Zasady tworzenia funduszów rozwoju kultury fizycznej.

UCHWAŁA Nr 172
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 lipca 1973 r.
w sprawie zasad tworzenia funduszów rozwoju kultury fizycznej.

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W celu gromadzenia środków i planowego ich rozdziału na potrzeby kultury fizycznej prezydia rad narodowych tworzą, a w gminach (miastach i gminach) rady narodowe mogą tworzyć fundusz rozwoju kultury fizycznej, zwany dalej "funduszem".
§  2.
1.
Dochodami funduszu są:
1)
10% dodatek do cen za bilety wstępu na imprezy i zawody sportowe,
2)
10% dodatek do opłat za wynajem obiektów i urządzeń sportowych oraz wypożyczanie sprzętu sportowego,
3)
dobrowolne wpłaty przekazywane zgodnie z uchwałami konferencji samorządów robotniczych lub rad zakładowych z funduszów znajdujących się w ich dyspozycji,
4)
dobrowolne wpłaty spółdzielni z części czystej nadwyżki przeznaczonej na cele społeczno-wychowawcze,
5)
wpłaty Zrzeszenia Sportowego "Start" całości środków przeznaczonych na działalność klubów sportowych, otrzymywanych z Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy z funduszu organizacyjno-samorządowego,
6)
dobrowolne wpłaty instancji związków zawodowych,
7)
dobrowolne świadczenia ludności,
8)
środki budżetowe w wysokości planowanych dotacji dla organizacji kultury fizycznej,
9)
dotacje budżetowe przyznawane dodatkowo przez rady narodowe,
10)
inne dobrowolne wpłaty.
2.
Dochody, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 2, pobierane są na podstawie odrębnych przepisów wydanych przez Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.
§  3.
1.
Środki funduszu przeznacza się na dotacje na statutową działalność klubów sportowych i innych organizacji społecznych kultury fizycznej o lokalnym zasięgu działania, w tym również na finansowanie remontów obiektów i urządzeń kultury fizycznej.
2.
Dotacje ze środków funduszu powinny odpowiednio uwzględniać potrzeby masowych organizacji kultury fizycznej, działających na rzecz upowszechnienia kultury fizycznej.
3.
Środki funduszu mogą być przeznaczone również na finansowanie inwestycji. Zadania inwestycyjne podejmowane ze środków funduszu mogą być realizowane jako inwestycje grupy "B".
§  4.
1.
Środkami funduszu dysponuje prezydium rady narodowej, a w gminach (miastach i gminach) naczelnik gminy (miasta i gminy).
2.
Prezydium rady narodowej może upoważnić organ właściwy do spraw kultury fizycznej do dysponowania środkami funduszu.
3.
Plany funduszu podlegają zatwierdzeniu przez prezydium rady narodowej, a w gminie (mieście i gminie) przez naczelnika gminy (miasta i gminy).
4.
Jeżeli wpłaty zakładów pracy i instytucji wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 3, 4 i 5 zostały zadeklarowane na rzecz ściśle określonych organizacji kultury fizycznej, należy to uwzględnić przy rozdziale środków funduszu.
§  5.
W zakresie dysponowania środkami funduszu stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 lipca 1959 r. w sprawie zasad udzielania dotacji budżetowych organizacjom społecznym oraz kontroli wykorzystania tych dotacji (Dz. U. z 1959 r. Nr 52, poz. 313 i z 1963 r. Nr 4, poz. 23).
§  6.
W zakresie nie uregulowanym uchwałą stosuje się przepisy o funduszach celowych, wydane przez Ministra Finansów na podstawie art. 91 Prawa budżetowego.
§  7.
W uchwale nr 85 Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 1973 r. w sprawie dalszego rozwoju kultury fizycznej (Monitor Polski Nr 21, poz. 123) skreśla się § 12.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1974 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024