Zasady i tryb wykorzystywania środków wpłaconych na rachunki kaucji mieszkaniowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW FINANSÓW ORAZ ADMINISTRACJI, GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 3 września 1975 r.
w sprawie zasad i trybu wykorzystywania środków wpłaconych na rachunki kaucji mieszkaniowych.

Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. Nr 14, poz. 84) i § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 marca 1975 r. w sprawie pobierania od najemców lokali mieszkalnych kaucji zabezpieczającej utrzymanie lokali w należytym stanie (Dz. U. Nr 8, poz. 43) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Środki pochodzące z kaucji mieszkaniowych są lokowane na rachunkach sum depozytowych w Narodowym Banku Polskim pod nazwą "Kaucje wpłacone przez najemców", zwanych dalej "rachunkami kaucyjnymi", których posiadaczami są:
1)
zarządy budynków mieszkalnych, zakłady gospodarki mieszkaniowej lub miejskie przedsiębiorstwa (zakłady) gospodarki komunalnej i mieszkaniowej - w odniesieniu do budynków administrowanych przez te jednostki,
2)
urzędy właściwych terenowych organów administracji państwowej - w odniesieniu do budynków stanowiących własność osób fizycznych, w których najem lokali mieszkalnych następuje na podstawie decyzji o przydziale.
2.
Jednostki wymienione w ust. 1 są obowiązane do prowadzenia szczegółowego rejestru kaucji. Jako załączniki do rejestru należy przechowywać wszystkie dokumenty dotyczące wysokości kaucji oraz ulg i zwolnień w jej spłacie. W rejestrze powinny być uwidocznione wszystkie wpłaty kaucji oraz wypłaty dokonane na cele określone w § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 marca 1975 r. w sprawie pobierania od najemców lokali mieszkalnych kaucji zabezpieczającej utrzymanie lokali w należytym stanie (Dz. U. Nr 8, poz. 43).
§  2.
1.
Środki pochodzące z kaucji mieszkaniowych, zgromadzone na rachunkach kaucyjnych określonych w § 1 ust. 1 pkt 1, przeznacza się:
1)
w 70% na dochody budżetu centralnego,
2)
w 10% za zgodą właściwego zjednoczenia (jednostki wykonującej funkcje zjednoczenia) po zasięgnięciu opinii właściwego oddziału Narodowego Banku Polskiego - na udzielanie pożyczek na finansowanie remontów budynków będących w administracji jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1.
2.
Pozostałe 20% lub w razie braku zgody zjednoczenia, o której mowa w ust. 1 - 30% stanowi rezerwę na bieżące wypłaty z tytułu zwrotu kaucji z uwzględnieniem potrąceń przewidzianych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 marca 1975 r. wymienionym w § 1 ust. 2.
3.
Środki pochodzące z kaucji mieszkaniowych, w wysokości określonej w ust. 1 pkt 1:
1)
zgromadzone na rachunkach kaucyjnych według stanu na dzień 30 czerwca 1975 r. należy przekazać do budżetu centralnego w terminie 30 dni od wejścia w życie zarządzenia,
2)
które wpłyną na rachunki kaucyjne po dniu 30 czerwca 1975 r., należy przekazywać do budżetu centralnego w okresach półrocznych w terminie 20 dni od daty przewidzianej na sporządzenie półrocznego i rocznego sprawozdania finansowego.
§  3.
1. 1
Jeżeli w końcu roku wysokość rezerwy, o której mowa w § 2 ust. 2, ukształtuje się poniżej 15% stanu ogółem wpłaconych kaucji, na wniosek organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego w terminie do dnia 31 marca następnego roku zostanie przyznana dotacja z budżetu centralnego w celu uzupełnienia stanu środków na tym rachunku do wysokości 20% ogólnych wpływów z tytułu kaucji.
2.
Pożyczki na finansowanie remontów budynków wymienione w § 2 ust. 1 podlegają zwrotowi na rachunki kaucyjne do końca następnego roku kalendarzowego.
§  4.
1.
Traci moc zarządzenie Ministrów Finansów i Gospodarki Komunalnej z dnia 26 marca 1962 r. w sprawie zasad i trybu udzielania pożyczek na remonty, przebudowę i nadbudowę budynków mieszkalnych z rachunku kaucji mieszkaniowych (Monitor Polski Nr 32, poz. 150).
2.
Pożyczki udzielone na podstawie zarządzenia wymienionego w ust. 1, a nie spłacone do dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia, podlegają spłacie na rachunek bankowy kaucji mieszkaniowych ze środków, na które zostały zaciągnięte, na zasadach i w terminach ustalonych przy udzielaniu pożyczek.
3.
Terenowe organy administracji państwowej, które były posiadaczami rachunków kaucyjnych na mocy zarządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 12 marca 1962 r. w sprawie sposobu wpłat na rachunek kaucji oraz wypłat z tego rachunku (Monitor Polski Nr 32, poz. 148), przekażą środki pochodzące z wpłat kaucji od najemców zamieszkałych w budynkach administrowanych przez zarządy budynków mieszkalnych na rachunki jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, w terminie 20 dni od wejścia w życie niniejszego zarządzenia. Rozliczenia z budżetem określonego w § 2 ust. 1 dokonają jednostki przejmujące środki kaucyjne.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez pkt 2 obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 września 1975 r. o sprostowaniu błędów (M.P.75.29.184).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024