Uzgadnianie poczynań w zakresie inwestycji w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GÓRNICTWA I ENERGETYKI
z dnia 12 lipca 1973 r.
w sprawie uzgadniania poczynań w zakresie inwestycji w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej.

W celu usprawnienia trybu uzgadniania poczynań w zakresie inwestycji w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej na podstawie § 23 uchwały nr 75 Rady Ministrów z dnia 10 marca 1972 r. w sprawie projektowania inwestycji (Monitor Polski Nr 23, poz. 133) i w związku z uchwałą nr 33 Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 1963 r. w sprawie uzgadniania z Ministrem Górnictwa i Energetyki poczynań w sprawach dotyczących inwestycji w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej (Monitor Polski Nr 10, poz. 49) zarządza się, co następuje:
§  1.
Założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji lub dokumentacja uproszczona (jednostadiowa) oraz projekty wieloletnich i rocznych planów gospodarczych w zakresie inwestycji w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej, dotyczące budowy obiektów określonych w § 2 i 3 uchwały nr 33 Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 1963 r. w sprawie uzgadniania z Ministrem Górnictwa i Energetyki poczynań w sprawach dotyczących inwestycji w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej, zwanej dalej "uchwałą", uważa się za uzgodnione z Ministrem Górnictwa i Energetyki, jeżeli uzgodnienie nastąpi odpowiednio z Państwowym Inspektoratem Gospodarki Paliwowo-Energetycznej lub właściwym okręgowym inspektoratem gospodarki paliwowo-energetycznej, stosownie do przepisów niniejszego zarządzenia.
§  2.
Okręgowe inspektoraty gospodarki paliwowo-energetycznej są zobowiązane, na wniosek inwestora lub działającego w jego imieniu biura projektów, do zaopiniowania w trakcie sporządzania założeń techniczno-ekonomicznych inwestycji lub innej dokumentacji inwestycyjnej podstawowych rozwiązań w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej, jak dobór rodzajów paliwa i energii lub podstawowych urządzeń energetycznych.
§  3.
1.
Założenia techniczno-ekonomiczne oraz dokumentacja uproszczona (jednostadiowa), sporządzane dla obiektów wymienionych w § 3 uchwały, z zastrzeżeniem przepisu ust. 2, podlegają uzgodnieniu z właściwym terenowo okręgowym inspektoratem gospodarki paliwowo-energetycznej.
2.
Uzgodnieniu z Państwowym Inspektoratem Gospodarki Paliwowo-Energetycznej podlegają założenia techniczno-ekonomiczne następujących inwestycji:
1)
elektrowni i elektrociepłowni,
2)
ciepłowni o wydajności 80 Gcal/h i wyższej,
3)
magistralnych sieci ciepłowniczych o zdolności przesyłowej 80 Gcal/h i wyższej,
4)
sieci i odbiorników gazu o zużyciu powyżej 20.000 Gcal rocznie,
5)
zakładów przemysłowych o rocznym zużyciu energii cieplnej co najmniej 200.000 Gcal lub energii elektrycznej co najmniej 60.000 MWh,
6)
innych obiektów, jeśli podlegają zatwierdzeniu przez właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego).
3.
Założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji oraz dokumentacja uproszczona (jednostadiowa), podlegające uzgodnieniu stosownie do przepisów ust. 1 i 2, powinny być przekazywane właściwemu terenowo okręgowemu inspektoratowi gospodarki paliwowo-energetycznej.
4.
Przekazywane do uzgodnienia założenia techniczno-ekonomiczne (dokumentacja uproszczona) powinny zawierać:
1)
część energetyczną wraz z uzasadnieniem ekonomicznym rozwiązań technicznych w zakresie gospodarki paliwowo-energetycznej i doboru właściwych paliw i nośników energii,
2)
potwierdzenie zapewnienia pokrycia przewidywanego zapotrzebowania na paliwa gazowe i ciekłe lub energię oraz dostawy odpowiednich asortymentów i gatunków węgla udzielonego przez właściwe jednostki organizacyjne (jednostki zarządzające wspólną siecią elektryczną, cieplną lub gazową, Centralę Zbytu Węgla, Centralę Produktów Naftowych i inne),
3)
ogólne i techniczne warunki przyłączania urządzeń energetycznych do wspólnej sieci, ustalone przez jednostkę zarządzającą wspólną siecią elektryczną, cieplną lub gazową,
4)
opinię właściwego organu koordynującego szczebla wojewódzkiego lub powiatowego prezydium właściwej terenowo rady narodowej, wydaną stosownie do przepisów uchwały nr 118 Rady Ministrów z dnia 4 lipca 1969 r. w sprawie terenowej koordynacji inwestycji oraz realizacji inwestycji towarzyszących i wspólnych (Monitor Polski z 1969 r. Nr 31, poz. 227 i z 1971 r. Nr 31, poz. 198) i uchwały nr 109 Rady Ministrów z dnia 29 maja 1971 r. w sprawie lokalizacji inwestycji (Monitor Polski Nr 31, poz. 198).
5.
Okręgowy inspektorat gospodarki paliwowo-energetycznej może domagać się w ciągu 7 dni od otrzymania założeń techniczno-ekonomicznych, o których mowa w ust. 4, nadesłania także innych części składowych założeń techniczno-ekonomicznych, jeżeli okaże się to niezbędne dla dokonania uzgodnienia.
6.
Uzgodnienie założeń techniczno-ekonomicznych oraz dokumentacji uproszczonej (jednostadiowej), odpowiadających przepisom ust. 4 i 5, powinno nastąpić w terminie 14 dni od daty ich otrzymania.
§  4.
W razie zamierzonej realizacji inwestycji na podstawie projektu typowego części energetycznej obiektów wymienionych w § 3 uchwały uzgodnieniu z właściwym terenowym okręgowym inspektoratem gospodarki paliwowo-energetycznej podlega celowość jego zastosowania w warunkach lokalnych i ewentualny wybór wariantu.
§  5.
W razie gdy z analizy zgłoszonych do uzgodnienia założeń techniczno-ekonomicznych lub dokumentacji uproszczonej (jednostadiowej) wynika możliwość scalenia niektórych inwestycji przez realizację inwestycji wspólnej o niższym relatywnie koszcie lub o wyższej ekonomicznie efektywności. Państwowy Inspektorat Gospodarki Paliwowo-Energetycznej lub okręgowy inspektorat gospodarki paliwowo-energetycznej występuje do właściwego organu koordynującego szczebla wojewódzkiego lub powiatowego prezydium właściwej terenowo rady narodowej z odpowiednimi wnioskami o wszczęcie postępowania określonego w § 5 ust. 1-3 i § 17 ust. 1 uchwały nr 118 Rady Ministrów z dnia 4 lipca 1969 r. w sprawie terenowej koordynacji inwestycji oraz realizacji inwestycji towarzyszących i wspólnych.
§  6.
1.
Import urządzeń energetycznych i energochłonnych urządzeń technologicznych oraz nabycie licencji na te urządzenia dla inwestycji wymienionych w § 2 i 3 uchwały może mieć miejsce po uzgodnieniu z Państwowym Inspektoratem Gospodarki Paliwowo-Energetycznej. Uzgodnieniu podlega dobór urządzeń oraz zużycie paliw lub energii przez te urządzenia.
2.
Uzgodnienia, o których mowa w ust. 1, powinny być dokonane przed zaciągnięciem zobowiązań w stosunku do dostawcy zagranicznego.
§  7.
1.
Projekty wieloletnich i rocznych planów gospodarczych o charakterze branżowym w zakresie inwestycji w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej, dotyczące budowy obiektów wymienionych w § 2 uchwały, podlegają uzgodnieniu z Państwowym Inspektoratem Gospodarki Paliwowo-Energetycznej.
2.
Uzgodnienie powinno być przeprowadzone w terminach ustalonych na opracowanie projektów narodowych planów gospodarczych.
§  8.
1.
Projekty rocznych lub wieloletnich planów gospodarczych o charakterze regionalnym lub lokalnym w zakresie inwestycji w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej, dotyczące budowy obiektów wymienionych w § 2 uchwały, podlegają uzgodnieniu z właściwym okręgowym inspektoratem gospodarki paliwowo-energetycznej.
2.
Uzgodnienie powinno być przeprowadzone w terminach ustalonych na opracowanie projektów planów gospodarczych i urbanistycznych.
§  9.
Traci moc zarządzenie Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 12 maja 1964 r. w sprawie uzgadniania poczynań w zakresie inwestycji w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej (Monitor Polski Nr 34, poz. 149).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1973.32.197

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Uzgadnianie poczynań w zakresie inwestycji w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej.
Data aktu: 12/07/1973
Data ogłoszenia: 30/07/1973
Data wejścia w życie: 30/07/1973