Korzystanie przez nauczycieli akademickich oraz ich współmałżonków z ulgi taryfowej przy przejazdach kolejami.

UCHWAŁA Nr 146
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 czerwca 1973 r.
w sprawie korzystania przez nauczycieli i nauczycieli akademickich oraz ich współmałżonków z ulgi taryfowej przy przejazdach kolejami. *

Na podstawie art. 51 ustawy z dnia 27 kwietnia 1972 r. - Karta praw i obowiązków nauczyciela (Dz. U. Nr 16, poz. 114) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Nauczycielom i nauczycielom akademickim, objętym przepisami ustawy z dnia 27 kwietnia 1972 r. - Karta praw i obowiązków nauczyciela (Dz. U. Nr 16, poz. 114), zatrudnionym w wymiarze nie niższym niż 50% obowiązkowego wymiaru godzin, oraz nauczycielom zatrudnionym w organach administracji szkolnej przysługuje ulga taryfowa w wysokości 50% przy przejazdach koleją.
2.
Ulga przysługuje od pełnej opłaty przy przejeździe w dowolnej klasie pociągami osobowymi, pośpiesznymi i ekspresowymi na wszystkich liniach przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe", z wyjątkiem relacji pociągów lub przejazdów w obrębie obszarów, dla których ustalone są specjalne opłaty.
3.
Ulga taryfowa przysługuje również nauczycielom i nauczycielom akademickim:
1)
urlopowanym do sprawowania mandatu poselskiego,
2)
zwolnionym od pracy zawodowej lub urlopowanym do pełnienia funkcji w radach narodowych, w organizacjach politycznych lub społecznych, w związkach zawodowych i w organizacjach międzynarodowych,
3)
urlopowanym na podstawie art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 1972 r. - Karta praw i obowiązków nauczyciela lub przepisów szczególnych.
4.
Ulga taryfowa przysługuje również współmałżonkom nauczycieli i nauczycieli akademickich uprawnionych do ulgi.
§  2.
Ulga taryfowa nie przysługuje nauczycielom i nauczycielom akademickim i ich współmałżonkom, jeżeli nauczyciel przebywa na bezpłatnym urlopie, poza wypadkami określonymi w § 1 ust. 3.
§  3.
1.
Ulga taryfowa przysługuje również nauczycielom i nauczycielom akademickim, którzy przeszli na emeryturę lub rentę inwalidzką:
1)
bezpośrednio z zatrudnienia, o którym mowa w § 1 ust. 1, albo
2)
z innego zatrudnienia, jeżeli spełniają warunki do pobierania dodatku do emerytury lub renty określonego w art. 105 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 1972 r. - Karta praw i obowiązków nauczyciela.
2.
Ulga taryfowa przysługuje również:
1)
żonom uprawnionych do ulgi emerytów lub rencistów, o których mowa w ust. 1, oraz wdowom po takich osobach, jeżeli pobierają one rentę rodzinną,
2)
mężom uprawnionych do ulgi emerytek i rencistek oraz wdowcom po takich osobach, jeżeli pobierają oni rentę rodzinną.
§  4.
Dowodem stwierdzającym prawo do korzystania z ulgi taryfowej przy przejazdach koleją jest legitymacja pracownicza lub legitymacja emeryta (rencisty) zawierająca odpowiednią adnotację.
§  5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 23 września 1982 r. uchwała utraciła moc w stosunku do nauczycieli, zgodnie z § 5 uchwały nr 180 z dnia 16 sierpnia 1982 r. w sprawie określenia zasad korzystania przez nauczycieli oraz ich współmałżonków z ulgi taryfowej przy przejazdach kolejami (M.P.82.22.190).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024