Wypadki uzasadniające korzystanie z dodatkowej powierzchni mieszkalnej ze względu na stan zdrowia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 10 grudnia 1974 r.
w sprawie wypadków uzasadniających korzystanie z dodatkowej powierzchni mieszkalnej ze względu na stan zdrowia.

Na podstawie § 10 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1974 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów Prawa lokalowego (Dz. U. Nr 26, poz. 152) zarządza się, co następuje:
§  1.
O przyznanie uprawnień do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej ze względu na stan zdrowia mogą ubiegać się:
1)
stali nosiciele duru brzusznego i durów rzekomych,
2)
osoby chore na niżej wymienione choroby w stanie przewlekłym i uniemożliwiającym wspólne przebywanie w jednym pomieszczeniu, jeżeli leczenie stacjonarne nie jest celowe lub możliwe:
a)
gruźlicę płuc i innych narządów,
b)
choroby skóry, przebiegające z rozległymi ubytkami skóry i naskórka oraz przetokami nie rokującymi szybkiego wygojenia, zwłaszcza troficznymi owrzodzeniami, pyodermiami zgorzelinowymi, chorobami pęcherzowymi, odczynami porentgenowskimi,
c)
przewlekłe choroby skóry, wymagające długotrwałego i uciążliwego leczenia zewnętrznego, np. łuszczycę, zwłaszcza w postaci stawowej i krostkowej, rybią łuskę, uogólnione stany zapalne, świerzbiączkę,
d)
zanikowe nieżyty śluzówki nosa (ozena), połączone z wydzielaniem odrażającej woni,
e)
nietrzymanie kału bądź moczu, przetoki pęcherzowo-pochwowe u kobiet oraz przetoki pęcherzowe,
f)
zmiany nowotworowe, przebiegające z rozpadem,
g)
rozstrzeń oskrzeli (bronchoectasis) i inne stany związane z wydalaniem obfitej cuchnącej plwociny,
h)
sztuczne i naturalne przetoki układu pokarmowego (gastrostomia, sztuczny odbyt),
i)
stałą tracheostomię,
j)
choroby psychiczne lub ciężkie psychonerwice,
k)
niedorozwoje umysłowe u dzieci (umiarkowane, średnie i głębokie),
l)
padaczkę z częstymi napadami przy głębokich zaburzeniach psychicznych,
ł)
choroby układu nerwowego powodujące duże upośledzenie sprawności ogólnej, np. skutki urazów okołoporodowych, stwardnienie rozsiane, miostenię, niedowłady, porażenia upośledzające sprawność, ruchy mimowolne,
m)
poważną niewydolność krążeniowo-oddechową w przebiegu wszelkich chorób ją wywołujących,
n)
dusznicę bolesną z częstymi atakami bólów dławicowych i niepokoju oraz nadciśnienie tętnicze trzeciego i czwartego stopnia z następstwem zmian narządowych,
o)
dychawicę oskrzelową,
3)
osoby, które w związku z trwałym kalectwem mają ograniczoną w znacznym stopniu zdolność poruszania się lub wymagające opieki, oraz osoby, które z uwagi na rodzaj kalectwa wymagają specjalnego przystosowania pomieszczenia, to jest zainstalowania w zajmowanym lokalu specjalnych urządzeń, ułatwiających samoobsługę albo niezbędnych do prowadzenia rehabilitacji (usprawnienia) w warunkach domowych,
4)
osoby, których stan zdrowia z innych względów niż wymienione w pkt 1–3 uniemożliwia wspólne przebywanie w jednym pomieszczeniu.
§  2.
1.
Z wnioskiem o wydanie opinii o stanie zdrowia, który może uprawniać do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej, występuje:
1)
osoba określona w § 1, zwana dalej "chorym", bądź jej opiekun albo
2)
osoba zamieszkująca wspólnie z chorym.
2.
Wniosek powinien zawierać:
1)
wymienienie choroby lub określenie stanu zdrowia, ze względu na który chory ubiega się o dodatkową powierzchnię mieszkalną,
2)
adres poradni lub innej komórki organizacyjnej służby zdrowia, pod której opieką chory pozostaje w związku z okolicznościami określonymi w pkt 1, oraz miejsce zamieszkania chorego.
3.
Wniosek składa się do zespołu opieki zdrowotnej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania danej osoby.
4.
Zespół opieki zdrowotnej w oparciu o przedstawiony wniosek oraz o dokumentację lekarską przygotowuje komisyjnie opinię o stanie zdrowia chorego, a w wypadkach budzących wątpliwości wyznacza termin badania lekarskiego.
5.
Opinia o stanie zdrowia chorego powinna zawierać wyłącznie stwierdzenie o istnieniu lub braku warunków uzasadniających korzystanie z dodatkowej powierzchni mieszkalnej ze względu na stan zdrowia.
6.
Opinia, o której mowa w ust. 5, powinna być wydana w terminie 4 tygodni od daty wpłynięcia wniosku, a następnie bezzwłocznie przesłana do organu administracji państwowej stopnia powiatowego i do wiadomości zainteresowanego.
§  3.
1.
Uprawnienia do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej nabyte na mocy przepisów dotychczasowych zachowują swą ważność.
2.
Sprawy wszczęte przed wejściem w życie zarządzenia, a nie zakończone ostateczną decyzją, rozpatruje się na podstawie niniejszego zarządzenia.
§  4.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 kwietnia 1953 r. w sprawie przyznawania uprawnień do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej ze względu na stan zdrowia (Monitor Polski Nr A-38, poz. 476).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1974.42.256

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wypadki uzasadniające korzystanie z dodatkowej powierzchni mieszkalnej ze względu na stan zdrowia.
Data aktu: 10/12/1974
Data ogłoszenia: 31/12/1974
Data wejścia w życie: 31/12/1974