Kombinaty rolne.

UCHWAŁA Nr 82
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 kwietnia 1976 r.
w sprawie kombinatów rolnych.

Na podstawie art. 9 oraz w związku z art. 27 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 18, poz. 111) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Kombinat rolny, zwany dalej "kombinatem", jest wielozakładowym przedsiębiorstwem państwowym, tworzonym na podstawie dekretu o przedsiębiorstwach państwowych.
2.
Kombinat może powstać w wyniku zmian w organizacji lub połączenia przedsiębiorstw, które stają się wówczas zakładami kombinatu.
3.
Zakłady wchodzące w skład kombinatu są prowadzone według zasad rozrachunku gospodarczego, mają wydzielone środki własne oraz sporządzają własny bilans i rachunek wyników. Zakład zaciąga zobowiązania finansowe w imieniu kombinatu w ramach udzielonych mu upoważnień.
§  2.
Do zadań kombinatu należy:
1)
intensyfikacja produkcji roślinnej, zwierzęcej, ogrodniczej, rybackiej oraz produkcji przemysłu paszowego i rolno-spożywczego,
2)
organizowanie i świadczenie usług produkcyjnych dla rolnictwa, w szczególności usług maszynowych, warsztatowych, transportowych i remontowo-budowlanych,
3)
inicjowanie postępu technicznego, szkolenia oraz świadczeń socjalnych,
4)
organizowanie kooperacji w dziedzinach określonych w pkt 1-3.
§  3. 1
 
1.
Kombinaty są zgrupowane w zjednoczeniach zrzeszonych w Centralnym Zarządzie Państwowych Przedsiębiorstw Gospodarki Rolnej.
2.
Minister Rolnictwa może w szczególnie uzasadnionych wypadkach podporządkować kombinat bezpośrednio Centralnemu Zarządowi Państwowych Przedsiębiorstw Gospodarki Rolnej.
§  4.
1.
Kombinat działa na podstawie statutu nadanego przez Ministra Rolnictwa.
2.
Statut kombinatu określa:
1)
nazwę i siedzibę kombinatu oraz jego jednostkę nadrzędną,
2)
wchodzące w skład kombinatu zakłady oraz jednostki (wyodrębnione komórki) organizacyjne zaplecza naukowo-technicznego, usługowego, obrotu towarowego i inne,
3)
szczegółowy zakres działania,
4)
uprawnienia do działania w zakresie towarowego obrotu krajowego,
5)
zakres praw i obowiązków zakładów wchodzących w skład kombinatu,
6)
zadania i skład kolegium oraz inne organy kombinatu i ich uprawnienia.
§  5.
1.
Organami kombinatu są:
1)
dyrektor kombinatu,
2)
kolegium kombinatu.
2.
Dyrektor kombinatu może powołać radę techniczno-ekonomiczną jako fachowy organ opiniodawczo-doradczy.
§  6.
1.
Dyrektora kombinatu powołuje i odwołuje Minister Rolnictwa.
2.
Zastępców dyrektora i głównego księgowego kombinatu oraz dyrektorów zakładów powołuje i odwołuje naczelny dyrektor zjednoczenia na wniosek dyrektora kombinatu.
3.
Zastępcę dyrektora oraz głównego księgowego zakładu powołuje dyrektor kombinatu na wniosek dyrektora zakładu.
§  7.
Kombinat może:
1)
kontraktować produkty rolne na potrzeby własnego przetwórstwa, z wyjątkiem określonych odrębnymi przepisami produktów rolnych bilansowanych centralnie,
2)
organizować działalność badawczo-wdrożeniową,
3)
organizować detaliczne punkty zbytu wytworzonych produktów rolnych.
§  8.
1.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów dostosuje do działalności kombinatów zasady gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej.
2.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz w uzgodnieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Rolnych określi wynagrodzenie dla pracowników kombinatów przy odpowiednim zastosowaniu zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach i zakładach rolnych podległych Ministrowi Rolnictwa.
§  9.
W kombinacie działają organy samorządu robotniczego, którym przysługują uprawnienia określone w przepisach o samorządzie robotniczym.
§  10.
1.
W rejonach o przewadze gruntów będących w posiadaniu państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej kombinat może utworzyć związek gospodarczy, zwany dalej "zrzeszeniem".
2.
Członkami zrzeszenia mogą być jednostki organizacyjne działające na terenie objętym zakresem działania kombinatu, podległe Ministrom Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego i Skupu, zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska", Centralnym Związku Kółek Rolniczych, Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, oraz zespoły rolników indywidualnych.
3.
Na czele zrzeszenia stoi dyrektor kombinatu.
4.
Dyrektor kombinatu jest upoważniony do koordynowania działalności jednostek organizacyjnych będących członkami zrzeszenia w zakresie:
1)
programowania społeczno-gospodarczego rozwoju, planowania ekonomiczno-technicznego oraz inwestycyjnego,
2)
podejmowania wspólnych przedsięwzięć organizacyjno-produkcyjnych i inwestycyjnych,
3)
tworzenia wspólnych funduszy gospodarczych,
4)
tworzenia zakładów świadczących usługi na rzecz uczestników zrzeszenia,
5)
dysponowania odpadami produkcyjnymi zakładów przemysłu rolno-spożywczego.
§  11.
Celem zrzeszenia jest:
1)
rozwój państwowej, spółdzielczej i indywidualnej produkcji rolnej,
2)
podnoszenie wyników produkcyjno-ekonomicznych przez planowe współdziałanie w organizowaniu produkcji rolniczej, przemysłu rolno-spożywczego i usług dla rolnictwa,
3)
świadczenie usług dla rolnictwa,
4)
racjonalne wykorzystywanie posiadanych środków produkcji i siły roboczej rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego i jednostek usługowych, urządzeń technicznych i produkcyjnych, warsztatów, magazynów, środków transportowych i innych,
5)
uzgadnianie programów rozwoju oraz planów techniczno-ekonomicznych i inwestycyjnych,
6)
podejmowanie wspólnych inwestycji,
7)
podnoszenie kwalifikacji zawodowych osób zatrudnionych w rolnictwie, przemyśle rolno-spożywczym, w jednostkach i punktach usługowych oraz rolników indywidualnych, a także przysposabianie młodzieży wiejskiej do zawodu rolnika,
8)
polepszanie warunków socjalno-bytowych osób zatrudnionych w rolnictwie, przemyśle rolno-spożywczym, w jednostkach i punktach usługowych oraz ludności wsi,
9)
usprawnianie kontraktacji, skupu i obrotu produktami roślinnymi i zwierzętami gospodarskimi,
10)
tworzenie wspólnych funduszy rozwojowych.
§  12.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu oraz po zasięgnięciu opinii Zarządów Centralnego Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska", Centralnego Związku Kółek Rolniczych i Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych ustali szczegółowe zasady organizacji i działania zrzeszenia.
§  13.
1.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu określi podległe mu jednostki organizacyjne obowiązane do przystąpienia do zrzeszeń organizowanych przez kombinaty.
2.
Zaleca się Zarządowi Głównemu Centralnego Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" oraz Zarządom Centralnego Związku Kółek Rolniczych i Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych spowodowanie przystąpienia zrzeszonych w nich jednostek organizacyjnych do zrzeszeń.
§  14.
Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa ustali wytyczne w sprawie przechodzenia pracowników służb rolnych zatrudnionych w terenowych organach administracji państwowej stopnia podstawowego do pracy w kombinatach.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1976 r.
1 § 3 zmieniony przez § 1 uchwały nr 177 z dnia 15 sierpnia 1976 r. (M.P.76.35.152) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 sierpnia 1976 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024