Opodatkowanie obrotów i dochodów z działalności pozarolniczej prowadzonej przez spółdzielnie zrzeszone w Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 2 lipca 1975 r.
w sprawie opodatkowania obrotów i dochodów z działalności pozarolniczej prowadzonej przez spółdzielnie zrzeszone w Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych.

Na podstawie art. 2 i 3 dekretu z dnia 21 września 1950 r. o opodatkowaniu przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 399) oraz § 24 ust. 2 pkt 6 uchwały nr 257 Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1968 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 35, poz. 244), § 10 ust. 1 pkt 4 uchwały nr 182 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie podatku dochodowego od spółdzielczości (Monitor Polski z 1970 r. Nr 40, poz. 299 oraz z 1972 r. Nr 10, poz. 70 i Nr 50, poz. 265) i § 6 ust. 2 uchwały nr 209 Rady Ministrów z dnia 30 sierpnia 1974 r. w sprawie pomocy Państwa dla zespołowej gospodarki w rolnictwie (Monitor Polski Nr 31, poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zarządzenia stosuje się do spółdzielni zrzeszonych w Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, prowadzących działalność pozarolniczą na warunkach i zasadach określonych przez Zarząd Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych.
§  2.
Obroty i dochody spółdzielni osiągnięte z działalności pozarolniczej podlegają opodatkowaniu podatkiem scalonym, obejmującym podatki obrotowy i dochodowy, ustalonym od osiągniętych obrotów, z zastrzeżeniem § 3 ust. 2.
§  3.
1.
Podatek scalony oblicza się przy zastosowaniu stawki podatkowej do kwoty obrotu osiągniętego z następujących rodzajów działalności:
1) wytwarzanie win i miodów pitnych - według stawek podatku obrotowego określonych w przepisach obowiązujących spółdzielnie,
2) usługi transportowe wykonywane w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 30 listopada 3%,
3) usługi transportowe wykonywane w okresie od dnia 1 grudnia do dnia 31 marca 1%,
4) sprzedaż materiałów budowlanych i świadczenie usług remontowo-budowlanych 5%,
5) działalność w zakresie kooperacji przemysłowej 2%,
6) inna działalność podlegająca opodatkowaniu, z wyjątkiem działalności wymienionej w poz. 7 12%,
7) działalność nie odpowiadająca warunkom i zasadom określonym przez Zarząd Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych 20%.
2.
W zakresie hodowli lisów i norek podatek za okres roczny wynosi:
a)
od każdej samicy lisa stada podstawowego ponad 10 sztuk przypadających na każdą rodzinę, której członkowie są zrzeszeni w spółdzielni - 100 zł,
b)
od każdej samicy norki stada podstawowego ponad 10 sztuk przypadających na każdą rodzinę, której członkowie są zrzeszeni w spółdzielni - 50 zł;

za stado podstawowe uważa się liczbę samic posiadanych w hodowli w dniu 31 marca roku podatkowego.

§  4.
1.
Zwalnia się od podatku scalonego obroty spółdzielni osiągnięte z działalności pozarolniczej polegającej na:
1)
świadczeniu na rzecz jednostek zrzeszonych w Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, Centralnym Związku Kółek Rolniczych oraz organizacji spółdzielczych pracujących na rzecz rolnictwa, państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, zespołów rolników indywidualnych, indywidualnych gospodarstw rolnych i spółek do zagospodarowania wspólnot gruntowych - wszelkiego rodzaju produkcji i usług związanych z gospodarką rolną;
2)
świadczeniu usług w zakresie przewozów:
a)
na rzecz państwowych gospodarstw leśnych w okresie od dnia 1 grudnia do dnia 31 marca,
b)
materiałów budowlanych i opału na rzecz gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska",
c)
surowców i towarów na rzecz rejonowych przedsiębiorstw robót wodno-melioracyjnych, przedsiębiorstw zaopatrzenia wsi i rolnictwa w wodę oraz na rzecz przedsiębiorstw budownictwa rolniczego,
d)
produktów rolnych, sprzętu rolniczego oraz środków potrzebnych do produkcji rolnej, bez względu na to, na czyje zlecenie przewozy te są wykonywane,
e)
uczniów do zbiorczych szkół gminnych,
3)
przetwarzaniu, uszlachetnianiu i przechowalnictwie płodów rolnych i leśnych, z wyjątkiem produkcji win i miodów pitnych,
4)
produkcji beczek i innych opakowań na potrzeby przetwórstwa, uboju zwierząt i przetwarzaniu produktów poubojowych, wytwarzaniu mieszanek pasz, produkcji pieczywa, pozyskiwaniu surowców miejscowego pochodzenia, wykonywaniu na terenie wiejskim robót i usług komunalnych, jak również wszelkiego rodzaju prac związanych z zagospodarowaniem pomelioracyjnym,
5)
produkcji materiałów budowlanych, jeżeli obroty z tej działalności osiągnięte zostały ze sprzedaży odbiorcom wymienionym w pkt 1 oraz gminnym spółdzielniom "Samopomoc Chłopska",
6)
budowie lub remoncie na terenie wsi zlewni mleka, magazynów i punktów skupu produkcji rolnej oraz przechowalni i przetwórni płodów rolnych,
7)
świadczeniu usług na rzecz swych członków,
8)
sprzedaży wytworzonych systemem pracy nakładczej przez członków spółdzielni produktów wytwórczości ludowej i artystycznej.
2.
Zwalnia się od podatku scalonego obroty osiągnięte z produkcji i usług w ramach kooperacji z jednostkami wymienionymi w uchwale nr 279 Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 1973 r. w sprawie rozwoju kooperacji w rolnictwie (Monitor Polski Nr 55, poz. 306).
3.
Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się pod warunkiem odrębnego ewidencjonowania w rachunkowości obrotów zwolnionych od opodatkowania i podlegających opodatkowaniu.
§  5.
Zwalnia się od podatku scalonego obroty osiągnięte przez spółdzielnie z działalności nie korzystającej ze zwolnienia (§ 4) w okresie 2 lat od dnia rozpoczęcia działalności. Zwolnienia nie stosuje się do obrotów osiągniętych z działalności nie odpowiadającej warunkom i zasadom określonym przez Zarząd Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych.
§  6.
1.
Podatek scalony płatny jest za pierwsze półrocze do dnia 5 sierpnia - na podstawie sprawozdania finansowego sporządzonego na dzień 30 czerwca oraz do dnia 30 kwietnia roku następnego za cały ubiegły rok podatkowy - na podstawie sprawozdania finansowego sporządzonego na dzień 31 grudnia. Ostateczne obliczenie podatku scalonego za rok podatkowy następuje na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego sporządzonego na dzień 31 grudnia w terminie dwóch tygodni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego, z tym jednak że ostateczne obliczenie podatku scalonego powinno nastąpić do dnia 30 czerwca roku następnego po upływie roku podatkowego.
2.
Właściwy do ustalenia i poboru podatku scalonego jest terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, na którego terenie znajduje się siedziba spółdzielni.
3.
Jeżeli spółdzielnia osiągnęła w danym półroczu obroty podlegające opodatkowaniu, obowiązana jest w terminach płatności składać deklaracje według ustalonego wzoru. Spółdzielnia obowiązana jest do obliczenia i terminowego wpłacania należnego podatku scalonego.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1975 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1975.22.139

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Opodatkowanie obrotów i dochodów z działalności pozarolniczej prowadzonej przez spółdzielnie zrzeszone w Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych.
Data aktu: 02/07/1975
Data ogłoszenia: 19/07/1975
Data wejścia w życie: 01/10/1975