Zasady i tryb ogłaszania cen i przepisów w sprawach cen.

UCHWAŁA Nr 184
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 lipca 1973 r.
w sprawie zasady trybu ogłaszania cen i przepisów w sprawach cen.

Na podstawie art. 5 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała dotyczy:
1)
ogłaszania cen ustalanych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen, ministrów i dyrektorów zjednoczeń,
2)
ogłaszania aktów prawnych w sprawach zasad i trybu ustalania cen oraz określenia organów właściwych do ustalania cen.
2.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1)
cenie - należy przez to rozumieć cenę skupu, zbytu i detaliczną, dopłatę do ceny, opust i bonifikatę z ceny, jak również opłatę i stawkę taryfową, a także marżę handlową, prowizję i narzut,
2)
o ustaleniu ceny należy przez to rozumieć również zmianę ceny,
3)
cenniku - należy przez to rozumieć również taryfę oraz uzupełnienie cennika (taryfy),
4)
ministrze - należy przez to rozumieć również kierownika urzędu centralnego, a w stosunku do jednostek spółdzielczych - zarząd centralnego związku spółdzielni,
5)
ministerstwie - należy przez to rozumieć również urząd centralny, a w stosunku do jednostek spółdzielczych - centralny związek spółdzielni,
6)
zjednoczeniu - należy przez to rozumieć również jednostki równorzędne, centrale handlowe, przedsiębiorstwa podległe bezpośrednio ministrowi oraz krajowe i wojewódzkie związki spółdzielni.
§  2.
1.
Państwowa Komisja Cen wydaje dziennik urzędowy pod nazwą "Dziennik Urzędowy Cen".
2.
W Dzienniku Urzędowym Cen ogłasza się:
1)
zarządzenia i inne akty prawne w sprawie zasad i trybu ustalania cen oraz w sprawie właściwości organów do ustalania cen, wydawane przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen,
2)
zarządzenia i inne akty prawne w sprawie zasad i trybu ustalania cen oraz w sprawie właściwości organów do ustalania cen, wydawane przez ministrów,
3)
decyzje w sprawie ustalenia cen, wydawane przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen, ministrów i dyrektorów zjednoczeń,
4)
decyzje w sprawie zatwierdzenia cenników,
5)
wykazy obowiązujących cenników,
6)
wykaz organów uprawnionych do ustalania cen.
3.
Decyzje w sprawie ustalenia cen dotyczące małej liczby sprzedawców i kupujących bądź wyłącznie partii towaru albo cen, które zostaną objęte odrębnie wydanym cennikiem, nie wymagają ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Cen. Decyzje te powinny być podane do wiadomości zainteresowanym.
4.
Decyzje w sprawie ustalenia cen i zatwierdzenia cenników mogą być ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Cen w formie komunikatów, zawierających zamiast pełnego brzmienia decyzji jej istotną treść.
5.
Przewodniczący Państwowej Komisji Cen ustala sposób wydawania Dziennika Urzędowego Cen oraz tryb ogłaszania w nim cen i przepisów w sprawach cen.
§  3.
W dziennikach urzędowych ministerstw ogłasza się wydawane przez ministrów przepisy w sprawach cen, jeśli dotyczą wyłącznie podporządkowanych im jednostek organizacyjnych.
§  4.
Pozostaje w mocy ogłaszanie cen i przepisów w sprawach cen w Dzienniku Urzędowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej "Monitor Polski", Dzienniku Taryf i Zarządzeń Komunikacyjnych, Dzienniku Łączności, Dzienniku Budownictwa i w dziennikach urzędowych wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) - zgodnie z odrębnymi przepisami.
§  5.
Traci moc uchwała nr 886 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1954 r. w sprawie określenia zasad i trybu ogłaszania cen, opłat i stawek taryfowych (Monitor Polski z 1955 r. Nr 1, poz. 1).
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 października 1973 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024