Ulgi w podatku dochodowym dla niektórych jednostek spółdzielczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 19 kwietnia 1974 r.
w sprawie ulg w podatku dochodowym dla niektórych jednostek spółdzielczych.

Na podstawie § 10 ust. 1 pkt 4 uchwały nr 182 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie podatku dochodowego od spółdzielczości (Monitor Polski z 1970 r. Nr 40, poz. 299 oraz z 1972 r. Nr 10, poz. 70 i Nr 50, poz. 265) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Spółdzielniom zrzeszonym w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" obniża się o 13% podatek dochodowy obliczony według stawek określonych w § 7 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 uchwały nr 182 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie podatku dochodowego od spółdzielczości (Monitor Polski z 1970 r. Nr 40, poz. 299 oraz z 1972 r. Nr 10, poz. 70 i Nr 50, poz. 265), zwanej dalej "uchwałą nr 182", z uwzględnieniem przepisów § 7a ust. 1 tej uchwały.
2.
Środki uzyskane z obniżki podatku, o której mowa w ust. 1, spółdzielnie przeznaczają na fundusz inwestycyjny tych jednostek.
§  2.
1.
Zwalnia się od podatku dochodowego spółdzielnie inwalidów niewidomych oraz inne spółdzielnie inwalidów uznane za zakłady pracy chronionej.
2.
Pozostałym spółdzielniom inwalidów obniża się o 50% podatek dochodowy, obliczony według stawek określonych w § 7 ust. 1 pkt 1 i pkt 10 uchwały nr 182, w wypadku osiągnięcia przez nie wskaźnika zatrudnienia inwalidów i osób traktowanych na równi z inwalidami, o których mowa w § 19 ust. 3 uchwały nr 281 Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 1973 r. w sprawie zapewnienia warunków dalszego rozwoju spółdzielczości inwalidów (Monitor Polski Nr 56, poz. 314).
3.
W wypadku osiągnięcia przez spółdzielnie inwalidów wskaźnika zatrudnienia niższego od ustalonego w trybie, o którym mowa w ust. 2, jednak nie więcej niż o 10% ogólnej liczby zatrudnionych, przysługuje ulga w wysokości 40% przypadającego podatku.
4.
Środki uzyskane przez spółdzielnie inwalidów z tytułu zwolnień i ulg podatkowych, o których mowa w ust. 1, 2 i 3, przeznaczone są na fundusz rehabilitacji inwalidów.
§  3.
Spółdzielnie transportowo-przeładunkowe zrzeszone w Krajowym Związku Spółdzielni Transportowo-Motoryzacyjnych, a zaliczone do działu gospodarki narodowej "transport", opłacają podatek dochodowy ustalony według stawek określonych w § 7 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 182, obniżonych o liczbę 7.
§  4.
1.
Spółdzielnie zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy, produkujące artykuły, dla których ceny detaliczne ustalone zostały zgodnie z przepisami uchwały nr 130 Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 1973 r. w sprawie cen detalicznych artykułów nowo wprowadzanych na rynek, artykułów mody lub szczególnie atrakcyjnych z innych względów (Monitor Polski Nr 27, poz. 170) opłacają od zysku osiągniętego ze sprzedaży tych artykułów podatek dochodowy:
1)
w pierwszym roku obowiązywania ceny - w wysokości 80% zysku,
2)
w drugim roku obowiązywania ceny - w wysokości 85% zysku,

jeżeli podatek dochodowy obliczony według stawek określonych w § 7 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 182 byłby wyższy od podatku ustalonego przy zachowaniu wyżej podanych stawek.

2.
Za zysk, o którym mowa w ust. 1, należy uważać różnicę między wartością sprzedaży liczoną po cenach detalicznych, zmniejszoną o udzielone marże handlowe (w tym również dodatkową marżę handlową) i należny podatek obrotowy, a kosztem własnym sprzedaży tych artykułów.
§  5.
Dla Biura Handlu Zagranicznego "Locum", będącego zakładem Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego, obniża się podatek dochodowy do wysokości 25% zysku.
§  6.
Traci moc zarządzenie nr 95 Ministra Finansów z dnia 8 lipca 1971 r. w sprawie zasad ustalania stanu zatrudnienia inwalidów w spółdzielniach inwalidów (Dziennik Urzędowy Ministerstwa Finansów Nr 11, poz. 21).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do zysków osiągniętych od dnia 1 stycznia 1974 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024