Ustalenie wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu i Usług", zasad i trybu jej nadawania oraz sposobu noszenia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 11 czerwca 1973 r.
w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu i Usług", zasad i trybu jej nadawania oraz sposobu noszenia.

Na podstawie § 6 uchwały nr 101 Rady Ministrów z dnia 14 maja 1973 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu i Usług" (Monitor Polski Nr 22, poz 128) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o pracownikach, należy przez to rozumieć osoby wymienione w § 2 ust. 1 uchwały nr 101 Rady Ministrów z dnia 4 maja 1973 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu i Usług" (Monitor Polski Nr 22, poz. 128), zwanej dalej "uchwałą".
§  2.
1.
Odznaka "Zasłużony Pracownik Handlu i Usług", zwana dalej "odznaką", może być nadana pracownikowi, który spełnia wymagania określone w § 2 uchwały i przepracował co najmniej 10 lat w handlu lub usługach.
2.
Odznaka może być nadana pomimo nieprzepracowania 10-letniego okresu (ust. 1) pracownikowi, który przyczynił się:
1)
do ochrony własności społecznej z narażeniem życia,
2)
w poważnym stopniu do zastosowania usprawnień w handlu i świadczeniu usług, przynoszących znaczne efekty ekonomiczne i powodujących wyższy poziom kultury handlu i usług.
§  3.
Odznaka może być nadawana tej samej osobie wielokrotnie.
§  4.
1.
Nadanie odznaki może nastąpić na podstawie wniosku:
1)
kierownika jednostki organizacyjnej - w odniesieniu do pracowników jednostek podległych lub nadzorowanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług, przy czym wnioski należy składać za pośrednictwem jednostki nadrzędnej,
2)
właściwego ministra - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w jednostkach podległych lub nadzorowanych przez innych ministrów, przy czym wniosek powinien być zgłoszony wraz z załączonym wnioskiem jednostki zatrudniającej pracownika oraz akceptacją jednostki nadrzędnej,
3)
właściwego przewodniczącego prezydium wojewódzkiej (miasta wyłączonego z województwa) rady narodowej - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w wydziałach prezydiów rad narodowych, naczelników gmin (miast i gmin), pracowników zatrudnionych w urzędach gmin (miast i gmin),
4)
zarządu właściwego centralnego związku spółdzielni - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w jednostkach spółdzielczych.
2.
Z wnioskiem o nadanie odznaki mogą występować także zarządy główne właściwych związków zawodowych.
§  5.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać uzasadnienie oraz dane dotyczące pracownika zgłaszanego do wyróżnienia: imię i nazwisko (nazwisko rodowe, gdy chodzi o mężatki), imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, miejsce pracy i stanowisko służbowe, wykształcenie oraz opinię zakładowej organizacji związkowej.
§  6.
Wnioski o nadanie odznaki powinny być przesyłane do Ministerstwa Handlu Wewnętrznego i Usług co najmniej na miesiąc przed projektowanym terminem wręczenia odznaki.
§  7.
1.
Wręczenie odznaki odbywa się w sposób uroczysty.
2.
Odznakę wręcza minister Handlu Wewnętrznego i Usług lub osoba przez niego upoważniona.
3.
Wręczenia odznaki mogą dokonać również wnioskodawcy wymienieni w § 4 pkt 2-4 lub osoby przez nich upoważnione.
§  8.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi. Zamiast odznaki można nosić jej miniaturkę.
§  9.
Opis i wzór odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu i Usług" ustala załącznik do zarządzenia.
§  10.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Ministerstwo Handlu Wewnętrznego i Usług.
§  11.
Fakt nadania, utraty lub pozbawienia odznaki odnotowuje się w aktach personalnych pracownika.
§  12.
W razie zgubienia, zniszczenia lub kradzieży odznaki albo dokumentu stwierdzającego jej nadanie wydaje się nową odznakę lub duplikat dokumentu.
§  13.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 25 stycznia 1967 r. w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu", zasad i trybu jej nadawania oraz sposobu noszenia (Monitor Polski Nr 7, poz. 35).
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załącznik

OPIS I WZÓR ODZNAKI "ZASŁUŻONY PRACOWNIK HANDLU I USŁUG"

Odznaka wykonana jest z metalu koloru złotego w kształcie koła o średnicy 28 mm. Na stronie licowej w polu koła o średnicy 17 mm z nałożoną emalią koloru zielonego zamieszczony jest w kolorze złotym wizerunek kapelusza Merkurego ze skrzydłami; na obrzeżu z emalii koloru białego zamieszczony jest napis w kolorze złotym "Zasłużony Pracownik Handlu i Usług". Odwrotna strona odznaki jest gładka.

Odznaka zawieszona jest na baretce metalowej koloru złotego w kształcie prostokąta o wymiarach 28 X 6 mm pokrytego emalią koloru zielonego.

Wizerunek odznaki

(pominięty)

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024