zwolnienia obniża się przychodowość szacunkową z gruntów, o których mowa w ust. 1 i 2, w pierwszym roku o 75%, w drugim roku o 50% i w trzecim roku o 25%.

6. Za gospodarstwa wykazujące niski poziom produkcji uważa się gospodarstwa określone w § 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 26 marca 1968 r. w sprawie zaliczania gospodarstw rolnych do kategorii wykazujących niski poziom produkcji wskutek zaniedbania i w sprawie ustalania wysokości nakładów niezbędnych do przywrócenia żyzności gruntów (Dz. U. Nr 11, poz. 58).

7. Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do gruntów nabytych przez właścicieli indywidualnych gospodarstw rolnych w trybie przepisów o przymusowym wykupie nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych.";

4)
§ 7 otrzymuje brzmienie:

"§ 7. Przepisy § 6 ust. 1 pkt 1, ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio do gruntów:

1) państwowych oddanych w dzierżawę lub użytkowanie rolniczym spółdzielniom produkcyjnym, kółkom rolniczym i spółdzielniom kółek rolniczych, spółdzielniom i ich związkom zrzeszonym w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz zespołom rolników indywidualnych;

2) gospodarstw rolnych wykazujących niski poziom produkcji, które zostały wniesione w formie wkładu członkowskiego do rolniczych spółdzielni produkcyjnych, do kółek rolniczych i spółdzielni kółek rolniczych lub zostały wydzierżawione przez właściciela wymienionym jednostkom na okres co najmniej 10 lat.";

5)
skreśla się § 8;
6)
§ 9 otrzymuje brzmienie:

"§ 9. 1. Obniża się podatek gruntowy pobierany przy zastosowaniu stawek procentowych z użytków rolnych stanowiących własność Państwa, które zostaną wydzierżawione właścicielom indywidualnych gospodarstw rolnych na podstawie umowy zawartej z właściwym terenowym organem administracji państwowej stopnia podstawowego, do kwoty wynikającej z zastosowania do podstawy opodatkowania z tych gruntów stawki 9%.

2. Przepis ust. 1 stosuje się, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta na okres co najmniej 8 lat i dzierżawca uprawia wszystkie posiadane grunty.";

7)
w § 10:
a)
ust. 1 wyrazy "1972-1975" zastępuje się wyrazami "1972-1980";
b)
ust. 2 wyrazy "stopnia powiatowego" zastępuje się wyrazami "stopnia podstawowego";
8)
w § 14 ust. 1:
a)
pkt 2 lit. b) otrzymuje brzmienie:

"b) użytki rolne nabyte przez właścicieli indywidualnych gospodarstw rolnych, jeżeli przedmiotem nabycia są grunty gospodarstw rolnych o niskim poziomie produkcji, a nabywca w stosunku do ostatnich właścicieli nie jest ani krewnym w linii prostej, ani współmałżonkiem; przepis § 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio",

b)
pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) użytki rolne Państwowego Funduszu Ziemi na niektórych określonych przez wojewodów terenach województw krośnieńskiego, nowosądeckiego i przemyskiego, wymagających zasiedlenia, nabyte od Państwa po 1968 r. jako samodzielne gospodarstwa rolne w trybie ustawy wymienionej w pkt 2 lit. a) - przez okres dziesięciu lat, licząc od roku objęcia",

c)
pkt 4 lit. a) wyrazy "organem prezydium rady narodowej" zastępuje się wyrazami "terenowym organem administracji państwowej stopnia podstawowego".
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że przepisy wymienione w § 1 pkt 3 stosuje się do gruntów nabytych po dniu 1 stycznia 1976 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1976.5.24

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie w sprawie zwolnień i ulg w podatku gruntowym.
Data aktu: 31/12/1975
Data ogłoszenia: 18/02/1976
Data wejścia w życie: 18/02/1976