Organizacja i zakres działania Zjednoczenia Państwowej Komunikacji Samochodowej.

UCHWAŁA Nr 62
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 marca 1975 r.
w sprawie organizacji i zakresu działania Zjednoczenia Państwowej Komunikacji Samochodowej.

Na podstawie art. 19 ust. 1 i art. 20 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 18, poz. 111) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Zjednoczenie Państwowej Komunikacji Samochodowej, zwane dalej "Zjednoczeniem", działa według zasad określonych w niniejszej uchwale.
§  2.
Przedmiotem działania Zjednoczenia jest:
1)
prowadzenie krajowego i międzynarodowego publicznego transportu samochodowego i publicznej spedycji,
2)
prowadzenie innej działalności związanej z rozwojem i funkcjonowaniem transportu samochodowego i spedycji.
§  3.
1.
W Zjednoczeniu są zgrupowane przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej i inne jednostki organizacyjne wymienione w wykazie stanowiącym załącznik do uchwały.
2.
Minister Komunikacji może dokonywać zmian w wykazie, o którym mowa w ust. 1.
§  4.
Do Zjednoczenia mają zastosowanie przepisy uchwały nr 383 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1966 r. w sprawie zasad organizacji i funkcjonowania zjednoczeń przemysłowych (Monitor Polski z 1966 r. Nr 69, poz. 327, z 1969 r. Nr 10, poz. 93, z 1970 r. Nr 40, poz. 293, z 1971 r. Nr 26, poz. 166 i z 1974 r. Nr 40, poz. 233).
§  5.
1.
Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej są objęte planem centralnym oraz rozliczają się z budżetem centralnym.
2.
W odniesieniu do działalności przedsiębiorstw, o których mowa w ust. 1, uzgodnienia z właściwymi organami administracji państwowej stopnia wojewódzkiego wymagają:
1)
projekty sieci linii i układów kursów komunikacji autobusowej związanej z zaspokajaniem lokalnych i wewnątrzregionalnych potrzeb przewozowych,
2)
ustalenia:
-
zadań dotyczących przewozu ziemiopłodów w szczytowych okresach przewozowych,
-
kolejności realizacji inwestycji związanych z budową obiektów zaplecza eksploatacyjnego i technicznego, przy równoczesnym zapewnieniu ze strony terenowych organów administracji państwowej niezbędnej pomocy w wykonaniu tych inwestycji.
§  6.
Wojewodowie przekażą Ministrowi Komunikacji wojewódzkie przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej.
§  7.
Zjednoczenie sprawuje funkcje zjednoczenia wiodącego w zakresie transportu samochodowego na zasadach określonych w uchwale nr 116 Rady Ministrów z dnia 14 maja 1965 r. o współpracy i koordynacji gospodarczej (Monitor Polski z 1965 r. Nr 33, poz. 178, z 1969 r. Nr 3, poz. 23 i z 1974 r. Nr 40, poz. 233).
§  8.
Szczegółową organizację i zakres działania Zjednoczenia określa statut nadany przez Ministra Komunikacji w obowiązującym trybie.
§  9.
Zmiany organizacyjne wynikające z przepisów uchwały nie mogą spowodować zwiększenia ilości etatów i wysokości funduszu płac Zjednoczenia ustalonych w planach na 1975 r.
§  10.
1.
W uchwale nr 23 Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1959 r. w sprawie organizacji przedsiębiorstw Państwowej Komunikacji Samochodowej i powołania Zjednoczenia Państwowej Komunikacji Samochodowej (Monitor Polski z 1959 r. Nr 13, poz. 43 i z 1971 r. Nr 60, poz. 402) skreśla się § 1-4, § 6 ust. 1-4 i § 11-16.
2.
W uchwale nr 304 Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 1971 r. w sprawie gospodarki finansowej wojewódzkich przedsiębiorstw Państwowej Komunikacji Samochodowej oraz przedsiębiorstw i jednostek organizacyjnych podległych Zjednoczeniu Państwowej Komunikacji Samochodowej (Monitor Polski Nr 60, poz. 402) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 19 ust. 5 i 6 otrzymują brzmienie:

"5. Normę wpłat z zysku do budżetu (ust. 1 pkt 3) ustala dla zjednoczenia Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Komunikacji.

6. Relacje oraz normę procentową odpisu z zysku na fundusz środków obrotowych (ust. 2) określa dla zjednoczenia Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Komunikacji.",

2)
skreśla się § 20 ust. 2,
3)
użyte w uchwale w odpowiedniej liczbie i przypadku wyrazy "wydział finansowy prezydium rady narodowej" zastępuje się wyrazami "terenowy organ administracji państwowej" użytymi w odpowiedniej liczbie i przypadku.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1975 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH ZGRUPOWANYCH I PODPORZĄDKOWANYCH ZJEDNOCZENIU PAŃSTWOWEJ KOMUNIKACJI SAMOCHODOWEJ

A.

Przedsiębiorstwa zgrupowane:

1) Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Białymstoku,

2) Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Bydgoszczy,

3) Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Gdańsku,

4) Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Katowicach,

5) Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Kielcach,

6) Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Krakowie,

7) Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Koszalinie,

8) Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Lublinie,

9) Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Łodzi,

10) Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Olsztynie,

11) Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Opolu,

12) Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Poznaniu,

13) Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Rzeszowie,

14) Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Szczecinie,

15) Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Warszawie,

16) Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej we Wrocławiu,

17) Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Zielonej Górze,

18) Przedsiębiorstwo Spedycji Krajowej w Warszawie,

19) Przedsiębiorstwo Międzynarodowych Przewozów Samochodowych "Pekaes" w Warszawie.

B.

Jednostki podporządkowane:

1) Biuro Projektów Państwowej Komunikacji Samochodowej we Wrocławiu,

2) Centralna Składnica Zaopatrzenia PKS w Kielcach,

3) Ośrodek Zmechanizowanych Obliczeń PKS w Częstochowie,

4) Ośrodek Zmechanizowanych Obliczeń PKS w Poznaniu,

5) Ośrodek Szkolenia Zawodowego Kierowców PKS w Gdańsku,

6) Ośrodek Szkolenia Zawodowego Kierowców PKS w Łodzi,

7) Ośrodek Szkolenia Zawodowego Kierowców PKS w Poznaniu.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024