Zasady premiowania kierowców pojazdów samochodowych i ich pomocników za oszczędne zużycie paliw płynnych.

UCHWAŁA Nr 102
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 kwietnia 1974 r.
w sprawie zasad premiowania kierowców pojazdów samochodowych i ich pomocników za oszczędne zużycie paliw płynnych.

W celu stworzenia warunków do zwiększenia oszczędności paliw płynnych Rada Ministrów po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
Przepisy uchwały dotyczą kierowców pojazdów samochodowych oraz ich pomocników zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy.
§  2.
1.
Kierowcom pojazdów samochodowych i ich pomocnikom przysługuje miesięczna premia za oszczędność paliwa płynnego (benzyny, oleju napędowego).
2.
Kierowcy pojazdów samochodowych i ich pomocnicy otrzymują premię za każdy zaoszczędzony litr paliwa płynnego (benzyny, oleju napędowego) w stosunku do normy zużycia ustalonej dla danego rodzaju (marki, typu) pojazdu na określoną liczbę kilometrów przebiegu.
3.
Normy zużycia paliwa płynnego ustala Minister Komunikacji.
4.
Liczbę przejechanych kilometrów oblicza się na podstawie sprawnie działającego i zalegalizowanego licznika kilometrów lub tachografu. W razie braku sprawnie działającego licznika lub tachografu premia nie może być przyznana.
5.
Wysokość premii ustala się na podstawie liczby zaoszczędzonych w danym miesiącu litrów paliwa płynnego, pomnożonej przez stawkę kwotową stanowiącą równowartość:
1)
85% - dla kierowcy w razie pracy bez pomocnika,
2)
75% - dla kierowcy w razie pracy z pomocnikiem,
3)
10% - dla pomocnika kierowcy

obowiązującej ceny detalicznej za 1 litr zaoszczędzonego paliwa płynnego.

6.
Jeżeli do uzyskania oszczędności paliwa płynnego przyczyniło się kilku kierowców, a nie jest możliwe ustalenie indywidualnego wkładu każdego z nich, premię ustaloną w sposób podany w ust. 5 pkt 1 i 2 dzieli się między kierowców proporcjonalnie do liczby kilometrów przejechanych przez każdego z nich w danym miesiącu.
§  3.
1.
Za każdy litr paliwa płynnego, zużytego ponad ustaloną normę, potrąca się kierowcy - ze wszystkich premii przypadających za dany miesiąc - kwotę stanowiącą równowartość 100% ceny detalicznej tego paliwa.
2.
Jeżeli nie można ustalić, który kierowca przekroczył ustaloną normę zużycia paliwa, potrącenia, o których mowa w ust. 1, dokonuje się wszystkim kierowcom proporcjonalnie do liczby przejechanych przez każdego z nich w danym miesiącu kilometrów.
3.
Minister Komunikacji określa wypadki, w których zużycie paliwa płynnego ponad ustaloną normę można uznać za usprawiedliwione.
§  4.
1.
Premie za oszczędność paliw płynnych wypłacane są poza planem funduszu płac.
2.
Premie, o których mowa w ust. 1, wolne są od podatku od wynagrodzeń i składki na cele emerytalne.
§  5.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym stosowanie wprowadzonych niniejszą uchwałą zasad premiowania kierowców pojazdów samochodowych i ich pomocników za oszczędne zużycie paliw płynnych.
§  6.
Traci moc uchwała nr 254 Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1958 r. w sprawie zmiany zasad premiowania kierowców pojazdów samochodowych za oszczędność paliwa płynnego (Monitor Polski Nr 62, poz. 348).
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 maja 1974 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1974.16.101

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady premiowania kierowców pojazdów samochodowych i ich pomocników za oszczędne zużycie paliw płynnych.
Data aktu: 26/04/1974
Data ogłoszenia: 06/05/1974
Data wejścia w życie: 01/05/1974, 06/05/1974