Rozdział i sprzedaż materiałów budowlanych nabywcom indywidualnym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 21 czerwca 1975 r.
w sprawie rozdziału i sprzedaży materiałów budowlanych nabywcom indywidualnym.

Na podstawie § 5 ust. 2 uchwały nr 72 Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 1975 r. w sprawie zaopatrzenia rynku w materiały budowlane (Monitor Polski Nr 13, poz. 71) oraz w związku z § 1 pkt 6 uchwały nr 90 Rady Ministrów z dnia 30 maja 1975 r. w sprawie określenia zadań i uprawnień należących do naczelników powiatów, które przejmują wojewodowie (Monitor Polski Nr 17, poz. 110) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa zasady i tryb rozdziału oraz sprzedaży nabywcom indywidualnym materiałów budowlanych o niedostatecznej podaży.
2.
Zasady i tryb rozdziału oraz sprzedaży materiałów budowlanych nabywcom indywidualnym na wsi zawiera załącznik nr 1 do zarządzenia. Zasady i tryb rozdziału oraz sprzedaży materiałów budowlanych nabywcom indywidualnym w mieście określa załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
materiałach budowlanych - rozumie się przez to używane w budownictwie indywidualnym i przeznaczone na zaopatrzenie rynku:
a)
wyroby przemysłu mineralnego, drzewnego i chemicznego,
b)
wyroby hutnictwa żelaza i stali,
c)
artykuły instalacyjnosanitarne,
2)
nabywcach indywidualnych - rozumie się przez to osoby fizyczne nabywające materiały budowlane na pokrycie swoich indywidualnych potrzeb w zakresie inwestycji i remontów oraz konserwacji obiektów, a także rzemieślników indywidualnych nabywających materiały budowlane na cele związane ze świadczeniem usług remontowych i budowlano-montażowych dla ludności.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZASADY I TRYB ROZDZIAŁU ORAZ SPRZEDAŻY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH NABYWCOM INDYWIDUALNYM NA WSI

I.

Kryteria i zasady rozdziału

Przy rozdziale materiałów budowlanych o niedostatecznej podaży należy uwzględnić:

1) plany rozwoju produkcji w rolnictwie, a w szczególności rozwoju gospodarstw specjalistycznych, indywidualnych i zespołowych o dużej produkcji towarowej,

2) stan i rozmiary zasobów budowlanych na wsi,

3) wieloletnie i roczne programy rozwoju indywidualnego budownictwa wiejskiego i uzyskane efekty rzeczowe w tym budownictwie w poprzednich latach,

4) możliwości pozyskania określonych materiałów budowlanych z produkcji lokalnej,

5) przebieg sprzedaży i kształtowania się zapasów w składach materiałów budowlanych.

II.

Zasady sprzedaży nabywcom indywidualnym

1. Podstawą do uzyskania przydziału i ustalania kolejności zakupu materiałów budowlanych jest gminny plan budownictwa.

2. Przy ustalaniu pierwszeństwa w gminnych planach budownictwa i na imiennych listach sprzedaży należy preferować:

1) budownictwo w gospodarstwach indywidualnych i zespołowych rozwijających produkcję towarową, w szczególności specjalizujących się w produkcji zwierzęcej,

2) budowę obiektów przez młodych rolników oraz małżeństwa zakładające nowe gospodarstwa,

3) budowę obiektów zniszczonych w wyniku klęski żywiołowej,

4) budowę obiektów przez posiadaczy książeczek budowlanych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych,

5) budownictwo osób posiadających już pewne ilości materiałów pochodzących z produkcji lokalnej, rozbiórek itp.

3. Sprzedaż materiałów budowlanych dla poszczególnych nabywców objętych gminnym planem budownictwa dokonywana jest przez składy materiałów budowlanych gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" na podstawie imiennych list sprzedaży w kolejności umieszczenia na tych listach.

4. Składy materiałów budowlanych na podstawie imiennych list sprzedaży uzgadniają z nabywcami terminy i miejsce sprzedaży z zachowaniem zasady sprzedaży pełnego zestawu materiałów budowlanych niezbędnych do realizacji budowy, remontu, modernizacji, wymiany pokryć dachowych (sprzedaż kompleksowa).

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZASADY I TRYB ROZDZIAŁU ORAZ SPRZEDAŻY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH NABYWCOM INDYWIDUALNYM W MIEŚCIE

1. Przydziały materiałów budowlanych nabywcom indywidualnym mogą być dokonywane jedynie na obiekty umieszczone w rocznym planie budownictwa indywidualnego i remontów mieszkalnych.

Do wniosku o przydział materiałów budowlanych winny być dołączone:

a) pozwolenie na budowę lub oświadczenie wnioskodawcy, że na dane roboty nie jest ono wymagane,

b) oświadczenie właściciela obiektu o potrzebie przeprowadzenia remontu,

c) sporządzone przez wnioskodawcę zestawienie materiałów niezbędnych do wykonania robót - z uwzględnieniem materiałów już posiadanych.

Wnioskodawcą może być zarówno osoba fizyczna jak i właściwe zrzeszenie właścicieli nieruchomości działające na terenie miasta.

2. O kolejności i rozmiarach przydziału materiałów budowlanych powinien decydować stopień zaawansowania budowy oraz zasób posiadanych przez wnioskodawcę środków niezbędnych do zakończenia budowy (remontu).

3. Sprzedaż materiałów budowlanych dla poszczególnych nabywców dokonywana jest przez składy materiałów budowlanych w miastach na podstawie imiennych przydziałów dokonywanych przez właściwe terenowe organy administracji państwowej.

4. Potrzeby powstałe w wyniku wypadków losowych, np. pożar lub powódź, powinny być uwzględnione w pierwszej kolejności poza planem przydziałów materiałów budowlanych.

5. Na pokrycie potrzeb konserwacji i drobnych remontów miejskie składy sprzedają indywidualnym nabywcom materiały budowlane w ilościach detalicznych.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024