Wydzierżawianie stanowiących własność Państwa domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych.

UCHWAŁA Nr 80
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 kwietnia 1974 r.
w sprawie wydzierżawiania stanowiących własność Państwa domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych.

W celu usprawnienia gospodarki państwowymi zasobami mieszkaniowymi i bardziej ekonomicznego ich administrowania oraz w związku z art. 6 i 7 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. z 1969 r. Nr 22, poz. 159 i z 1972 r. Nr 27, poz. 193) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przedmiotem wydzierżawiania osobom fizycznym mogą być stanowiące własność Państwa domy jednorodzinne i lokale w domach mieszkalnych odpowiadających pod względem wielkości małym domom mieszkalnym, położone na terenach przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego na inne cele niż budownictwo jednorodzinne albo które z innych przyczyn nie mogą być sprzedane.
2.
Razem z domami (lokalami), o których mowa w ust. 1, są wydzierżawiane działki przydomowe.
§  2.
1.
Domy (lokale), o których mowa w § 1, mogą być wydzierżawiane wyłącznie najemcom zamieszkałym w tych domach (lokalach).
2.
Wydzierżawienie lokalu w domu odpowiadającym pod względem wielkości małemu domowi mieszkalnemu może nastąpić tylko w wypadku, gdy wszyscy najemcy lokali w takim domu zgłoszą wnioski o zawarcie umowy dzierżawy lokali.
§  3.
1.
Czas trwania dzierżawy domów (lokali) wymienionych w § 1 ust. 1 powinien być ustalony w zawieranych umowach na okres do rozpoczęcia na tym terenie inwestycji. Jeżeli ustalenie terminu rozpoczęcia inwestycji nie jest możliwe, umowę zawiera się na okres co najmniej 10 lat.
2.
Czynsz dzierżawny za dom (lokal) i działkę przydomową za cały okres dzierżawy ustala się w wysokości symbolicznej 1 zł.
§  4.
1.
Dzierżawca jest obowiązany do ponoszenia kosztów eksploatacji i napraw domu (lokalu) w zakresie zapewniającym utrzymanie domu (lokalu) w stanie zdatnym do użytku oraz odpowiada za utrzymanie czystości i porządku na terenie nieruchomości. W małych domach mieszkalnych obowiązki te ciążą na wszystkich dzierżawcach lokali.
2.
Nakłady dokonane przez dzierżawcę bez zgody wydzierżawiającego na remonty domu (lokalu) i jego otoczenia, przekraczające koszty, o których mowa w ust. 1, nie podlegają zwrotowi.
§  5.
Jeżeli działka przydomowa lub jej część, na której jest położony wydzierżawiony dom (lokal), jest niezbędna do realizacji inwestycji, umowa dzierżawy powinna być wypowiedziana na 6 miesięcy przed zakończeniem okresu trwania dzierżawy. Jeżeli działka jest wykorzystywana na cele sadownicze, ogrodnicze, warzywnicze itp., umowa powinna być wypowiedziana na 1 rok przed zakończeniem okresu trwania dzierżawy.
§  6.
W razie przeznaczenia wydzierżawionego domu (lokalu) do rozbiórki dzierżawca może dokonać jej rozbiórki na własny koszt. Jako rekompensatę za poniesione koszty rozbiórki dzierżawca zatrzymuje materiały pochodzące z rozbiórki, pod warunkiem uporządkowania terenu po zakończonej rozbiórce w terminie wyznaczonym przez wydzierżawiającego.
§  7.
W stosunku do dzierżawców domów (lokali), o których mowa w uchwale, nie stosuje się przepisów § 15 ust. 1 uchwały nr 280 Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 1971 r. w sprawie zasad przydziału mieszkań (Monitor Polski Nr 60, poz. 397).
§  8.
Najemcy zamieszkali w domach (lokalach) przeznaczonych przez terenowe organy administracji państwowej w miastach (dzielnicach miast wyłączonych z województw) lub w gminach do wydzierżawienia osobom fizycznym, którzy nie skorzystają z możliwości dzierżawy, zamieszkują nadal w tych domach (lokalach) na prawach najemcy.
§  9.
W razie śmierci dzierżawcy domu (lokalu) osoby bliskie dzierżawcy wspólnie z nim zamieszkałe wstępują w stosunek dzierżawy.
§  10.
Minister Finansów zarządzi zaniechanie ustalania zobowiązań podatkowych w zakresie podatku od nieruchomości od budynków wydzierżawionych, o których mowa w uchwale.
§  11.
Uchwała nie dotyczy nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1974.13.91

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wydzierżawianie stanowiących własność Państwa domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych.
Data aktu: 06/04/1974
Data ogłoszenia: 20/04/1974
Data wejścia w życie: 20/04/1974