Opodatkowanie podatkiem dochodowym niektórych jednostek gospodarki uspołecznionej.

UCHWAŁA Nr 17
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 stycznia 1973 r.
w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym niektórych jednostek gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 21 września 1950 r. o opodatkowaniu przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 399) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała określa zasady opodatkowania podatkiem dochodowym:
1)
przedsiębiorstw mających formę spółek, w których Skarb Państwa, przedsiębiorstwa państwowe albo inne jednostki gospodarki uspołecznionej mające osobowość prawną mają udział ponad 50% kapitału zakładowego,
2)
przedsiębiorstw handlu zagranicznego mających formę spółek, w których Skarb Państwa lub przedsiębiorstwa państwowe mają udział ponad 50% kapitału zakładowego,
3)
Polskiej Izby Handlu Zagranicznego, Centralnego Związku Rzemiosła, izb rzemieślniczych i cechów - w zakresie ich działalności gospodarczej.
2.
Minister Finansów może określić inne jednostki gospodarki uspołecznionej niż wymienione w ust. 1, które będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie uchwały.
3.
Uchwała nie dotyczy spółek mających siedzibę za granicą.
§  2.
1.
Podstawę opodatkowania stanowi zysk bilansowy, wykazany w sprawozdaniu finansowym, sporządzonym zgodnie z obowiązującymi podatnika zasadami bilansowania na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg rachunkowych.
2.
Jeżeli organ finansowy stwierdzi, że wskutek nieprzestrzegania przez podatnika obowiązujących przepisów w zakresie prowadzenia księgowości lub zasad bilansowania zysk bilansowy wykazany został w niewłaściwej wysokości, wzywa on podatnika do sprostowania sprawozdania finansowego, wyznaczając w tym celu odpowiedni termin oraz wskazując pozycje, które powinny być sprostowane.
3.
Od wezwania określonego w ust. 2 służy odwołanie do organu finansowego wyższego stopnia w terminie 14 dni od doręczenia wezwania. Wniesienie odwołania przerywa bieg terminu do sprostowania sprawozdania finansowego.
4.
Jeżeli podatnik nie dokona sprostowania sprawozdania finansowego w wyznaczonym terminie, organ finansowy ustali podstawę opodatkowania.
§  3.
1.
Wysokość podatku wynosi dla:
1)
Banku Handlowego w Warszawie Spółki Akcyjnej, Banku Polska Kasa Opieki Spółki Akcyjnej i "WARTA" Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Spółki Akcyjnej - 80% zysku,
2)
pozostałych jednostek określonych w § 1 - 65% zysku.
2.
W wypadkach gospodarczo uzasadnionych lub zasługujących na szczególne uwzględnienie Minister Finansów może obniżać stawki podatku określone w ust. 1.
§  4.
Podatnicy obowiązani są uiszczać wpłaty miesięczne z tytułu podatku dochodowego w terminie do dnia 25 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, w wysokości ustalonej według stawki określonej w § 3, na podstawie miesięcznych sprawozdań finansowych, sporządzonych zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie sprawozdawczości finansowej.
§  5.
1.
Podatnicy obowiązani są w terminie do dnia 25 lipca dokonać obliczenia podatku przypadającego od zysku wykazanego w sprawozdaniu finansowym za I półrocze.
2.
Podatnicy obowiązani są w ciągu 5 dni od terminu ustalonego do sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego dokonać wstępnego obliczenia rocznego podatku, wynikającego ze sporządzonego sprawozdania finansowego na dzień 31 grudnia.
§  6.
1.
Jeżeli kwota podatku wynikająca ze sprawozdania finansowego za okres półroczny (na dzień 30 czerwca) i roczny (na dzień 31 grudnia) będzie wyższa od sumy dokonanych wpłat za te okresy, na podatniku ciąży obowiązek dokonania dodatkowej wpłaty w terminach przewidzianych w § 5.
2.
Jeżeli kwota podatku wynikająca ze sporządzonych sprawozdań finansowych będzie niższa od sumy dokonanych wpłat za te okresy, nadpłacona kwota podlega zarachowaniu na bieżące należności podatku dochodowego, następnie zaś na inne należności podatkowe, a w razie ich braku podlega zwrotowi.
§  7.
Podatnicy obowiązani są w terminie 14 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego dokonać ostatecznego rocznego obliczenia podatku i w tym terminie uiścić podatek w wysokości różnicy między kwotą podatku przypadającą od wykazanego w zatwierdzonym sprawozdaniu zysku a sumą dokonanych uprzednio wpłat za dany rok podatkowy.
§  8.
Podatnicy obowiązani są składać właściwym organom finansowym w terminach uiszczania wpłat miesięcznych podatku (§ 4) deklaracje miesięczne, a w terminach określonych w § 5 i 7 - sprawozdania półroczne i roczne. W deklaracjach i sprawozdaniach należy podać podstawę obliczenia podatku i jego wysokość.
§  9.
Właściwym do ustalenia i poboru podatku dochodowego jest organ finansowy prezydium powiatowej (miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej) rady narodowej, na którego terenie znajduje się siedziba podatnika.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do zysków osiągniętych od dnia 1 stycznia 1973 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024