Ogólne warunki umów sprzedaży wyrobów spirytusowych między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 23 marca 1976 r.
w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży wyrobów spirytusowych między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 384 § 1 Kodeksu cywilnego oraz § 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) i ust. 2 uchwały nr 193 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie upoważnienia naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków i wzorów umów (Monitor Polski Nr 36, poz. 219) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się ogólne warunki umów sprzedaży wyrobów spirytusowych między jednostkami gospodarki uspołecznionej, stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2.
Ilekroć w załączniku do zarządzenia jest mowa o towarze, należy przez to rozumieć wyroby spirytusowe w butelkach, w postaci wódek czystych i gatunkowych, spirytusu do celów domowych i leczniczych oraz denaturatu.
§  3.
W sprawach nie uregulowanych zarządzeniem do umów sprzedaży wyrobów spirytusowych stosuje się przepisy uchwały nr 192 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie umów sprzedaży i umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1973 r. Nr 36, poz. 218 i z 1974 r. Nr 9, poz. 65).
§  4.
1.
Do umów zawartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Przepisy zarządzenia stosuje się jednak do umów zawartych przed dniem jego wejścia w życie, jeżeli chodzi o skutki prawne zdarzeń, które nastąpiły po dniu jego wejścia w życie.
§  5.
Traci moc zarządzenie Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 4 grudnia 1967 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży wyrobów spirytusowych butelkowanych w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 67, poz. 333).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 1976 r.

ZAŁĄCZNIK

Ogólne warunki umów sprzedaży wyrobów spirytusowych między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Rozdział  1

Zawieranie umów i składanie dyspozycji.

§  1.
1.
Umowy powinny być w zasadzie zawierane na okresy kwartalne.
2.
Nie należy odmawiać przyjęcia zamówienia tylko z tego powodu, że żądany termin dostarczenia towaru jest zbyt krótki, jeżeli w zamówieniu zażądano wykonania dostawy po upływie 15 dni od jego doręczenia.
§  2.
Jeżeli w umowie zastrzeżono, że rozmiar świadczeń częściowych, terminy ich spełnienia oraz asortyment towaru określone zostaną przez kupującego w terminie późniejszym, kupujący jest obowiązany złożyć sprzedawcy dyspozycję w tym zakresie najpóźniej na 15 dni przed miesiącem, w którym towar ma być dostarczony, chyba że umowa przewiduje inny termin złożenia dyspozycji.

Rozdział  2

Wykonywanie umów.

§  3.
1.
W celu pełnego wykorzystania ładowności środka przewozowego sprzedawca może przy wykonywaniu świadczeń częściowych zmniejszyć lub zwiększyć ilość asortymentu podstawowego, jednak nie więcej niż o 10% w stosunku do określonej w dyspozycji ilości tego asortymentu.
2.
Sprzedawca jest obowiązany dostarczać towar własnym staraniem i na własny koszt do punktów sprzedaży detalicznej i zakładów gastronomicznych, znajdujących się w miejscowościach będących siedzibą sprzedawcy.
3.
W wypadkach wymienionych w ust. 2 sprzedawca jest obowiązany dostarczyć towar do wskazanych przez kupującego pomieszczeń sklepowych lub magazynów przysklepowych.
4.
Dowód wydania towaru jednostkom wymienionym w ust. 2 powinien obok ilości i rodzaju towarów oraz ich cen jednostkowych określać wartość dostarczonej partii.
5.
Jeżeli jednostki, o których mowa w ust. 2, znajdują się w miejscowościach nie będących siedzibą sprzedawcy, kupujący odbiera towar z magazynu sprzedawcy własnym staraniem, za zwrotem przez sprzedawcę kosztów transportu w wysokości określonej w taryfie obowiązującej przedsiębiorstwa transportowe handlu wewnętrznego i usług.
6.
Jeżeli sprzedawca nie wykonuje obowiązków, o których mowa w ust. 2 lub 3, kupującemu przysługuje od sprzedawcy zwrot rzeczywiście poniesionych kosztów przewozu oraz przemieszczenia towaru.
§  4.
1.
Towar jest dostarczany kupującemu w butelkach oraz znormalizowanych skrzyniach.
2.
Opakowania wymienione w ust. 1, z wyjątkiem butelek, które w obrocie detalicznym nie zostały objęte systemem kaucji, są opakowaniami sprzedawanymi fakturowanymi i podlegają odprzedaży.
§  5.
1.
Sprzedawca jest obowiązany odkupić butelki nie uszkodzone, zewnętrznie i wewnętrznie czyste, bez obcych zapachów. Butelki z pozostałością laku i etykiet uważa się za czyste.
2.
Butelki powinny być dostarczone sprzedawcy w skrzyniach, w których dostarczony został towar, i posegregowane według pojemności i rodzajów. Strony mogą ustalić w umowie, że butelki ze skupu dostarczane będą luzem (bez skrzyń).
§  6.
1.
Kupujący, odbierając towar dostarczony samochodem sprzedawcy (własnym lub najętym), jest obowiązany wydać sprzedawcy w celu przewiezienia powrotnym kursem tego samochodu posiadaną liczbę skrzyń z butelkami lub próżnych.
2.
Kupujący, który przewozi towar z magazynu sprzedawcy własnym lub najętym środkiem transportu, jest obowiązany dostarczyć tym środkiem transportowym posiadaną liczbę skrzyń z butelkami lub próżnych.
§  7.
1.
Na żądanie kupującego sprzedawca, będący producentem towaru, jest obowiązany dostarczać towar na paletach lub w pojemnikach.
2.
Do palet i pojemników stosuje się przepisy o opakowaniach wypożyczanych.
§  8.
1.
Jeżeli towar został dostarczony za pośrednictwem przewoźnika, kupujący jest obowiązany zbadać towar pod względem ilości i jakości przy wyładowaniu przesyłki ze środka transportowego.
2.
Jeżeli wydanie towaru następuje z magazynu sprzedawcy lub w punkcie odbioru kupującego, badanie towaru pod względem ilości i jakości następuje odpowiednio przy załadunku towaru na środek transportowy odbiorcy lub przy wyładunku towaru ze środka transportowego sprzedawcy.
§  9.
Badanie jakości, o którym mowa w § 8, dotyczy tych właściwości towaru, które mogą być ujawnione bez potrzeby otwierania butelek. W zakresie pozostałych właściwości kupujący jest obowiązany zbadać towar w ciągu 7 dni od dnia jego wydania.
§  10.
W razie gdy wady towaru mogą być stwierdzone bez potrzeby otwierania butelek, przysługujące kupującemu kary umowne liczy się tylko od ceny towaru w butelkach z wadami.
§  11.
1.
Sprzedawca jest obowiązany zapłacić karę umowną w wysokości:
1)
1% wartości towaru, gdy kupujący odstąpił od umowy z powodu okoliczności, za które odpowiada sprzedawca,
2)
5% wartości towaru dostarczonego z wadami, a jeżeli sprzedawca następnie dostarczył towar wolny od wad zamiast towaru wadliwego albo usunął wady - 2%,
3)
500 zł od każdej partii towaru, która nie została należycie oznaczona lub którą dostarczono bez dokumentów przewidzianych w umowie lub przepisach,
4)
0,2% wartości towaru dostarczonego z wadami za każdy rozpoczęty dzień zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad zamiast towaru wadliwego albo zwłoki w usunięciu wad, jeżeli zwłoka trwała nie dłużej niż 20 dni, i 0,4% za każdy dzień następny, nie więcej jednak niż 10% wartości towaru,
5)
0,02% wartości towaru nie dostarczonego w terminie za każdy rozpoczęty dzień zwłoki, jeżeli zwłoka trwała nie dłużej niż 20 dni, i 0,04% za każdy dzień następny, nie więcej jednak niż 10% wartości towaru,
6)
1% wartości towaru, który miał być dostarczony w opakowaniu zastrzeżonym wyłącznie dla zabezpieczenia towaru przed uszkodzeniem w transporcie (opakowanie transportowe), a został dostarczony bez takiego opakowania lub w opakowaniu, które towaru należycie nie zabezpieczało; za dostarczenie towaru bez opakowania zastrzeżonego w innych celach (opakowanie jednostkowe) lub za wady takiego opakowania należą się kary jak za wady towaru.
2.
Kupujący obowiązany jest zapłacić sprzedawcy karę umowną w wysokości:
1)
1% wartości towaru w razie odstąpienia przez sprzedawcę od umowy z powodu okoliczności, za które odpowiada kupujący,
2)
0,02% wartości towaru za każdy rozpoczęty dzień zwłoki w razie nieodebrania towaru w terminie, jeżeli zwłoka trwała nie dłużej niż 20 dni, i 0,04% za każdy dzień następny, nie więcej jednak niż 10% wartości towaru.
3.
W umowie wieloletniej strony mogą ustalić kary za zwłokę oraz z tytułu odstąpienia od umowy z powodu zwłoki w wysokości obniżonej do 25% stawek przewidzianych w ust. 1 i 2.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1976.16.74

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ogólne warunki umów sprzedaży wyrobów spirytusowych między jednostkami gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 23/03/1976
Data ogłoszenia: 21/04/1976
Data wejścia w życie: 01/05/1976