Gospodarowanie niektórymi surowcami drzewnymi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 11 kwietnia 1975 r.
w sprawie gospodarowania niektórymi surowcami drzewnymi.

Na podstawie art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301, z 1956 r. Nr 54, poz. 244 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115) oraz § 1 pkt 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 lipca 1956 r. w sprawie zakresu działania Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego (Dz. U. Nr 30, poz. 141) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy drewna okrągłego użytkowego oraz papierówki, nie stanowiących własności państwowego gospodarstwa leśnego.
2.
Za drewno użytkowe uważa się drewno iglaste i liściaste (z wyjątkiem drewna pochodzącego z drzew owocowych) w postaci dłużyc, kłód, wyrzynków i wałków o średnicy co najmniej 7 cm drewna iglastego i 20 cm drewna liściastego, mierzonej wraz z korą na cieńszym końcu.
§  2.
1.
Państwowe jednostki organizacyjne zarządzające zadrzewieniami lub lasami obowiązane są zbyć nadwyżki pozyskanego drewna użytkowego oraz papierówki okręgowemu zarządowi lasów państwowych lub innym nabywcom wskazanym przez ten zarząd; oferta zobowiązuje do nabycia nadwyżek.
2. 1
Nabywcami (ust. 1) poszczególnych rodzajów drewna użytkowego oraz papierówki mogą być następujące jednostki:
1)
zakłady i tartaki przemysłu drzewnego w odniesieniu do drewna tartacznego, drewna okleinowego, tarcicy iglastej i oklein oraz innego drewna na produkcję własną;
2)
zakłady przemysłu sklejek w odniesieniu do drewna do produkcji sklejki oraz innego drewna na produkcję własną;
3)
zakłady przemysłu zapałczanego w odniesieniu do drewna do produkcji zapałek oraz innego drewna na produkcję własną;
4)
zakłady przemysłu celulozowo-papierniczego w odniesieniu do drewna do produkcji mas włóknistych;
5)
zakłady przemysłu płyt pilśniowych i wiórowych w odniesieniu do drewna do produkcji płyt pilśniowych i wiórowych oraz innego drewna na produkcję własną;
6)
zakłady produkcji leśnej "Las" w odniesieniu do drewna użytkowego i tarcicy iglastej na własną produkcję drzewną;
7)
jednostki organizacyjne działające w ramach Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w odniesieniu do drewna opałowego;
8)
jednostki organizacyjne działające w ramach Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy w odniesieniu do drewna na produkcję własną;
9)
jednostki organizacyjne działające w ramach Centralnego Związku Rzemiosła w odniesieniu do drewna na produkcję własną.
3.
Okręgowe zarządy lasów państwowych oraz wymienione w ust. 2 jednostki mogą nabywać również inne drewno niż określone w § 1 ust. 1, jeżeli drewno to jest niezbędne do wykonania planowych zadań.
§  3.
1.
Posiadacze nadwyżek legalnie pozyskanego drewna, nie wymienieni w § 2 ust. 1, mogą je zbyć nabywcom wymienionym w § 2 albo osobom fizycznym na ich własne potrzeby; przez własne potrzeby rozumie się również wyrób i zbyt drewna oraz wyrobów z drewna pod warunkiem posiadania uprawnień określonych odrębnymi przepisami.
2.
Za tartaczne drewno iglaste sprzedane tartakowi lub zakładowi przemysłu drzewnego zbywca może w zamian nabyć odpowiednią ilość tarcicy.
§  4.
Dowodem legalności pochodzenia drewna jest:
-
dokument nabycia drewna (np. asygnata),
-
zezwolenie na wyrąb lub decyzja nakazująca wyrąb drzew,
-
zaświadczenie terenowego organu administracji państwowej stopnia gminnego w odniesieniu do drewna pochodzącego z zadrzewień.
§  5.
Traci moc zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 18 marca 1968 r. w sprawie gospodarowania niektórymi materiałami drzewnymi (Monitor Polski Nr 13, poz. 83).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 1975 r.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 8 lipca 1982 r. (M.P.82.17.145) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1982 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1975.13.78

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Gospodarowanie niektórymi surowcami drzewnymi.
Data aktu: 11/04/1975
Data ogłoszenia: 25/04/1975
Data wejścia w życie: 01/05/1975