Zm.: zarządzenie w sprawie obowiązku zbierania i odprzedaży olejów mineralnych zużytych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO
z dnia 16 września 1974 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie obowiązku zbierania i odprzedaży olejów mineralnych zużytych.

Na podstawie § 9 pkt 1, § 10 pkt 2 i § 14 ust. 2 uchwały nr 373 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1966 r. w sprawie usprawnienia gospodarki paliwami płynnymi do silników spalinowych, olejami mineralnymi i smarami (Monitor Polski z 1967 r. Nr 3, poz. 12) zarządza się, co następuje:
§  1.
W instrukcji stanowiącej załącznik do zarządzenia Ministra Przemysłu Chemicznego z dnia 6 kwietnia 1968 r. w sprawie obowiązku zbierania i odprzedaży olejów mineralnych zużytych (przepracowanych) (Monitor Polski Nr 18, poz. 115) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Instrukcja nie dotyczy olejów, które w procesie stosowania są zużywane w całości, jak np. oleje kablowe, przeciwkorozyjne, oleje do form, tekstylina, oleje silnikowe do dwusuwów, oraz olejów nie nadających się do regeneracji ze względu na zawartość substancji chemicznie czynnych, w szczególności olejów emulgujących i natłuszczanych lub olejów, do których w czasie eksploatacji dostały się substancje chemicznie czynne, mogące w czasie magazynowania, transportu albo procesów regeneracji powodować uszkodzenia urządzeń i aparatury lub zagrażać bezpieczeństwu pracy. Do substancji takich należą między innymi związki organiczne rozpuszczalne w wodzie, tłuszcze i inne związki pochodzenia nienaftowego. Nie dotyczy to jednak związków uszlachetniających, stosowanych do polepszenia własności eksploatacyjnych olejów.";

2)
w § 4 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Oleje zużyte (przepracowane) należy zbierać, przechowywać i transportować, zachowując ściśle podział na następujące grupy:

1) grupa I - oleje transformatorowe i oleje do sprężarek chłodniczych o lepkości do 8°E w temperaturze 20°C,

2) grupa II - oleje turbinowe,

3) grupa III - pozostałe oleje mineralne smarowe, w tym i oleje lotnicze pochodzenia naftowego.";

3)
§ 5 otrzymuje brzmienie:

"§ 5. 1. Oleje zużyte (przepracowane), zbierane według wyżej wymienionych grup, powinny odpowiadać następującym podstawowym wymaganiom:

Wymagania Grupy olejów przepracowanych: Metody badań
I

oleje transformatorowe i do sprężarek chłodniczych

II

oleje turbinowe

III

pozostałe oleje mineralne smarowe

1 2 3 4 5
1) Destylacja do 350°C w % nie

więcej niż:

- - 25 *)
2) temperatura zapłonu w °C nie

niższa niż:

135 170 - PN-65/C-04008
3) Temperatura krzepnięcia w °C

nie wyższa niż:

-35 -5 - PN-55/C-04016
4) Lepkość w °E w temperaturze

20°C

2-8 - -
5) Lepkość w °E w temperaturze

50°C po usunięciu

zanieczyszczeń według PN-

59/C-04087

- 3-8 nie niżej 3 PN/C-04014
6) Zawartość wody i

zanieczyszczeń mechanicznych

ustalona metodą wirówkową w

% nie więcej niż:

1,2 2,0 5,0 PN-59/C-04087

*) Oznaczenie destylacji normalnej wykonać zgodnie z PN-67/C-04010 p. 2.6.3., z tą różnicą, że badaną próbkę oleju należy przed oznaczeniem odwodnić za pomocą wytrząsania z chlorkiem wapniowym, zdekantować i przesączyć przez siatkę mosiężną o liczbie oczek 2.800 na cm2.

2. Oleje zużyte (przepracowane), zawierające więcej niż 25% składników destylujących do 350°C, zaliczane są do grupy zlewek i mogą być zgłaszane do Centrali Produktów Naftowych zgodnie z przepisem § 7.";

4)
w § 6 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Wskaźniki, o których mowa w ust. 1, wynoszą orientacyjnie:

1) dla olejów transformatorowych około 90%,

2) dla olejów turbinowych i hydraulicznych około 80%,

3) dla olejów maszynowych, przekładniowych, cylindrowych i sprężarkowych

około 50%,

4) dla olejów silnikowych około 25%,

5) dla olejów innych około 15%.

Podane wyżej orientacyjne wskaźniki zbiórki olejów zużytych (przepracowanych) nie dotyczą olejów mineralnych, które eksploatowane są w warunkach uniemożliwiających prawidłowe odzyskiwanie olejów zużytych (przepracowanych). Wszystkie plany zbiórki i wykorzystania olejów zużytych (przepracowanych) powinny być uzgadniane z właściwymi terenowo wojewódzkimi przedsiębiorstwami obrotu produktami naftowymi »CPN« lub zakładami gospodarki produktami naftowymi »CPN«.";

5)
w § 6 skreśla się ust. 3;
6)
w § 9 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Stacje benzynowe "CPN" prowadzą skup olejów grupy III (silnikowych, przekładniowych, maszynowych, hydraulicznych i pozostałych mineralnych olejów smarowych stosowanych w eksploatacji pojazdów mechanicznych).";

7)
w § 13 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. W razie stwierdzenia w odbieranych olejach zużytych (przepracowanych) większej ilości wody i zanieczyszczeń mechanicznych, niż przewidują to warunki techniczne ustalone w § 5 (jednak nie więcej niż 12%), dla obliczenia należności za olej potrąca się od ustalonej ilości zużytego (przepracowanego) oleju stwierdzoną nadwyżkę wody i zanieczyszczeń. W razie stwierdzenia w odbieranych olejach zużytych (przepracowanych) wody i zanieczyszczeń w ilości większej niż 12%, dla obliczenia należności za olej potrąca się od ustalonej ilości oleju zużytego (przepracowanego) podwójną ilość stwierdzonej nadwyżki wody i zanieczyszczeń (różnicę pomiędzy ilością wody i zanieczyszczeń stwierdzoną w oleju a ilością dopuszczalną warunkami technicznymi podanymi w § 5).";

8)
w § 13 skreśla się ust. 4.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1974 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1974.32.193

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie w sprawie obowiązku zbierania i odprzedaży olejów mineralnych zużytych.
Data aktu: 16/09/1974
Data ogłoszenia: 24/09/1974
Data wejścia w życie: 01/10/1974