Zezwolenie na dokonywanie niektórych czynności obrotu wartościami dewizowymi przez spółki o kapitale mieszanym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 maja 1976 r.
w sprawie zezwolenia na dokonywanie niektórych czynności obrotu wartościami dewizowymi przez spółki o kapitale mieszanym.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 i art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy dokonywania niektórych czynności obrotu wartościami dewizowymi przez spółki o kapitale mieszanym, prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w których wspólnikami są polskie jednostki gospodarki uspołecznionej lub organizacje społeczne mające osobowość prawną i uprawnienia do prowadzenia działalności gospodarczej oraz osoby fizyczne mające stałe miejsce zamieszkania za granicą (cudzoziemcy dewizowi).
2.
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio do spółek o kapitale mieszanym, w których zagranicznymi wspólnikami są osoby prawne mające siedzibę za granicą lub polonijne stowarzyszenia i organizacje społeczne mające siedzibę za granicą.
3.
Wspólnikami w spółkach o kapitale mieszanym mogą być - pod warunkiem uzyskania indywidualnego zezwolenia dewizowego - osoby fizyczne, które otrzymały kartę stałego pobytu w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Do osób tych stosuje się odpowiednio przepisy o zagranicznych wspólnikach, chyba że zarządzenie stanowi inaczej.
§  2.
1.
Umowy spółki o kapitale mieszanym powinny przewidywać:
1)
wniesienie przez zagranicznego wspólnika wkładu (udziału) pieniężnego w złotych pochodzących z udokumentowanej wymiany walut wymienialnych określonych przez Narodowy Bank Polski; jeżeli część wkładu (udziału) wnoszona jest w postaci niepieniężnej, to wkład (udział) pieniężny ulega odpowiedniemu zmniejszeniu o udokumentowaną wartość wkładu (udziału) niepieniężnego, z tym iż wkład (udział) pieniężny nie może być niższy od 50% całości wkładu,
2)
podział zysku netto spółki w ten sposób, że nie mniej niż 20% zysku netto przeznaczonych zostanie na fundusz rezerwowy spółki, a pozostała część zysku netto do podziału między wspólników; zyskiem netto jest zysk w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, a jeżeli chodzi o spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - pomniejszony o podatek dochodowy należny od spółki.
2.
Warunki umów spółki o kapitale mieszanym podlegają zatwierdzeniu w zakresie umów obrotu towarowego z zagranicą i usług z tym związanych przez Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej, a w zakresie pozostałych umów przez właściwego ministra (kierownika centralnego urzędu) w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  3.
Zezwala się spółkom o kapitale mieszanym na wypłacanie z należnych zagranicznym wspólnikom udziałów w zyskach netto spółki kwot w złotych na ich osobiste potrzeby w czasie pobytu w Polsce oraz na przyjmowanie wpłat z pobranych i nie wykorzystanych przez nich złotych.
§  4.
1.
Zezwala się Bankowi Handlowemu w Warszawie S.A. i Bankowi Polska Kasa Opieki S.A. na wypłatę na rzecz zagranicznych wspólników w walutach wymienialnych należnych im sum z tytułu udziału w zyskach netto spółki, pomniejszonych o podatek dochodowy należny od zagranicznych wspólników oraz o sumy pobrane przez nich z kasy spółki w złotych. W okresie jednego roku podatkowego wypłata w walutach wymienialnych nie może przekroczyć 9% wartości wkładu (udziału) wniesionego przez zagranicznego wspólnika.
2.
Ograniczenie wypłaty w walutach wymienialnych sum z tytułu udziału w zyskach spółki do wysokości 9% rocznie wartości wniesionego wkładu (udziału) nie stosuje się do spółek, w których co najmniej 50% obrotów ze sprzedaży towarów lub usług realizowanych jest w drodze udokumentowanej sprzedaży eksportowej za waluty wymienialne.
3.
Wypłaty, o których mowa w ust. 1, mogą być dokonywane w formie:
1)
przelewu na oprocentowany rachunek walutowy zagranicznego wspólnika,
2)
przekazu za granicę,
3)
wypłaty gotówkowej.
4.
Wypłaty, o których mowa w ust. 1, mogą być dokonywane po uprzednim przedstawieniu bankowi:
1)
zaświadczeń wystawionych przez spółkę według wzoru ustalonego przez bank,
2)
nakazów płatniczych na podatek dochodowy za rok podatkowy, wydanych przez terenowe organy administracji państwowej.
5.
Uprawnienie do wypłaty zysków netto w walutach wymienialnych wygasa po dziesięciu latach począwszy od zysków roku podatkowego następnego po roku, w którym zagraniczny wspólnik otrzymał kartę stałego pobytu w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Dla osób wymienionych w § 1 ust. 3 uprawnienie do wypłaty zysków netto w walutach wymienialnych wygasa po dziesięciu latach począwszy od zysków roku podatkowego następnego po roku, w którym osoby te przystąpiły do spółki.
§  5.
1.
Zezwala się Bankowi Handlowemu w Warszawie S.A. i Bankowi Polska Kasa Opieki S.A. na przekazywanie za granicę:
1)
wartości wkładu (udziału) pieniężnego i niepieniężnego - w razie wystąpienia zagranicznego wspólnika ze spółki - i takiej części wartości majątku spółki pozostałego po odliczeniu wkładów (udziałów) pieniężnych i niepieniężnych wszystkich wspólników, która odpowiada stosunkowi, w jakim wspólnik ten uczestniczył w zyskach netto spółki, pomniejszonej o podatek dochodowy należny od zagranicznego wspólnika,
2)
wartości wkładów (udziałów) pieniężnych i niepieniężnych zagranicznych wspólników - w razie rozwiązania spółki - z majątku pozostałego po zapłaceniu zobowiązań spółki oraz części pozostałej nadwyżki majątku spółki, w takim stosunku, w jakim zagraniczni wspólnicy uczestniczyli w zyskach netto spółki, pomniejszonej o podatek dochodowy należny od zagranicznych wspólników.
2.
Jeżeli w wypadkach wymienionych w ust. 1 wartość majątku spółki jest niższa od wkładów (udziałów) pieniężnych i niepieniężnych wszystkich wspólników, bank może przekazać za granicę na rzecz zagranicznych wspólników wartość wkładów (udziałów) pieniężnych i niepieniężnych pomniejszoną w takim stosunku, w jakim uczestniczyli oni w zyskach netto spółki.
3.
Bank dokonuje wypłat za granicę, o których mowa w ust. 1 i 2, po uprzednim przedstawieniu dowodów dokonania przez spółkę lub jej likwidatora przelewu do banku kwoty należnej zagranicznym wspólnikom, a ponadto po przedstawieniu:
1)
zaświadczenia spółki, podpisanego przez zarząd, o wysokości należności przypadającej na rzecz występującego zagranicznego wspólnika - w wypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1,
2)
sprawozdania likwidacyjnego spółki po zakończeniu postępowania likwidacyjnego wraz z wykazem należności przypadających na rzecz krajowych i zagranicznych wspólników - w wypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2.
§  6.
Wypłata za granicę kwot, o których mowa w § 5, w odniesieniu do wspólników, którzy mają karty stałego pobytu w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej lub uzyskały taką kartę po przystąpieniu do spółki, wymaga osobnego zezwolenia dewizowego.
§  7.
1.
W razie przejścia udziału zagranicznego wspólnika w drodze spadku lub zapisu na rzecz osób zamieszkałych za granicą osoby te dysponują udziałem oraz zyskami z tego tytułu tak jak spadkodawca (zapisodawca), po przedstawieniu dokumentu stwierdzającego nabycie praw do spadku lub zapisu.
2.
Jeżeli spadkobiercami (zapisobiercami) są oprócz osób zamieszkałych za granicą spadkobiercy (zapisobiercy) krajowi, to udział w spółce oraz zyski z tego tytułu podlegają przekazaniu za granicę w części dotyczącej zagranicznego spadkobiercy (zapisobiercy), proporcjonalnie do jego udziału w spadku lub zapisie.
§  8.
Do przeliczeń walut wymienialnych na złote oraz złotych na waluty wymienialne stosuje się kursy specjalne ustalone w tabeli kursów Narodowego Banku Polskiego z premią obowiązującą przy wymianie walut turystom zagranicznym.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1976.25.110

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zezwolenie na dokonywanie niektórych czynności obrotu wartościami dewizowymi przez spółki o kapitale mieszanym.
Data aktu: 26/05/1976
Data ogłoszenia: 14/06/1976
Data wejścia w życie: 14/06/1976