Kryteria i metody oceny ekonomicznej efektywności inwestycji produkcyjnych i innych zamierzeń rozwojowych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 26 lipca 1974 r.
w sprawie kryteriów i metod oceny ekonomicznej efektywności inwestycji produkcyjnych i innych zamierzeń rozwojowych.

Na podstawie § 5 ust. 1 uchwały nr 173 Rady Ministrów z dnia 12 lipca 1974 r. w sprawie oceny ekonomicznej efektywności inwestycji i innych zamierzeń rozwojowych (Monitor Polski Nr 28, poz. 164) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się ramowe wytyczne w sprawie metodyki ekonomicznej efektywności inwestycji produkcyjnych, zamierzeń z zakresu postępu technicznego, organizacyjnego, współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej z zagranicą oraz zamierzeń, których realizacja opiera się na licencjach zagranicznych, zwane dalej "ramowymi wytycznymi", stanowiące odrębne wydawnictwo.
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o zamierzeniach rozwojowych, należy przez to rozumieć inwestycje produkcyjne oraz zamierzenia wymienione w ust. 1.
3.
Metodykę, o której mowa w ust. 1, należy stosować przy przeprowadzaniu oceny ekonomicznej efektywności:
1)
kredytowanych inwestycji produkcyjnych o kluczowym znaczeniu dla rozwoju gospodarki narodowej, a także pozostałych branżowych kredytowanych inwestycji produkcyjnych,
2)
inwestycji produkcyjnych dotowanych z budżetu Państwa, podejmowanych na podstawie uchwał Rady Ministrów, decyzji Prezydium Rządu, właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) bądź - w wypadku inwestycji planu terenowego - wojewody lub prezydenta miasta wyłączonego z województwa,
3)
zamierzeń z zakresu postępu technicznego i organizacyjnego, ujmowanych w planach postępu technicznego ministerstw, zjednoczeń lub innych jednostek równorzędnych,
4)
zamierzeń z zakresu współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej z zagranicą oraz realizowanych w oparciu o licencje zagraniczne,
5)
programów rozwoju organizacji gospodarczych (zjednoczeń, kombinatów itp.) oraz wzajemnie powiązanych zamierzeń rozwojowych.
4.
W wypadkach uzasadnionych specyficznymi warunkami podejmowania decyzji, dotyczących zamierzeń rozwojowych w danej branży lub dziedzinie gospodarowania, ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) mogą wydać w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów wytyczne branżowe. Wytyczne te powinny uzupełniać ramowe wytyczne i nie mogą naruszać zawartych w nich rozwiązań metodycznych.
§  2.
Ocenę ekonomicznej efektywności własnych inwestycji przedsiębiorstw (inwestycji funduszowych) oraz zamierzeń z zakresu postępu technicznego nie wymienionych w § 1 ust. 3 pkt 3, podejmowanych na podstawie decyzji dyrektora przedsiębiorstwa, placówki naukowo-badawczej lub innej równorzędnej jednostki gospodarki uspołecznionej - przeprowadza się według zasad określonych w ramowych wytycznych przy zastosowaniu wzorów uproszczonych.
§  3.
1.
Ocenę ekonomicznej efektywności przeprowadza się w ramach prac przygotowawczych do podjęcia decyzji. Elementy i wynik rachunku oraz omówienie czynników, których nie można ująć w rachunku, należy traktować jako integralną część dokumentacji, na której podstawie decyzje te są podejmowane.
2.
Ocenę ekonomicznej efektywności inwestycji kredytowanych uzupełnia się analizą finansową dotyczącą spłaty kredytu i uwzględniającą podatek obrotowy oraz inne obciążenia na rzecz budżetu Państwa.
§  4.
1.
Przez prace przygotowawcze, o których mowa w § 3 ust. 1, należy rozumieć prace prowadzone w ramach procesu programowania, planowania i projektowania inwestycji (w tym w szczególności w ramach opracowywania założeń techniczno-ekonomicznych) bądź w ramach cyklu badawczo-rozwojowo-wdrożeniowego w stosunku do pozostałych zamierzeń rozwojowych. Ocenę ekonomicznej efektywności należy przeprowadzać kolejno na poszczególnych etapach powyższych prac, precyzując ściślej elementy i wyniki rachunku efektywności.
2.
Po zakończeniu okresu osiągania projektowanej zdolności produkcyjnej inwestycji należy ponownie przeprowadzić rachunek ekonomicznej efektywności opierając się na faktycznie uzyskanych efektach i poniesionych nakładach oraz na aktualnych przewidywaniach dotyczących ukształtowania się tych wielkości w dalszych latach eksploatacji. Analogicznie należy postępować w odniesieniu do wdrożonych zamierzeń z zakresu postępu technicznego, organizacyjnego, współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej z zagranicą oraz zamierzeń, których realizacja opiera się na licencjach zagranicznych. Wyniki rachunku należy ujmować w rocznych analizach ekonomicznych oraz kompleksowych ocenach działalności jednostek gospodarczych.
§  5.
Okres obliczeniowy rachunku efektywności określa jednostka sporządzająca rachunek zgodnie z zasadami podanymi w ramowych wytycznych. W wypadku inwestycji finansowanych kredytem bankowym okres spłaty kredytu nie może być dłuższy od okresu obliczeniowego.
§  6.
Tracą moc:
1)
zarządzenie nr 39 Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 29 maja 1962 r. w sprawie ujednolicenia metod badania ekonomicznej efektywności inwestycji,
2)
rozdział III załącznika nr 1 do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 28 października 1971 r. w sprawie trybu przedstawiania wniosków lokalizacyjnych oraz zasad rachunku efektywności ekonomicznej lokalizacji inwestycji (Monitor Polski Nr 55, poz. 361).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się do decyzji dotyczących inwestycji produkcyjnych i innych zamierzeń rozwojowych podejmowanych począwszy od dnia 1 stycznia 1975 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1974.28.167

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Kryteria i metody oceny ekonomicznej efektywności inwestycji produkcyjnych i innych zamierzeń rozwojowych.
Data aktu: 26/07/1974
Data ogłoszenia: 09/08/1974
Data wejścia w życie: 01/01/1975, 09/08/1974