Rozliczenia Narodowego Banku Polskiego z budżetem z zysków bilansowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 listopada 1975 r.
w sprawie rozliczeń Narodowego Banku Polskiego z budżetem z zysków bilansowych.

Na podstawie art. 18 pkt 10 i art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) oraz art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 20, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
Narodowy Bank Polski, zwany w skrócie "NBP", dokonuje rozliczeń z zysków bilansowych z budżetem centralnym i z budżetami rad narodowych stopnia wojewódzkiego.
§  2.
1.
NBP dokonuje zaliczkowych wpłat z zysku do budżetu za okresy miesięczne i kwartalne oraz ostatecznych rozliczeń za okres roczny.
2.
Kwota miesięcznej wpłaty z zysku za miesiące styczeń - listopad stanowi 1/12 rocznej planowanej kwoty wpłaty z zysku i podlega wpłaceniu w terminie do dnia 24 danego miesiąca.
3.
Rozliczeń kwartalnych za pierwsze trzy kwartały dokonuje się narastająco, łącznie z wpłatą za pierwszy miesiąc następnego kwartału. Za czwarty kwartał dokonuje się rozliczenia zaliczkowego w terminie do dnia 24 grudnia w wysokości różnicy pomiędzy kwotą przypadającą do wpłaty na podstawie przewidywanego wykonania planu za dany rok a wysokością wpłat dokonanych w poprzednich miesiącach na poczet wpłat z zysku danego roku.
§  3.
1.
Wpłaty z zysku na rzecz budżetu rady narodowej stopnia wojewódzkiego wynoszą w stosunku rocznym 0,5% stanu wkładów oszczędnościowych na koniec roku w oddziałach specjalistycznych NBP - powszechnych kasach oszczędności na terenie danego województwa.
2.
W rozliczeniach kwartalnych za pierwsze trzy kwartały przyjmuje się dla ustalenia kwot wpłat, o których mowa w ust. 1, stan wkładów oszczędnościowych na koniec danego kwartału, a w rozliczeniu za czwarty kwartał - przewidywany stan wkładów na koniec roku.
§  4.
Kwartalne wpłaty z zysku NBP na rzecz budżetu centralnego stanowią różnicę pomiędzy kwotą zysku wykazaną na koniec rozliczanego okresu a kwotami:
1)
wpłaconymi zaliczkowo do budżetu centralnego i do budżetów rad narodowych stopnia wojewódzkiego,
2)
odpisów na fundusze własne, dokonanych w okresie rozliczeniowym.
§  5.
1.
Ostateczne roczne rozliczenie wpłat z zysku następuje na podstawie decyzji o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego NBP. Przypadająca do wpłaty różnica pomiędzy kwotą wynikającą z ostatecznego rozliczenia a kwotami wpłaconymi zaliczkowo podlega wpłaceniu w ciągu 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
2.
Nadpłaty wpłat z zysku, wynikające z rozliczeń rocznych, podlegają zaliczeniu na poczet wpłat okresu bieżącego.
§  6.
1.
Centrala NBP jest obowiązana przedstawiać Ministerstwu Finansów i Okręgowemu Zarządowi Dochodów Państwa i Kontroli Finansowej w m.st. Warszawie obliczenie przypadających wpłat z zysku równocześnie z dokonywaną wpłatą, podając w obliczeniu wysokość należnej za dany miesiąc wpłaty z zysku, wysokość zysku podlegającego wpłaceniu za rozliczany okres kwartalny i okres roczny, dotychczas dokonane wpłaty z zysku, kwotę wpłaty z zysku podlegającą odprowadzeniu do budżetu lub zaliczeniu na następny okres.
2.
Oddziały wojewódzkie NBP obowiązane są równocześnie z dokonywaną wpłatą na rzecz budżetu rady narodowej stopnia wojewódzkiego przedstawiać urzędom terenowych organów administracji państwowej stopnia wojewódzkiego obliczenie przypadającej za rozliczany okres kwartalny lub roczny wpłaty z zysku, podając w nim stan wkładów oszczędnościowych na koniec rozliczanego kwartału (przy rozliczeniu za czwarty kwartał - przewidywany stan wkładów na koniec roku) lub na koniec roku, wysokość kwoty należnej za okres od początku roku do końca rozliczanego okresu oraz kwotę dokonanych wpłat i kwotę podlegającą wpłaceniu.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 14 września 1974 r. w sprawie rozliczeń banków państwowych z budżetem z zysków bilansowych (Monitor Polski Nr 33, poz. 198).
§  8.
1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i dotyczy rozliczeń z zysków osiągniętych po dniu 30 czerwca 1975 r., z wyjątkiem § 3 i § 6 ust. 2, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1976 r.
2.
Wpłaty z zysku dokonane do dnia 30 czerwca 1975 r. przez NBP i Powszechną Kasę Oszczędności do budżetu centralnego na podstawie dotychczasowych przepisów traktuje się jako wpłaty zaliczkowe w rozumieniu niniejszego zarządzenia.
3.
Oddziały wojewódzkie NBP dokonują w 1975 r. wpłat z zysku na rzecz budżetów rad narodowych stopnia wojewódzkiego w wysokości wynikającej z planu na 1975 r., uwzględniając wpłaty dokonane do dnia 30 czerwca 1975 r. przez Powszechną Kasę Oszczędności.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024