Ochrona zdrowia ludności kraju.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 19 stycznia 1974 r.
w sprawie ochrony zdrowia ludności kraju.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z satysfakcją podkreśla poważny dorobek Polski Ludowej w dziedzinie ochrony zdrowia ludności, organizacji i działalności socjalistycznej służby zdrowia oraz powszechności jej świadczeń.
Sejm stwierdza, że wytyczone w uchwale VI zjazdu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej cele polityki społecznej są pomyślnie realizowane i stwarzają korzystne warunki dla dalszej poprawy sytuacji w dziedzinie ochrony zdrowia w kraju.

Sejm wyraża aprobatę dla dotychczasowych poczynań Rządu oraz dla założeń rządowego programu rozwoju ochrony zdrowia i opieki społecznej - przedstawionych w informacji Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej na posiedzeniu Izby w dniu 19 stycznia 1974 r.

Sejm w szczególności zwraca uwagę na potrzebę:

-
stałego doskonalenia podstawowej opieki zdrowotnej i opieki społecznej, jak również opieki specjalistycznej,
-
podejmowania kompleksowych działań zapobiegawczych, przeciwdziałających czynnikom chorobotwórczym oraz chroniących środowisko, warunki życia, pracy i wypoczynku człowieka,
-
rozwijania nauk lekarskich, farmaceutycznych, techniki medycznej oraz badań ukierunkowanych na zwalczanie najczęściej występujących chorób i przyczyn inwalidztwa,
-
zapewniania wszechstronnej opieki zdrowotnej młodemu pokoleniu i dalszego doskonalenia przemysłowej służby zdrowia,
-
podnoszenia kultury sanitarnej miast i wsi,
-
rozszerzenia masowych form wychowania fizycznego, sportu i turystyki,
-
rozbudowy i unowocześniania systemu kształcenia i doskonalenia kadr.

Sejm wskazuje na konieczność pełnego i terminowego wykonywania określonych w planach zadań inwestycyjnych oraz zadań w zakresie produkcji aparatury i sprzętu medycznego.

Sejm podkreśla wkład pracy lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek i pracowników służb pomocniczych w dotychczasowe osiągnięcia oraz wyraża przekonanie, że podejmą oni jeszcze aktywniejszy wysiłek na rzecz realizacji zadań wynikających z rządowego programu ochrony zdrowia oraz kształtowania w swym środowisku wysokiej etyki zawodowej i postaw moralnych godnych socjalistycznej służby zdrowia.

Sejm, wyrażając uznanie dla szerokiego poparcia obywateli naszego kraju dla świadczeń na Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia, apeluje o dalszy rozwój ofiarności społeczeństwa na ten szlachetny cel.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zwraca się:

-
do rad narodowych i terenowych organów administracji państwowej,
-
do lekarzy oraz do wszystkich pracowników i organizatorów służby zdrowia,
-
do pracowników i kierownictw przedsiębiorstw i instytucji,
-
do organizacji społecznych -

o szerokie współdziałanie, o inicjatywy i aktywność w rozwijaniu i doskonaleniu socjalistycznego systemu ochrony zdrowia i opieki społecznej w naszym kraju.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1974.4.22

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ochrona zdrowia ludności kraju.
Data aktu: 19/01/1974
Data ogłoszenia: 24/01/1974