Kontraktacja produktów roślinnych.

UCHWAŁA Nr 172
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 lipca 1974 r.
w sprawie kontraktacji produktów roślinnych.

W celu dalszego usprawnienia kontraktacji produktów roślinnych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Kontraktację produktów roślinnych, zwaną dalej kontraktacją, mogą prowadzić przedsiębiorstwa państwowe oraz organizacje spółdzielcze lub społeczne, upoważnione do tego przez Ministra Rolnictwa w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
2.
Kontraktujący mogą zawierać wieloletnie umowy kontraktacyjne z państwowymi gospodarstwami rolnymi, państwowymi przedsiębiorstwami gospodarki rolnej, rolniczymi spółdzielniami produkcyjnymi, spółdzielniami kółek rolniczych, kółkami rolniczymi, zespołami rolników indywidualnych i rolnikami indywidualnymi. W uzasadnionych wypadkach mogą być zawierane umowy jednoroczne.
§  2.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami, zarządami centralnych związków spółdzielni oraz Zarządem Centralnego Związku Kółek Rolniczych ustala:
1)
rodzaje roślin objętych kontraktacją i podział ich między kontraktujących,
2)
zasady organizowania kontraktacji,
3)
krajowe wieloletnie i roczne plany kontraktacji,
4)
wojewódzkie plany kontraktacji - po zasięgnięciu opinii terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
§  3. 1
(uchylony).
§  4.
Minister Finansów ustali w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i innymi zainteresowanymi ministrami, zarządami centralnych związków spółdzielni oraz z Centralnym Związkiem Kółek Rolniczych zasady finansowania kontraktacji produktów roślinnych.
§  5.
1.
Kontraktujący mogą prowadzić kontraktację przy pomocy aparatu własnego lub zlecać jej prowadzenie za wynagrodzeniem prowizyjnym zarządom centralnych związków spółdzielni lub Zarządowi Centralnego Związku Kółek Rolniczych.
2.
Wysokość prowizji ustala Przewodniczący Państwowej Komisji Cen na wniosek zainteresowanych ministrów, zarządów centralnych związków spółdzielni oraz Zarządu Centralnego Związku Kółek Rolniczych.
§  6.
1.
Kontraktujący mogą zlecać wiejskim przodownikom kontraktacji roślinnej wykonywanie określonych czynności w zakresie kontraktacji.
2.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz zainteresowanymi ministrami, zarządami centralnych związków spółdzielni i z Zarządem Centralnego Związku Kółek Rolniczych ustala zasady zatrudniania i wynagradzania wiejskich przodowników kontraktacji produkcji roślinnej oraz zakres ich czynności.
§  7.
1.
Jeżeli na podstawie umów kontraktacyjnych pobierane są opłaty plantatorskie, opłaty te przeznacza się na pokrycie kosztów działalności związanej z rozwojem produkcji kontraktowanych płodów rolnych.
2.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrami Przemysłu Spożywczego i Skupu, Przemysłu Lekkiego oraz Finansów, Zarządem Centralnego Związku Kółek Rolniczych i zarządami centralnych związków spółdzielni określi zasady dysponowania opłatami plantatorskimi.
§  8. 2
(uchylony).
§  9.
Zaleca się Zarządowi Centralnego Związku Kółek Rolniczych, ażeby spółdzielnie kółek rolniczych, w miarę ich rozwoju, podejmowały organizację produkcji kontraktowanej na rzecz instytucji kontraktujących oraz kompleksowe usługi.
§  10.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami, zarządami centralnych związków spółdzielni oraz z Zarządem Centralnego Związku Kółek Rolniczych ustala zasady i warunki świadczenia kompleksowych usług producentom kontraktowanych produktów roślinnych oraz zaopatrzenia ich w materiał siewny, nawozy mineralne i środki ochrony roślin.
§  11.
1.
Zaleca się zarządowi Centralnego Związku Kółek Rolniczych organizowanie przez związki i zrzeszenia plantatorów kontroli społecznej w punktach odbioru kontraktowanych produktów roślinnych.
2.
Zainteresowani ministrowie i zarządy centralnych związków spółdzielni udzielą pomocy w szkoleniu kontrolerów społecznych.
§  12.
Sprawozdania z przebiegu zawarcia umów i realizacji zakontraktowanych dostaw powinny być opracowywane przez kontraktujących na podstawie jednolitej instrukcji i formularzy statystyczno-sprawozdawczych zatwierdzonych na wniosek Ministra Rolnictwa przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  13.
1.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 163 Rady Ministrów z dnia 15 maja 1958 r. w sprawie przeznaczenia opłat plantatorskich (Monitor Polski Nr 44, poz. 255),
2)
uchwała nr 77 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 18 lutego 1961 r. w sprawie zwiększenia produkcji i skupu grochu, fasoli i gryki, zmieniona uchwałą nr 149 Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 1965 r.,
3)
uchwała nr 155 Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 1961 r. w sprawie zasad, zakresu i podstawowych kierunków kontraktacji produkcji roślinnej w brzmieniu późniejszych zmian,
4)
§ 6 uchwały nr 398 Rady Ministrów z dnia 10 października 1961 r. w sprawie organizacji produkcji ogrodniczej i powołania instruktorskich służb ogrodniczych,
5)
uchwała nr 339 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1962 r. w sprawie wytycznych do ustalania cen skupu niektórych kontraktowanych artykułów produkcji roślinnej,
6)
uchwała nr 119 Rady Ministrów z dnia 7 lipca 1969 r. w sprawie cen skupu roślin włóknistych, zmieniona uchwałą nr 52 Rady Ministrów z dnia 26 lutego 1974 r.,
7)
§ 1, 2 i 3 uchwały nr 11 Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 1974 r. w sprawie cen skupu nasion rzepaku oraz zmiany cen skupu buraków cukrowych i cykorii.
2.
W uchwale nr 126 Rady Ministrów z dnia 12 maja 1974 r. w sprawie zwiększenia produkcji cukru oraz zapewnienia warunków rozwoju uprawy buraków cukrowych i cykorii wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 7 skreśla się wyrazy "oraz nasion cykorii",
2)
w § 11 skreśla się wyrazy "i cykorii".
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1974 r.
1 § 3 uchylony przez § 28 ust. 2 pkt 16 uchwały nr 271 z dnia 25 listopada 1974 r. w sprawie właściwości organów do ustalania cen oraz trybu postępowania przy ich ustalaniu (M.P.74.40.233) z dniem 1 stycznia 1975 r.
2 § 8 uchylony przez § 9 pkt 6 uchwały nr 154 z dnia 13 lipca 1976 r. w sprawie cen skupu produktów rolnych, cen niektórych środków produkcji dla rolnictwa oraz materiałów budowlanych (M.P.76.30.131) z dniem 14 lipca 1976 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024