Prowadzenie ewidencji zasobów złóż kopalin.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GEOLOGII
z dnia 11 maja 1976 r.
w sprawie prowadzenia ewidencji zasobów złóż kopalin.

Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. z 1960 r. Nr 52, poz. 303 i z 1974 r. Nr 38, poz. 230) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa zakres i sposób prowadzenia ewidencji zasobów złóż kopalin głównych i towarzyszących przez przedsiębiorstwa eksploatujące złoża kopalin lub budujące zakłady przeznaczone do eksploatacji takich złóż.
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
dokumentacji geologicznej, należy przez to rozumieć zatwierdzoną w obowiązującym trybie dokumentację, zawierającą ustalenie geologicznych zasobów złoża kopaliny w poszczególnych kategoriach poznania lub zatwierdzoną kartę rejestracyjną złoża,
2)
przedsiębiorstwie bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć jednostkę eksploatującą złoża kopalin stałych lub budującą zakład przeznaczony do eksploatacji takich złóż.
§  2.
Prowadzenie ewidencji zasobów złoża kopaliny stałej polega na ustalaniu zmian w zatwierdzonych geologicznych i przemysłowych zasobach złoża, powstałych w wyniku:
1)
dokładniejszego rozpoznania złoża,
2)
eksploatacji złoża,
3)
przeklasyfikowania geologicznych zasobów bilansowych do geologicznych zasobów pozabilansowych lub zasobów przemysłowych do zasobów nieprzemysłowych bądź geologicznych zasobów pozabilansowych do geologicznych zasobów bilansowych lub zasobów nieprzemysłowych do zasobów przemysłowych,
4)
zmian granic złoża.
§  3.
1.
Przedsiębiorstwo aktualizuje zasoby złoża i ujmuje zmiany w ich stanie powstałe w okresie jednego roku w operacie ewidencyjnym, a w okresie pięcioletnim – w dodatku do dokumentacji geologicznej i do zatwierdzonego projektu zagospodarowania złoża kopaliny lub w nowej dokumentacji i nowym projekcie.
2.
Przedsiębiorstwo ujmuje zmiany w zatwierdzonych geologicznych i przemysłowych zasobach złoża kopaliny powstałe wskutek przeklasyfikowania, o którym mowa w § 2 pkt 3, dokonanego w okresie między obowiązującymi terminami sporządzania dodatku do dokumentacji geologicznej i do projektu zagospodarowania złoża kopaliny zgodnie z decyzją właściwego ministra wydaną po uzgodnieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Geologii i Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego oraz w sposób określony w ust. 1.
3.
Przedsiębiorstwo ujmuje zmiany w zatwierdzonych geologicznych i przemysłowych zasobach złoża kopaliny, której wydobywanie nie podlega prawu górniczemu, a wydobycie lub planowane wydobycie kopaliny nie przekracza 500 tysięcy ton rocznie, powstałe na skutek przeklasyfikowania, o którym mowa w ust. 2, zgodnie z decyzją kierownika jednostki nadrzędnej nad przedsiębiorstwem, wydanej po uzgodnieniu z właściwym organem administracji państwowej stopnia wojewódzkiego oraz w sposób określony w ust. 1.
§  4.
Przedsiębiorstwo obowiązane jest sporządzić w terminie do dnia 31 marca każdego roku i załączyć do posiadanego egzemplarza zatwierdzonej dokumentacji geologicznej oraz do posiadanego egzemplarza zatwierdzonego projektu zagospodarowania złoża kopaliny operaty ewidencyjne zawierające zaktualizowany stan geologicznych i przemysłowych zasobów złoża kopaliny na dzień 1 stycznia tego roku.
§  5.
1.
W operacie ewidencyjnym zasobów geologicznych należy uwzględnić zmiany w stanie tych zasobów, powstałe w wyniku wydobycia kopaliny, strat i przeklasyfikowania, o którym mowa w § 2 pkt 3.
2.
Operat ewidencyjny powinien zawierać zaktualizowane tabelaryczne zestawienie geologicznych zasobów złoża, kopię mapy złoża z naniesionymi zmianami w warstwach złoża, stwierdzonymi w okresie sprawozdawczym przy wykonywaniu robót badawczych i eksploatacyjnych, oraz niezbędne uzasadnienie powstałych zmian.
§  6.
1.
Operat ewidencyjny zasobów geologicznych stanowi podstawę do zaktualizowania zasobów przemysłowych i sporządzenia operatu ewidencyjnego zasobów przemysłowych.
2.
Zmiany w stanie zasobów przemysłowych, wynikające ze zmian stanu zasobów geologicznych lub z innych przyczyn, nanosi się na kopie map służących do ustalania zasobów przemysłowych.
3.
Zmiany w stanie zasobów przemysłowych wynikłe z przeklasyfikowania tych zasobów do zasobów nieprzemysłowych lub strat oznacza się na mapach odrębnie.
§  7.
Właściwy minister ustala dla podległych mu przedsiębiorstw wzór części tabelarycznej operatu ewidencyjnego, ujmujący zmiany w poszczególnych parcelach (blokach) obliczeniowych i pokładach w zakresie geologicznych zasobów złoża, w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Geologii, a w zakresie zasobów przemysłowych w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Geologii i Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego.
§  8.
1.
Przedsiębiorstwo sporządza na podstawie operatów ewidencyjnych zbiorcze zestawienie zaktualizowanych zasobów geologicznych i przemysłowych na formularzu ustalonym przez Prezesa Centralnego Urzędu Geologii i po uzyskaniu akceptacji tego zestawienia przez jednostkę nadrzędną przesyła je do Centralnego Urzędu Geologii w terminie do dnia 31 marca każdego roku.
2.
Zbiorcze zestawienia zasobów akceptowane przez jednostkę nadrzędną nad przedsiębiorstwem stanowią podstawę do sporządzania bilansu zasobów złóż kopalin.
§  9.
1.
Przedsiębiorstwo sporządza dodatki do dokumentacji geologicznej (lub nową dokumentację) i do projektu zagospodarowania złoża kopaliny (lub nowy projekt) co pięć lat i przedstawia je do zatwierdzenia.
2.
Przedsiębiorstwo sporządza dodatki do dokumentacji geologicznej i do projektu zagospodarowania złoża kopaliny przed upływem okresu podanego w ust. 1 w razie:
1)
stwierdzenia, w wyniku dokładniejszego rozpoznania złoża, występowania w stosunku do ustaleń przyjętych w zatwierdzonej dokumentacji geologicznej zasadniczych różnic w budowie geologicznej złoża, w ilości zasobów, w jakości kopaliny lub w granicach złoża, jeżeli różnice te mogą wpływać na konieczność zmiany projektu zagospodarowania złoża i sposobu prowadzenia eksploatacji,
2)
projektowania wykorzystania kopaliny w sposób inny niż przyjęty w zatwierdzonej dokumentacji geologicznej,
3)
zmiany kryteriów bilansowości zasobów złoża.
3.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii na wniosek właściwego ministra może zwolnić przedsiębiorstwo od obowiązku sporządzania w wypadkach określonych w ust. 2 dodatków do dokumentacji geologicznej i do projektu zagospodarowania złoża kopaliny.
4.
Dodatki do dokumentacji geologicznej i do projektu zagospodarowania złoża kopaliny sporządza się i zatwierdza w sposób i w trybie określonych przepisami o ustalaniu zasobów złóż kopalin, z tym że w wypadkach określonych w ust. 2 przedsiębiorstwo jest obowiązane przedstawić do zatwierdzenia dodatek do dokumentacji geologicznej i dodatek do projektu zagospodarowania złoża kopaliny najpóźniej w ciągu dwóch lat od zaistnienia okoliczności uzasadniających sporządzenie tych dodatków.
5.
Przy sporządzaniu dodatków, o których mowa w ust. 1, należy dokonać rozliczenia zmian stanu zasobów w stosunku do zatwierdzonych zasobów, uwzględniając zmiany określone w § 2.
§  10.
1.
Przedsiębiorstwo eksploatujące złoże ropy naftowej lub gazu ziemnego albo budujące zakład przeznaczony do eksploatacji takiego złoża sporządza corocznie operat ewidencyjny geologicznych i wydobywalnych zasobów złoża ropy naftowej lub gazu ziemnego, a co pięć lat dodatek do dokumentacji geologicznej.
2.
Przepisy § 2, 4, 5, 7, 8 i 9 stosuje się odpowiednio do przedsiębiorstw, o których mowa w ust. 1.
§  11.
Traci moc zarządzenie Prezesa Centralnego Urzędu Geologii z dnia 12 czerwca 1963 r. w sprawie prowadzenia ewidencji zasobów złóż kopalin (Monitor Polski Nr 51, poz. 262).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1976.23.105

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Prowadzenie ewidencji zasobów złóż kopalin.
Data aktu: 11/05/1976
Data ogłoszenia: 01/06/1976
Data wejścia w życie: 01/06/1976