Uznanie za rezerwaty przyrody.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 21 maja 1974 r.
w sprawie uznania za rezerwaty przyrody.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
§  1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Czarnocin" obszar lasu i torfowiska o łącznej powierzchni 9,40 ha w Leśnictwie Żarnówko Nadleśnictwa Goleniów, położony w gminie Stepnica, w powiecie goleniowskim województwa szczecińskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1964-1974 jako część oddziału lasu 356. Celem ochrony jest zachowanie fragmentów torfowiska niskiego typu atlantyckiego z charakterystyczną roślinnością oraz olsu olszowo-brzozowego.
§  2.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Gogolewo" obszar łąk o powierzchni 3,00 ha, położony w gminie Marianowo, w powiecie stargardzkim województwa szczecińskiego, określony w ewidencji gruntów wsi Gogolewo jako działki nr 327, 336, 337, stanowiące własność indywidualną. Celem ochrony jest zachowanie stanowiska pełnika europejskiego oraz innych rzadkich gatunków roślin.
§  3.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Stary Przylep" obszar nieużytków rolnych o powierzchni 2,13 ha, położony w gminie Warnice, w powiecie pyrzyckim województwa szczecińskiego, określony w ewidencji gruntów wsi Stary Przylep jako działka nr 100, stanowiąca własność Państwa, zarządzana przez Urząd Gminy w Warnicach. Celem ochrony jest zachowanie zbiorowiska roślin kserotermicznych.
§  4.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Olsza kosa w Stężnicy" obszar nieużytków rolnych o powierzchni 1,79 ha, położony w gminie Baligród, w powiecie bieszczadzkim województwa rzeszowskiego, określony w ewidencji gruntów wsi Stężnica jako działka nr 243, stanowiąca własność Państwa, zarządzana przez Państwowe Przedsiębiorstwo Rolne w Średniej Wsi. Celem ochrony jest zachowanie stanowiska olszy zielonej.
§  5.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Ostoja żółwia błotnego" obszar lasu i bagna o łącznej powierzchni 4,42 ha w Leśnictwie Drzeczkowo Nadleśnictwa Karczma Borowa, położony w gminie Osieczna, w powiecie leszczyńskim województwa poznańskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1971-1981 jako oddział lasu 13 d, l, m, n, o, x. Celem ochrony jest zachowanie jednego z bardzo nielicznych w Polsce stanowisk żółwia błotnego.
§  6.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Rezerwat na Jeziorze Zgierzynieckim im. Bolesława Papi" obszar łąk i bagna o łącznej powierzchni 71,43 ha, położony w gminie Lwówek, w powiecie nowotomyskim województwa poznańskiego, określony w ewidencji gruntów miejscowości Zgierzynka jako działki nr 234, 274/2, 418, stanowiące własność Państwa, zarządzane przez Stadninę Koni w Posadowie. Celem ochrony jest zachowanie miejsc lęgowych gęsi gęgawej i innych rzadkich gatunków ptaków wodnych i błotnych.
§  7.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Bogdaniec I" obszar lasu o powierzchni 20,83 ha w Leśnictwie Motylewo Nadleśnictwa Bogdaniec, położony w gminie Bogdaniec, w powiecie gorzowskim województwa zielonogórskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1972-1981 jako oddziały lasu 257 l, 258 b, f. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu dąbrowy wielogatunkowej o charakterze naturalnym.
§  8.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Bogdaniec II" obszar lasu o powierzchni 39,66 ha w Leśnictwie Bogdaniec Nadleśnictwa Bogdaniec, położony w gminie Bogdaniec, w powiecie gorzowskim województwa zielonogórskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1972-1981 jako oddziały lasu 254 g, 255 a, d, f, g, h, i, 256 a, h, i, j. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu dąbrowy wielogatunkowej o charakterze naturalnym.
§  9.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Hajnik" obszar lasu o powierzchni 16,63 ha w Leśnictwie Leluchów Nadleśnictwa Piwniczna, położony w gminie Muszyna, w powiecie nowosądeckim województwa krakowskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1964-1974 jako oddziały lasu 159 g, 160 b, 161 b. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu jodłowej puszczy karpackiej.
§  10.
Na obszarze rezerwatów zabrania się:
1)
wycinania drzew i pobierania użytków drzewnych, z wyjątkiem wypadków uzasadnionych potrzebami gospodarstwa rezerwatowego,
2)
zmieniania stosunków wodnych bez uzyskania pozwolenia wodnoprawnego,
3)
zbioru owoców oraz nasion drzew i krzewów, z wyjątkiem nasion na potrzeby odnowienia lasu,
4)
zbioru ziół leczniczych oraz innych roślin,
5)
pozyskiwania ściółki leśnej i pasania zwierząt gospodarskich; przepis nie dotyczy rezerwatu określonego w § 2,
6)
niszczenia gleby i pozyskiwania kopalin,
7)
zanieczyszczenia terenu i wzniecania ognia,
8)
niszczenia drzew i innych roślin,
9)
polowania, chwytania, płoszenia i zabijania dziko żyjących zwierząt, niszczenia gniazd, wybierania jaj i piskląt wszystkich gatunków ptaków,
10)
umieszczania tablic, napisów i innych znaków, z wyjątkiem tablic i znaków związanych z ochroną rezerwatów,
11)
wznoszenia budowli oraz zakładania i budowy urządzeń komunikacyjnych i innych urządzeń technicznych,
12)
przebywania poza miejscami ściśle wyznaczonymi.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1974.20.121

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Uznanie za rezerwaty przyrody.
Data aktu: 21/05/1974
Data ogłoszenia: 03/06/1974
Data wejścia w życie: 04/07/1974