Usługowe wypalanie cegły oraz ustalanie opłat za te usługi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 9 lipca 1975 r.
w sprawie usługowego wypalania cegły oraz ustalania opłat za te usługi.

Na podstawie § 5 ust. 1 i 2 uchwały nr 98 Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 1972 r. w sprawie rozwoju produkcji lokalnej i ubocznej materiałów budowlanych (Monitor Polski z 1972 r. Nr 28, poz. 153, z 1974 r. Nr 40, poz. 233 i z 1975 r. Nr 12, poz. 67) oraz § 10 ust. 1 i § 11 uchwały nr 271 Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1974 r. w sprawie właściwości organów do ustalania cen oraz trybu postępowania przy ich ustalaniu (Monitor Polski z 1974 r. Nr 40, poz. 233 i z 1975 r. Nr 19, poz. 118) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zakłady ceramiki budowlanej podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych są obowiązane przyjmować do usługowego wypalania cegłę surową wysuszoną, dostarczaną przez rolnicze spółdzielnie produkcyjne, kółka rolnicze, zespoły osób fizycznych produkujące materiały budowlane z surowców miejscowych, indywidualnych rolników, państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej itp. jednostki gospodarcze produkujące materiały budowlane na własne potrzeby.
2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, obciąża zakłady, które dysponują nie wykorzystanymi w danym okresie zdolnościami wypałowymi pieców.
§  2.
1.
Uspołecznione zakłady ceramiki budowlanej, zwane dalej "zakładami", dokonujące usługowego wypalania cegły, przyjmując cegłę surową do wypalania, powinny dokonać odbioru technicznego tej cegły, obejmującego ilość oraz jakość, zgodnie z warunkami technicznymi ustalonymi w danym zakładzie dla cegły surowej wysuszonej.
2.
Cegła surowa oddawana do wypalania powinna być odpowiednio oznakowana. Przyjęcia cegły do wypału należy dokonywać na terenie zakładu. Wypalanie cegły surowej powinno być zgodne z wymaganiami procesu wypalania określonymi dla danego pieca wypałowego.
§  3.
1.
Po dokonaniu wypalenia zleceniodawca otrzymuje cegłę wypaloną z dostarczonej przez siebie cegły surowej. Złom pozostały po wypaleniu cegły może być, stosownie do umowy, zabrany przez zleceniodawcę lub pozostawiony w zakładzie.
2.
Zakład ponosi odpowiedzialność za straty wynikłe wskutek nieprawidłowo dokonanego wypalenia cegły surowej.
§  4.
1.
Upoważnia się dyrektorów przedsiębiorstw uspołecznionych do ustalania opłat za usługowe wypalanie cegły, przy uwzględnieniu następujących składników ceny:
1)
kosztu paliwa, obliczonego na podstawie jego ceny określonej w obowiązującym cenniku zaopatrzeniowym i normy zużycia ustalonej dla danego zakładu, powiększonego o faktyczne koszty zakupu,
2)
kosztu robocizny bezpośredniej związanej z wypalaniem cegły, powiększonego o przypadające od tej robocizny narzuty od funduszu płac,
3)
połowy narzutów z tytułu kosztów wydziałowych ustalonych dla zakładu,
4)
połowy narzutów z tytułu kosztów ogólnozakładowych ustalonych dla zakładu,
5)
zysku w wysokości ustalonej przez Państwową Komisję Cen dla poszczególnych zjednoczeń i innych organizacji gospodarczych, nadzorujących jednostki wykonujące usługi w zakresie wypalania cegły, obliczonego w stosunku do kosztów określonych w pkt 1-4.
2.
Opłatę za usługowe wypalanie cegły ustala się corocznie, przyjmując za jednostkę odniesienia 1000 sztuk cegły.
§  5.
Traci moc zarządzenie Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 31 lipca 1972 r. w sprawie warunków usługowego wypału cegły surowej wysuszonej i zasad odpłatności za te usługi (Monitor Polski Nr 43, poz. 232).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024