Premiowanie pracowników energetyki zawodowej za oszczędne zużywanie paliw stałych, ciekłych i gazowych.

UCHWAŁA Nr 39
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 lutego 1975 r.
w sprawie premiowania pracowników energetyki zawodowej za oszczędne zużywanie paliw stałych, ciekłych i gazowych.

W celu uaktualnienia zasad premiowania za oszczędne zużywanie paliw stałych, ciekłych i gazowych oraz w celu dostosowania tych zasad do warunków i potrzeb gospodarki narodowej Rada Ministrów po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
Ustala się zasady premiowania pracowników energetyki zawodowej za oszczędne zużywanie paliw stałych, ciekłych i gazowych.
§  2.
1.
Podstawą premiowania za oszczędne zużywanie paliw stałych, ciekłych i gazowych jest kształtowanie się w danym roku jednostkowego zużycia paliwa umownego na produkcję energii elektrycznej i cieplnej netto w porównaniu z jednostkowym zużyciem tego paliwa osiągniętym w roku ubiegłym.
2.
Fundusz premiowy w danym roku tworzy się w wysokości odpowiadającej sumie premii wypłaconych w roku ubiegłym, zwiększonej lub zmniejszonej w zależności od zmniejszenia lub zwiększenia w danym roku wskaźnika jednostkowego zużycia paliwa umownego faktycznie wykonanego w roku ubiegłym. Kwota zwiększenia lub zmniejszenia funduszu premiowego wynika z przemnożenia obliczonej w sposób określony w ust. 3 ilości paliwa umownego w tonach przez 60 zł.
3.
Ilość paliwa umownego w tonach, o której mowa w ust. 2, stanowi iloczyn zwiększenia lub zmniejszenia w danym roku jednostkowego zużycia paliwa umownego w tonach w stosunku do osiągniętego w roku ubiegłym i ilości wytworzonej w danym roku energii elektrycznej i cieplnej netto.
§  3.
1.
Obliczanie wskaźnika jednostkowego zużycia paliwa umownego i stopnia jego wykonania oraz wysokości funduszu premiowego, o którym mowa w § 2, następuje w okresach rocznych łącznie dla wszystkich elektrowni Zjednoczenia Energetyki.
2.
W okresach kwartalnych mogą być dokonywane zaliczkowe wypłaty w ciężar tego funduszu. Rozliczenie premii za okres roczny z uwzględnieniem wypłaconych zaliczek następuje w I kwartale roku następnego.
3.
Wysokość funduszu przeznaczonego na premie dla poszczególnych jednostek organizacyjnych ustala się biorąc pod uwagę utrzymanie i poprawę sprawności wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej oraz wpływ tych jednostek na osiągnięcie oszczędności paliw w skali Zjednoczenia Energetyki.
§  4.
1.
Szczegółowe zasady tworzenia funduszu premiowego oraz ustalania jego wysokości dla poszczególnych jednostek organizacyjnych określa Minister Górnictwa i Energetyki w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Energetyków.
2.
Minister Górnictwa i Energetyki w uzgodnieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych ustala wykaz jednostek organizacyjnych oraz ramowy wykaz grup pracowników upoważnionych do premii z funduszu utworzonego zgodnie z zasadami określonymi w niniejszej uchwale.
3.
Szczegółowe wykazy stanowisk objętych premiowaniem za oszczędne zużywanie paliw stałych, ciekłych i gazowych oraz wysokość premii indywidualnych określą zakładowe regulaminy premiowania.
§  5.
1.
Premie z funduszu premiowego za oszczędne zużywanie paliw stałych, ciekłych i gazowych wypłacane są poza planem funduszu płac.
2.
Nie wykorzystane kwoty funduszu premiowego przechodzą na lata następne. Jeżeli suma zaliczek, o których mowa w § 3 ust. 2, jest wyższa od utworzonej kwoty funduszu premiowego w danym roku - nadwyżka podlega potrąceniu z funduszu premiowego roku następnego.
§  6.
W zakresie uregulowanym uchwałą nie stosuje się przepisów § 13-19 załącznika do uchwały nr 284 Rady Ministrów z dnia 10 listopada 1965 r. w sprawie premiowania i nagradzania pracowników za gospodarcze wykorzystanie paliw odpadowych i za oszczędne zużywanie paliw stałych, ciekłych i gazowych oraz energii cieplnej (Monitor Polski z 1965 r. Nr 62, poz. 325, z 1971 r. Nr 38, poz. 274 i z 1972 r. Nr 45, poz. 243).
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024