Ustalenie wzoru odznaki "Za zasługi dla celnictwa PRL" oraz zasad i trybu jej nadawania.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 27 kwietnia 1974 r.
w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Za zasługi dla celnictwa PRL" oraz zasad i trybu jej nadawania.

Na podstawie § 7 uchwały nr 96 Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1974 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Za zasługi dla celnictwa PRL" (Monitor Polski Nr 17, poz. 105) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Odznaka "Za zasługi dla celnictwa PRL", zwana dalej odznaką, jest wykonana z metalu i ma kształt kolisty z ośmioma symetrycznie rozłożonymi, ozdobnymi występami. Cztery naprzeciwległe występy pokryte są emalią w kolorze ciemnozielonym, na pozostałych zaś czterech występach jest wygrawerowany ornament liści dębu. Skrajna odległość naprzeciwległych występów wynosi 34 mm. Na licowej stronie odznaki znajduje się stylizowana mapa Polski w kolorze ciemnozielonym, na tle której umieszczona jest laska Merkurego w otoczeniu z jednej strony liści laurowych, z drugiej zaś dębowych. Wokół mapy, w kolistym pasku koloru białego, znajduje się napis "Za zasługi dla celnictwa PRL".
2.
Odznaka jest zawieszona na ciemnozielonej wstążce o szerokości 37 mm, z pionowym paskiem środkowym o szerokości 12 mm koloru czerwonego oraz dwoma białymi paskami o szerokości 3 mm po bokach.
3.
Wzór rysunkowy odznaki stanowi załącznik do zarządzenia.
§  2.
1.
Wnioski o nadanie odznaki przedstawia Ministrowi Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej Prezes Głównego Urzędu Ceł.
2.
Wniosek o nadanie powinien być zgłoszony co najmniej 30 dni przed przewidywanym terminem jej wręczenia i powinien zawierać następujące dane dotyczące osoby przedstawionej do jej nadania: imię i nazwisko, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania, miejsce pracy i stanowisko służbowe oraz uzasadnienie wniosku.
§  3.
1.
Wręczenie odznaki odbywa się w sposób uroczysty.
2.
Wraz z odznaką wręcza się legitymację stwierdzającą przyznanie odznaki.
§  4.
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi. Zamiast odznaki można nosić miniatury, a na mundurze baretki.
§  5.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Główny Urząd Ceł. W odniesieniu do pracowników organów celnych PRL akt nadania lub utraty odznaki odnotowuje się w aktach osobowych pracownika.
§  6.
Pracownicy organów celnych PRL wyróżnieni nadaniem odznaki korzystają z pierwszeństwa, w razie spełnienia innych niezbędnych wymagań szczególnych, przy:
1)
przyznawaniu kolejnych grup uposażenia,
2)
przenoszeniu na wyższe stanowiska służbowe,
3)
przedstawianiu wniosków o nadanie orderów i odznaczeń państwowych.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

(pominięty)

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024