Ogólne warunki umów sprzedaży piwa między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 23 marca 1976 r.
w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży piwa między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 384 § 1 Kodeksu cywilnego oraz § 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) i ust. 2 uchwały nr 193 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie upoważnienia naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków i wzorów umów (Monitor Polski Nr 36, poz. 219) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się ogólne warunki umów sprzedaży piwa między jednostkami gospodarki uspołecznionej, stanowiące załącznik do zarządzenia,
§  2.
W sprawach nie uregulowanych zarządzeniem do umów sprzedaży piwa stosuje się przepisy uchwały nr 192 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie umów sprzedaży i umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1973 r. Nr 36, poz. 218 i z 1974 r. Nr 9, poz. 65).
§  3.
1.
Do umów zawartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Przepisy zarządzenia stosuje się jednak do umów zawartych przed dniem jego wejścia w życie, jeżeli chodzi o skutki prawne zdarzeń, które nastąpiły po dniu jego wejścia w życie.
§  4.
Traci moc zarządzenie Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 23 września 1967 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży piwa w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 55, poz. 270).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 1976 r.

ZAŁĄCZNIK

Ogólne warunki umów sprzedaży piwa między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Rozdział  1

Zawieranie umów i składanie dyspozycji.

§  1.
1.
Umowy powinny być zawierane w zasadzie na okresy roczne. Umowy roczne powinny określać ilości, w jakich piwo ma być dostarczane w poszczególnych kwartałach.
2.
Nie należy odmawiać przyjęcia zamówienia tylko z tego powodu, że żądany termin dostarczenia piwa jest zbyt krótki, jeżeli zamówienie zostało złożone co najmniej na:
1)
15 dni przed okresem, na który ma być zawarta umowa, jeżeli okres ten jest dłuższy niż miesiąc,
2)
5 dni przed terminem dostarczenia piwa - w pozostałych wypadkach.
3.
Jeżeli w zamówieniu dotyczącym dostarczenia piwa w okresie krótszym niż rok nie oznaczono innego terminu, odpowiedź na zamówienie powinna być udzielona przez sprzedawcę w terminie 3 dni.
§  2.
1.
Jeżeli w umowie zastrzeżono, że rozmiar świadczeń częściowych, terminy ich spełnienia oraz asortyment piwa określone zostaną przez kupującego w terminie późniejszym, kupujący jest obowiązany złożyć sprzedawcy dyspozycję w tym zakresie najpóźniej na 5 dni przed miesiącem, w którym piwo ma być dostarczone, chyba że umowa przewiduje inny termin złożenia dyspozycji.
2.
O zmianie terminów, ilości lub asortymentów określonych w dyspozycji kupujący powinien zawiadomić sprzedawcę najpóźniej na 3 dni przed terminem dostarczenia poszczególnej partii piwa - jeżeli kupującym jest hurtownia, a najpóźniej na 1 dzień - jeżeli kupującym jest przedsiębiorstwo handlu detalicznego lub przemysłu gastronomicznego.
3.
Jeżeli kupujący nie złoży dyspozycji w terminie, sprzedawca może wykonać świadczenia częściowe, wzorując się na dostawach wykonywanych w odpowiednich okresach roku poprzedniego.

Rozdział  2

Wykonywanie umów.

§  3.
1.
Sprzedawca jest obowiązany dostarczać piwo do punktów sprzedaży detalicznej i zakładów gastronomicznych własnym staraniem i na własny koszt do wskazanych przez kupującego pomieszczeń sklepowych lub magazynowych.
2.
Dowód wydania towaru jednostkom wymienionym w ust. 1 powinien określać ilość i rodzaj piwa oraz cenę jednostkową.
§  4.
1.
Piwo dostarcza się w opakowaniach (beczkach, butelkach i skrzyniach transportowych) lub cysternach.
2.
Na etykietach piwa w butelkach powinna być oznaczona nazwa rozlewni oraz miejsce i data rozlewu.
3.
Beczki są opakowaniami wypożyczanymi, a butelki i skrzynki opakowaniami sprzedawanymi fakturowanymi i podlegają odprzedaży.
§  5.
1.
Beczki po opróżnieniu powinny być niezwłocznie zwrócone sprzedawcy, nie później niż:
1)
przez hurtownie:
a)
obsługujące tereny wiejskie: przy odbiorze piwa w II i III kwartale - do 15 dni, a przy odbiorze piwa w I i IV kwartale - do 22 dni,
b)
obsługujące tereny nie wymienione pod lit. a): przy odbiorze piwa w II i III kwartale - do 13 dni, a przy odbiorze piwa w I i IV kwartale - do 19 dni,
2)
przez punkty sprzedaży detalicznej i zakłady gastronomiczne:
a)
mające siedzibę w miejscowościach, w których znajduje się rozlewnia sprzedawcy, przy odbiorze piwa w II i III kwartale - do 3 dni, a przy odbiorze piwa w I i IV kwartale - do 5 dni,
b)
mające siedzibę w miejscowościach nie wymienionych pod lit. a): przy odbiorze piwa w II i III kwartale - do 5 dni, a przy odbiorze piwa w I i IV kwartale - do 7 dni.
2.
Terminy zwrotu beczek liczone są od dnia otrzymania piwa przez kupującego.
§  6.
1.
Na podstawie ustalonych w § 5 terminów zwrotu beczek strony ustalają w umowie normatywy beczek, które mogą znajdować się u kupującego w poszczególnych kwartałach.
2.
Normatywy beczek ustala się według wzoru:

P

N = ------ x t,

d

w którym:

N - oznacza normatyw w hektolitrach,

P - oznacza plan kwartalny dostaw piwa w hektolitrach,

d - oznacza liczbę dni roboczych w danym kwartale,

t - oznacza liczbę dni, w ciągu których beczki powinny być zwrócone.

§  7.
Kupujący, niezależnie od bieżących uzgodnień stanu liczbowego beczek, jest obowiązany podawać sprzedawcy dwa razy w ciągu roku liczbę i numery znajdujących się u niego beczek, w terminach ustalonych przez sprzedawcę.
§  8.
1.
Hurtownie otrzymujące piwo transportem kolejowym są obowiązane własnym staraniem i na własny koszt odsyłać opakowania na adres sprzedawcy.
2.
Sprzedawca, który dostarcza piwo do hurtowni własnym lub najętym środkiem transportu, jest obowiązany odebrać próżne opakowania, z tym że kupujący jest obowiązany załadować te opakowania na środek transportowy.
3.
Sprzedawca jest obowiązany dokonać własnym staraniem i na własny koszt odbioru opakowań przygotowanych przez punkty sprzedaży detalicznej i zakłady gastronomiczne.
§  9.
Wydając opakowania kupujący jest obowiązany załączyć specyfikację z wyszczególnieniem rodzaju i ilości zwróconych opakowań.
§  10.
1.
Rozliczeń próżnych butelek dokonuje się według następujących zasad:
1)
kupujący jest obowiązany wydać nie uszkodzone butelki tego samego typu,
2)
w razie dostarczenia piwa kupującemu środkiem transportowym sprzedawcy, sprzedawca jest obowiązany odebrać w dniu dostawy piwa przynajmniej taką samą liczbę butelek, jaką dostarczył z piwem,
3)
jeżeli kupujący zgłosił większą liczbę butelek niż sprzedawca mógł odebrać w dniu dostawy piwa, sprzedawca jest obowiązany odebrać pozostałą liczbę butelek przygotowanych przez kupującego przy najbliższej dostawie piwa,
4)
różnica powstała z wymiany butelek z piwem na butelki próżne powinna być rozliczana bieżąco przez:
a)
fakturowanie różnicy na kupującego, gdy otrzymał on więcej butelek z piwem, niż zwrócił próżnych;
b)
refakturowanie na sprzedawcę, gdy dostarczył on mniej butelek z piwem, niż otrzymał butelek próżnych;
5)
rozliczenia pomiędzy stronami z tytułu dostarczonych butelek odbywają się po cenie ustalonej obowiązującymi przepisami.
2.
Przy rozliczeniach dostarczonych skrzynek transportowych stosuje się odpowiednio przepisy ust. 1.
§  11.
Sprzedawca jest obowiązany do zapłaty kary umownej w wysokości 5 zł za każdy dzień zwłoki w odbiorze beczki lub skrzynki transportowej z butelkami, nie odebranych z punktu sprzedaży detalicznej lub zakładu gastronomicznego w terminach określonych w § 10 ust. 1 pkt 2 lub 3.
§  12.
Kupujący jest obowiązany do zapłaty kary umownej za niezwrócenie w terminie beczek w wysokości 50 zł od każdego pełnego hektolitra pojemności beczek za każdy dzień przetrzymania ich ponad ustalony normatyw. Kara za zwłokę nie może przekraczać dwukrotnej wartości nowych beczek.

Rozdział  3

Rękojmia za wady fizyczne piwa.

§  13.
1.
Jeżeli wydanie piwa następuje przez wysyłkę, kupujący powinien niezwłocznie, a najpóźniej w ciągu 3 dni od dnia otrzymania, zbadać piwo i w razie stwierdzenia braków ilościowych lub wad fizycznych sporządzić protokół.
2.
O stwierdzonych brakach ilościowych lub wadach fizycznych kupujący powinien niezwłocznie zawiadomić sprzedawcę, nie później niż następnego dnia od zbadania przesyłki.
§  14.
1.
Jeżeli sprzedawca zamierza dokonać oględzin zakwestionowanego piwa, powinien zawiadomić o tym kupującego najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu zawiadomienia i w ciągu 3 dni delegować swojego przedstawiciela.
2.
Do czasu upływu terminów wskazanych w ust. 1 kupujący obowiązany jest powstrzymać się od zużycia lub sprzedaży zakwestionowanego piwa i przechowywać je we właściwych warunkach.
§  15.
1.
Jeżeli wydanie piwa następuje z magazynu sprzedawcy lub w punkcie odbioru kupującego, zbadanie piwa pod względem ilościowym i jakościowym następuje odpowiednio w magazynie sprzedawcy lub w punkcie odbioru kupującego w dniu wydania.
2.
Badanie jakości, o którym mowa w ust. 1, dotyczy tych właściwości piwa, które mogą być ujawnione bez potrzeby otwierania opakowań. W zakresie pozostałych właściwości kupujący jest obowiązany zbadać towar w ciągu 3 dni od dnia jego wydania.
3.
Jeżeli wydanie piwa następuje w magazynie sprzedawcy, strony mogą ustalić w umowie, że zbadanie piwa pod względem jakościowym będzie dokonywane u kupującego. Przepisy § 13 i 14 stosuje się odpowiednio.
4.
Przepisy § 13 i 14 stosuje się odpowiednio, gdy kupujący przeprowadza badanie piwa w magazynie sprzedawcy lub we własnym punkcie odbioru, a braki ilościowe i wady jakościowe były tego rodzaju, że nawet przy należytej staranności nie mogły być ujawnione przy badaniu.
5.
Reklamacja nie może być zgłoszona później niż w okresie przechowywania piwa ustalonym w obowiązujących normach.
§  16.
1.
Jeżeli sprzedawca odrzucił reklamację, uznał ją z zastrzeżeniem lub nie złożył żadnego oświadczenia w ciągu 48 godzin, a gdy chodzi o piwo o ustalonym okresie przydatności do spożycia - w ciągu 24 godzin od chwili zawiadomienia go o wadzie, kupujący powinien niezwłocznie zażądać przeprowadzenia ekspertyzy przez właściwy organ, nie później jednak niż następnego dnia od powyższych terminów.
2.
Sprzedawca jest obowiązany w ciągu 5 dni od chwili uznania wady jakościowej lub doręczenia mu ekspertyzy potwierdzającej słuszność zgłoszonej reklamacji do wymiany postawionego do jego dyspozycji piwa wadliwego na wolne od wad.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024