Premiowanie pracowników za oszczędne zużywanie i gospodarcze wykorzystanie paliw i energii.

UCHWAŁA Nr 53
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 marca 1975 r.
w sprawie premiowania pracowników za oszczędne zużywanie i gospodarcze wykorzystanie paliw i energii.

W celu ujednolicenia zasad premiowania pracowników za oszczędne zużywanie i gospodarcze wykorzystanie paliw i energii oraz w celu dostosowania tych zasad do aktualnych warunków i potrzeb gospodarki paliwowo-energetycznej - Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Uchwała ustala zasady premiowania pracowników przedsiębiorstw (zakładów) zużywających do celów produkcyjno-eksploatacyjnych paliwa stałe, ciekłe i gazowe oraz energię elektryczną i cieplną, jak również Centrali Zbytu Węgla za oszczędne zużywanie i gospodarcze wykorzystanie paliw i energii.
2.
Przepisów uchwały nie stosuje się do pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe", pracowników drużyn parowozowych zatrudnionych w innych przedsiębiorstwach, pracowników transportu samochodowego i palaczy centralnego ogrzewania.
3.
Przepisów § 3-14 nie stosuje się do pracowników jednostek organizacyjnych Zjednoczenia Energetyki premiowanych według odrębnych zasad.
§  2.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1)
paliwach bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć węgiel kamienny, brunatny, koks, brykiety z węgla kamiennego i brunatnego, oleje opałowe i oleje stosowane do wysokoprężnych silników okrętowych oraz paliwa gazowe zużywane w przedsiębiorstwach (zakładach) do celów produkcyjno-eksploatacyjnych,
2)
energii bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć energię elektryczną oraz energię cieplną w postaci pary i wody gorącej, otrzymywane z zewnątrz przez przedsiębiorstwa (zakłady) dla celów produkcyjno-eksploatacyjnych,
3)
paliwach o utrudnionym stosowaniu, należy przez to rozumieć muły, przerosty, mieszanki energetyczne, określone w załączniku do uchwały, oraz inne paliwa o obniżonej podatności transportowej i niższych parametrach energetycznych każdorazowo określone przez Ministra Górnictwa i Energetyki.

Rozdział  2

Premiowanie pracowników za realizację przedsięwzięć w zakresie oszczędności paliw i energii.

§  3.
Za realizację przedsięwzięć technicznych, organizacyjnych i innych w zakresie oszczędności paliw i energii w przedsiębiorstwach (zakładach) przysługują premie projektodawcom i osobom wdrażającym te przedsięwzięcia, w których wyniku uzyskano oszczędność paliw i energii, jeżeli pracownicy ci nie otrzymują za to wynagrodzenia ustalonego w odrębnym trybie.
§  4.
1.
Premia przysługuje za faktycznie zaoszczędzone ilości paliw i energii w stosunku do zużycia w roku poprzedzającym realizację przedsięwzięcia.
2.
Oszczędności paliw, o których mowa w ust. 1, pomniejsza się o zwiększone zużycie innych rodzajów paliw lub energii.
3.
Faktyczną oszczędność paliw i energii ustala komisja powołana przez dyrektora przedsiębiorstwa (zakładu). W skład komisji powinni wejść główny księgowy oraz pracownicy nie uprawnieni do premii, o której mowa w § 3.
§  5.
1.
Wysokość premii za rok kalendarzowy oblicza się, mnożąc uzyskaną w wyniku realizacji określonego przedsięwzięcia faktyczną roczną oszczędność paliw i energii, liczoną w tonach paliwa umownego, przez stawkę jednostkową w wysokości 60 zł za tonę paliwa umownego.
2.
Minister Górnictwa i Energetyki w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może zmienić stawkę jednostkową za tonę paliwa umownego, stanowiącą podstawę do obliczania premii.
§  6.
1.
Premię za realizację przedsięwzięć w zakresie oszczędności paliw i energii wypłaca się za okres roczny, po ustaleniu faktycznej oszczędności paliw i energii, uzyskanej w roku kalendarzowym w wyniku realizacji danego przedsięwzięcia.
2.
Po upływie co najmniej kwartału od zrealizowania przedsięwzięcia można dokonać zaliczkowej wypłaty premii w wysokości do 30% przewidywanej premii rocznej.
§  7.
1.
Warunkiem wypłaty premii jest:
1)
prowadzenie przez przedsiębiorstwo (zakład) prawidłowej ewidencji obrotu paliw i energii, kontroli ich zużycia na poszczególne cele oraz kontroli stanu zapasów paliw,
2)
utrzymanie przez przedsiębiorstwo (zakład) w należytym stanie i sprawności urządzeń energetycznych,
3)
przestrzeganie przez przedsiębiorstwo (zakład) norm i wskaźników jakościowych produkcji.
2.
Wypłata premii w łącznej wysokości przekraczającej 50.000 zł za rok kalendarzowy z tytułu jednego przedsięwzięcia wymaga zatwierdzenia przez właściwy okręgowy inspektorat gospodarki paliwowo-energetycznej.
§  8.
Zasady podziału premii między autorami projektów przedsięwzięć a pracownikami wdrażającymi te przedsięwzięcia oraz zasady jej wypłaty określają zakładowe regulaminy premiowania. Z premii tej nie mogą korzystać członkowie dyrekcji przedsiębiorstwa i pracownicy jednostek nadrzędnych.
§  9.
1.
Premie za realizację przedsięwzięć w zakresie oszczędności paliw i energii wypłacane są poza planem funduszu płac.
2.
Zobowiązuje się dyrektorów zjednoczeń i przedsiębiorstw (kombinatów) stosujących kompleksowe zasady ekonomiczno-finansowe, określone odrębnymi przepisami, do odpowiedniego stosowania przepisów § 3-5 niniejszej uchwały przy ustalaniu tytułów wypłat premii z dyspozycyjnego funduszu płac oraz z funduszu premiowego pracowników na kierowniczych i samodzielnych stanowiskach pracy.

Rozdział  3

Premiowanie pracowników za oszczędne zużywanie paliw i energii.

§  10.
Za oszczędne zużywanie paliw i energii w przedsiębiorstwach (zakładach) zużywających paliwa i energię na cele produkcyjno-eksploatacyjne przysługują pracownikom premie.
§  11.
1.
Premie przysługują pracownikom, którzy bezpośrednio lub przez sprawowanie nadzoru przyczynili się do oszczędnego zużywania paliw i energii, powodując w danym roku kalendarzowym zmniejszenie ich zużycia poniżej ustalonych limitów, a w razie braku limitów - poniżej wielkości zużycia w roku poprzednim, skorygowanego o wielkości wynikające ze wzrostu zadań związanych ze zwiększeniem zużycia paliw i energii.
2.
Wykaz osób uprawnionych do premii ustala dyrektor przedsiębiorstwa (zakładu) w uzgodnieniu z radą zakładową.
§  12.
Minister Górnictwa i Energetyki w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów ustali zasady obliczania oszczędności i wysokość stawek jednostkowych dla poszczególnych rodzajów paliw i energii, stanowiących podstawę do określenia wielkości funduszu premiowego.
§  13.
1.
Upoważnia się Ministra Górnictwa i Energetyki do przyznawania na wniosek właściwych ministrów odpowiednich kwot z przeznaczeniem na wypłaty premii w przedsiębiorstwach (zakładach) oraz dla pracowników służb energetycznych i zaopatrzeniowych jednostek nadrzędnych (z wyłączeniem pracowników ministerstw i urzędów centralnych), którzy przyczynili się do oszczędnego zużywania paliw i energii.
2.
Premie za oszczędne zużywanie paliw i energii wypłacane są ze środków określanych corocznie na ten cel w budżecie Ministerstwa Górnictwa i Energetyki.
§  14.
Premie określone w § 10-13 nie przysługują za 1975 r. tym pracownikom, którzy będą nagradzani za wykonanie i przekroczenie ustalonych zadań oszczędnościowych w zużyciu węgla kamiennego, koksu i energii elektrycznej w 1975 r., zgodnie z odrębnie ustalonymi przepisami obowiązującymi w 1975 r.

Rozdział  4

Premiowanie pracowników za gospodarcze wykorzystanie paliw o utrudnionym stosowaniu.

§  15.
Premie za gospodarcze wykorzystanie paliw o utrudnionym stosowaniu przysługują:
1)
pracownikom przedsiębiorstw (zakładów) zużywających paliwa o utrudnionym stosowaniu, zatrudnionym przy pracach związanych z zużywaniem tych paliw, przy eksploatacji i remontach urządzeń energetycznych i transportowych oraz przy pracach związanych z ładunkiem tych paliw,
2)
pracownikom kopalń węgla i składowisk węgla Centrali Zbytu Węgla zatrudnionym przy ładunku paliw o utrudnionym stosowaniu oraz przy remontach urządzeń transportowych,
3)
pracownikom nadzorującym pracę osób określonych w pkt 1 i 2.
§  16.
1.
Fundusz premiowy przewidziany na premie dla pracowników za gospodarcze wykorzystanie paliw o utrudnionym stosowaniu tworzy się ze środków określanych corocznie na ten cel w budżecie Ministerstwa Górnictwa i Energetyki.
2.
Wysokość funduszu premiowego, o którym mowa w ust. 1, wynika z przemnożenia ilości paliw o utrudnionym stosowaniu przewidzianych do zużycia w roku następnym przez odpowiednie stawki określone w załączniku do uchwały.
§  17.
Zasady ustalania kwot funduszu premiowego dla poszczególnych resortów i sposób ich przekazywania określi Minister Górnictwa i Energetyki w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.
§  18.
1.
Kierownik jednostki nadrzędnej nad przedsiębiorstwem zużywającym paliwa o utrudnionym stosowaniu może z kwoty przeznaczonej na premie dla pracowników, o których mowa w § 15 pkt 1 i 3, wydzielić do 3% do swojej dyspozycji na premie za szczególne osiągnięcia w zagospodarowaniu paliw o utrudnionym stosowaniu.
2.
Minister Górnictwa i Energetyki może z kwot przeznaczonych na premie dla pracowników, o których mowa w § 15 pkt 2 i 3, wydzielić do swojej dyspozycji fundusz premiowy za szczególne osiągnięcia w zagospodarowaniu paliw o utrudnionym stosowaniu w wysokości do:
1)
10% na premie dla pracowników Centrali Zbytu Węgla,
2)
10% na premie dla osób nadzorujących prace prowadzone w kopalniach węgla przy ładunku paliw o utrudnionym stosowaniu oraz przy remontach urządzeń transportowych.
§  19.
Zainteresowani ministrowie w porozumieniu z Ministrem Górnictwa i Energetyki oraz zarządami głównymi właściwych związków zawodowych opracują regulaminy premiowania za gospodarcze wykorzystanie paliw o utrudnionym stosowaniu, dostosowane do warunków i potrzeb poszczególnych resortów.

Rozdział  5

Przepisy końcowe.

§  20.
Premie, o których mowa w niniejszej uchwale, wypłaca się w trybie ustalonym dla premii i nagród płatnych poza planem funduszu płac, z tym że nie obciążają one limitu premii indywidualnych określonego dla tych premii i nagród.
§  21.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 284 Rady Ministrów z dnia 10 listopada 1965 r. w sprawie premiowania i nagradzania pracowników za gospodarcze wykorzystanie paliw odpadowych i za oszczędne zużywanie paliw stałych, ciekłych i gazowych oraz energii cieplnej (Monitor Polski z 1965 r. Nr 62, poz. 325, z 1971 r. Nr 38, poz. 247 i z 1972 r. Nr 45, poz. 243),
2)
uchwała nr 285 Rady Ministrów z dnia 10 listopada 1965 r. w sprawie zasad premiowania pracowników państwowych przedsiębiorstw przemysłowych za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej (Monitor Polski Nr 62, poz. 326),
3)
zarządzenie Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 22 marca 1967 r. w sprawie jednolitych zasad planowania zużycia paliw i energii cieplnej dla obliczania premii (Monitor Polski Nr 20, poz. 98).
§  22.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1975 r.

ZAŁĄCZNIK

STAWKI JEDNOSTKOWE DO NALICZANIA FUNDUSZU PREMIOWEGO ZA GOSPODARCZE WYKORZYSTANIE PALIW O UTRUDNIONYM STOSOWANIU

Etap gospodarczego wykorzystania paliw o utrudnionym stosowaniu Nazwa paliwa Stawka jednostkowa w złotych za tonę
1. Załadunek i muł 0,50
przygotowanie do zbytu przerost 0,20
w kopalniach i na

składowiskach węgla

Centrali Zbytu Węgla

mieszanka energetyczna I nie ujednorodniona 0,20
oraz wyładunek na

składowiskach węgla

Centrali Zbytu Węgla

mieszanka energetyczna II ujednorodniona według rzeczywistej zawartości mułu zgodnie ze stawką obowiązującą dla mułu
2. Zużycie u odbiorców

węgla

Zużycie węgla kamiennego ogółem w tonach na miesiąc
do

10.000 ton

10.000-

50.000 ton

powyżej

50.000 ton

muł 10 7 5
przerost 4 3 2
mieszanka energetyczna I nie ujednorodniona 4 3 2
mieszanka energetyczna II ujednorodniona według rzeczywistej zawartości mułu zgodnie ze stawką obowiązującą dla mułu
Uwaga:

1. Mieszanka energetyczna I jest to mieszanka składająca się z sortymentów miałowych lub drobnych węgla kamiennego według PN/G-97001 z domieszką mułu i przerostu lub z domieszką tylko jednego z wymienionych składników, o zmiennym składzie ilościowym. Do mieszanki energetycznej I mogą być zaliczone również sortymenty miałowe i drobne węgla kamiennego bez domieszki mułu lub przerostu, których naturalny skład petrograficzny i wilgotność powodują obniżoną podatność transportową.

2. Mieszanka energetyczna II jest to mieszanka składająca się z sortymentów miałowych lub drobnych według PN/G-97001 z domieszką mułu węglowego o stałym, znanym składzie ilościowym.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1975.11.61

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Premiowanie pracowników za oszczędne zużywanie i gospodarcze wykorzystanie paliw i energii.
Data aktu: 07/03/1975
Data ogłoszenia: 08/04/1975
Data wejścia w życie: 08/04/1975, 01/01/1975