Zasady pełnienia służby przez funkcjonariuszy pożarnictwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 4 marca 1975 r.
w sprawie zasad pełnienia służby przez funkcjonariuszy pożarnictwa.

Na podstawie art. 12 ust. 6 dekretu z dnia 27 grudnia 1974 r. o służbie funkcjonariuszy pożarnictwa (Dz. U. Nr 50, poz. 321) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Funkcjonariuszy pożarnictwa pełniących służbę w systemie zmianowym 12 godzin służby i 24 godziny wolne od służby obowiązuje 8 godzin służby podstawowej przeznaczonej na zajęcia szkoleniowe, operacyjne i techniczne i 4 godziny służby czuwania.
2.
W razie wprowadzenia pełnienia służby w systemie zmianowym 24 godziny służby i 48 godzin wolnych od służby funkcjonariuszy obowiązuje 9 godzin służby podstawowej przeznaczonej na zajęcia szkoleniowe, operacyjne i techniczne, 7 godzin służby czuwania i 8 godzin wypoczynku podczas pełnienia służby.
3.
Wypoczynek, o którym mowa w ust. 2, może być przerwany w związku z akcją ratowniczą lub alarmem ćwiczebnym albo w związku z potrzebą utrzymania jednostki straży pożarnej w pełnej gotowości z innych przyczyn.
4. 1
Funkcjonariuszom pełniącym służbę w systemie zmianowym przysługuje, zgodnie z harmonogramem, po dziewięciu służbach dodatkowy czas wolny w wymiarze:
1)
12 godzin - pełniącym służbę w systemie 12 godzin służby i 24 godziny wolne od służby,
2)
24 godzin - pełniącym służbę w systemie 24 godziny służby i 48 godzin wolnych od służby.
§  2.
Pełnienie służby w zakresie operacyjno-technicznym polega w szczególności na:
1)
operacyjnym zabezpieczeniu miejscowości, zakładów pracy, transportu, obszarów leśnych,
2)
udziale w akcjach ratowniczych,
3)
przeprowadzaniu ćwiczeń oraz inspekcji gotowości alarmowej i technicznej jednostek ochrony przeciwpożarowej,
4)
pełnieniu dyżurów operacyjnych w jednostkach ochrony przeciwpożarowej,
5)
pozostawaniu w dyspozycji operacyjnej komendanta jednostki organizacyjnej ochrony przeciwpożarowej.
§  3.
1.
Do pełnienia służby w zakresie operacyjno-technicznym są obowiązani z tytułu zajmowanego stanowiska:
1)
Komendant Główny Straży Pożarnych,
2)
zastępcy Komendanta Głównego Straży Pożarnych,
3)
komendanci wojewódzcy straży pożarnych (komendanci straży pożarnych miast wyłączonych z województw),
4)
główni inspektorzy ochrony przeciwpożarowej w ministerstwach (urzędach centralnych),
5)
komendanci powiatowi (miejscy, dzielnicowi) straży pożarnych,
6)
komendanci zawodowych straży pożarnych,
7)
komendanci szkół pożarniczych,
8) 2
(skreślony).
2.
Funkcjonariuszy pożarnictwa nie wymienionych w ust. 1 wyznaczają do pełnienia służby w zakresie operacyjno-technicznym oraz określają im szczegółowe zadania, w ramach ustalonych w § 2, przełożeni uprawnieni do mianowania na stanowiska służbowe.
§  4.
Komendant jednostki organizacyjnej ochrony przeciwpożarowej może polecić funkcjonariuszowi pożarnictwa pełnienie służby dodatkowej na czas przeprowadzenia akcji ratowniczej lub ćwiczeń albo w razie konieczności czasowego wzmocnienia operacyjnego jednostki organizacyjnej ochrony przeciwpożarowej.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 4 kwietnia 1986 r. (M.P.86.12.84) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 maja 1986 r.
2 § 3 ust. 1 pkt 8 skreślony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 4 kwietnia 1986 r. (M.P.86.12.84) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 maja 1986 r.

Zmiany w prawie

Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024