Poprawa stanu sanitarno-porządkowego oraz wyglądu estetycznego miast i wsi.

PISMO OKÓLNE Nr 6
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 25 stycznia 1973 r.
w sprawie poprawy stanu sanitarno-porządkowego oraz wyglądu estetycznego miast i wsi.

Przeprowadzona w 1972 r. akcja porządkowania miast i wsi przyniosła poprawę stanu sanitarno-porządkowego oraz wyglądu estetycznego wielu miejscowości. Wyraża się to w osiągnięciu lepszego stanu sanitarnego i porządku zarówno w obrębie budynków i obejść gospodarskich, stanowiących własność prywatną, jak również w obiektach użyteczności publicznej, wokół zakładów pracy i w nich samych. W ramach prac w zakresie estetyzacji miast i wsi modernizowano oświetlenie uliczne, naprawiano ulice i chodniki, odnawiano pomieszczenia gospodarskie, sadzono drzewa i krzewy, zakładano ogródki, stawiano estetyczne ogrodzenia. Wiele z tych zadań zostało wykonanych przy aktywnym udziale miejscowej ludności, a zwłaszcza młodzieży.
Pomimo jednak znacznej poprawy, stan sanitarno-porządkowy i wygląd estetyczny miast i wsi jest jeszcze - jak to wykazały przeprowadzone kontrole - w dalszym ciągu niezadowalający.

Niektóre dzielnice większych miast oraz niektóre miasta są nadal zaśmiecone, między innymi na skutek niedostatecznego uprzątania miejsc publicznych przez zakłady gospodarki komunalnej i nierytmicznego usuwania śmieci. W wielu miastach dużo do życzenia pozostawia jeszcze stan elewacji budynków. Mimo pewnej poprawy, niezadowalające są nadal zaopatrzenie i stan sanitarno-porządkowy placówek handlowych, usługowych i zakładów gastronomicznych. Stan campingów i pól namiotowych w większości wypadków budzi nadal poważne zastrzeżenia; w wielu z nich brak jest wody, oświetlenia i urządzeń sanitarnych. Nadal niezadowalający jest stan sanitarno-porządkowy poczekalni dworcowych PKP, izb matki i dziecka, zakładów gastronomicznych (restauracji i barów) oraz budynków i przyległych terenów dworcowych.

W celu usunięcia występujących braków i niedociągnięć oraz wydatnego polepszenia stanu sanitarno-porządkowego miast i wsi poleca się, co następuje:

1.
Prezydia rad narodowych i naczelnicy gmin podejmą wszelkie niezbędne kroki w celu systematycznej realizacji zadań wynikających z opracowanych programów porządkowania miast i wsi, przy maksymalnym wykorzystaniu inicjatywy i współpracy miejscowej ludności, traktując jednocześnie te sprawy jako proces ciągły, a nie jako doraźne akcje. Prezydia rad narodowych i naczelnicy gmin powinni spowodować miedzy innymi:

- rygorystyczne egzekwowanie od zarządów budynków mieszkalnych wykonywania ich obowiązków w zakresie należytego stanu sanitarno-porządkowego i wyglądu estetycznego podległych im obiektów, kontroli pracy dozorców i zwalniania z pracy dozorców nie wykonujących swoich obowiązków,

- zwrócenie większej uwagi na wygląd estetyczny domów, budynków i obejść gospodarskich,

- dalsze zakładanie skwerów i zieleńców, sadzenie drzew i krzewów,

- zapewnienie niezbędnych urządzeń sanitarnych w miastach, na przejściach granicznych, przy trasach turystycznych, stacjach benzynowych, w miejscach masowego skupiania się ludności,

- nasilenie kontroli w zakresie czystości, higieny i stanu sanitarnego w placówkach handlowych, usługowych i gastronomicznych,

- polepszenie stanu sanitarno-porządkowego miejsc masowego wypoczynku przez zaopatrzenie obiektów turystycznych, campingów, pól namiotowych w niezbędne urządzenia sanitarne,

- wyposażenie miejsc masowego wypoczynku w placówki handlowe i gastronomiczne.

Naczelnicy gmin zwrócą specjalną uwagę na stan sanitarno-porządkowy i wygląd estetyczny wsi, a w szczególności spowodują:

- dbałość o estetyczny wygląd budynków i pomieszczeń gospodarczych, uporządkowanie obejść wokół zagród, doprowadzenie do estetycznego wyglądu płotów i ogrodzeń, zakładanie klombów, sadzenie kwiatów i krzewów,

- systematyczne konserwowanie lokalnych dróg wiejskich i chodników, likwidację pasów drogowych powstałych w wyniku przebudowy i modernizacji dróg państwowych i lokalnych, likwidację tzw. "dróg dzikich" i niedopuszczanie do ich powstawania,

- utrzymywanie w należytym stanie technicznym i estetycznym punktów oświetlenia ulicznego,

- uporządkowanie terenów, na których wydobywano kopaliny lub prowadzono innego rodzaju prace ziemne, przez likwidację dołów i wysypisk powstałych w wyniku tych prac.

2.
Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych spowodują poprawę stanu sanitarno-porządkowego na terenie podległych im przedsiębiorstw, zakładów i instytucji oraz wzmogą nadzór i kontrolę w tym zakresie.
3.
Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych sprawujący zwierzchni nadzór nad jednostkami organizacyjnymi podległymi radom narodowym udzielą skutecznej pomocy prezydiom rad narodowych i ich organom w realizacji przyjętych programów porządkowania miast i wsi.
4.
Minister Komunikacji spowoduje natychmiastową poprawę stanu sanitarno-porządkowego dworców, stacji i innych budynków kolejowych oraz przyległych terenów dworcowych.

W wypadkach stwierdzenia rażących zaniedbań ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), prezydia rad narodowych i naczelnicy gmin wyciągać będą konsekwencje personalne w stosunku do osób winnych zaistniałego stanu rzeczy.

Organizacjom społecznym i spółdzielczym zaleca się stosowanie wytycznych niniejszego pisma do podległych i nadzorowanych jednostek.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024