Zaopatrzenie rynku w materiały budowlane.

UCHWAŁA Nr 117
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 maja 1973 r.
w sprawie zaopatrzenia rynku w materiały budowlane.

W celu polepszenia warunków zaopatrzenia rynku w materiały budowlane Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała ustala zasady sprzedaży ludności materiałów budowlanych oraz rozdziału tych materiałów.
2.
Materiały budowlane mogą nabywać:
1)
osoby fizyczne na pokrycie swych indywidualnych potrzeb inwestycyjno-remontowych oraz związanych z konserwacją obiektów,
2)
rolnicze spółdzielnie produkcyjne i kółka rolnicze na prace remontowo-budowlane wykonywane systemem gospodarczym,
3)
spółdzielnie usługowo-wytwórcze kółek rolniczych do produkcji prefabrykatów przeznaczonych na potrzeby indywidualnego budownictwa wiejskiego,
4)
zakłady świadczące usługi remontowo-budowlane dla ludności.
3.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług może, po uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami, ustalić innych niż określeni w ust. 2 nabywców oraz zasady zakupu przez nich materiałów budowlanych przeznaczonych na zaopatrzenie rynku.
§  2.
Minister Rolnictwa w odniesieniu do potrzeb ludności wiejskiej oraz Minister Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w odniesieniu do potrzeb ludności miast - w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług, ministrami bilansującymi produkcję materiałów budowlanych oraz prezydiami wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) - zapewnią prowadzenie badań i dokonywanie analiz kształtowania się zapotrzebowania na materiały budowlane dla budownictwa indywidualnego.
§  3.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług ustala:
1)
wieloletnie i roczne potrzeby rynku w zakresie materiałów budowlanych,
2)
asortymenty materiałów budowlanych, które mają być rozdzielone (§ 4).
§  4.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa oraz Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska i po uzgodnieniu z Zarządem Głównym Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" dokonuje rozdziału między województwa (miasta wyłączone z województw) materiałów budowlanych o niedostatecznej podaży, z wyodrębnieniem ilości przeznaczonych dla miasta i dla wsi.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) rozdzielają materiały budowlane, o których mowa w ust. 1, między powiaty i miasta stanowiące powiaty, a prezydia powiatowych rad narodowych - między miasta nie stanowiące powiatów, gminy oraz miasta i gminy, w których działa wspólna rada narodowa. Prezydia rad narodowych miast podzielonych na dzielnice mogą rozdzielać materiały budowlane między dzielnice.
3.
Rozdział materiałów budowlanych powinien być dokonywany z uwzględnieniem następujących kryteriów:

1) dla wsi - potrzeb regionów intensyfikujących produkcję rolną i zapewniających wysoką towarowość produkcji rolnej i specjalizację produkcji zwierzęcej, jak również potrzeb inwestorów indywidualnych, posiadających budowlane książeczki spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych,

2) dla miast - rozmiarów inwestycji i remontów planowanych do realizacji w danym roku przez ludność.

§  5.
1.
Materiały budowlane o niedostatecznej podaży powinny być przeznaczone przede wszystkim na cele objęte rocznymi planami remontów i budownictwa indywidualnego.
2.
Ministrowie Rolnictwa oraz Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w uzgodnieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług wydadzą wytyczne regulujące sposób ustalania zapotrzebowania na materiały budowlane w rocznych planach nowego budownictwa i remontów oraz kryteria przydziału nabywcom materiałów objętych rozdzielnictwem.
3.
Organ prezydium miejskiej (dzielnicowej) rady narodowej, wyznaczony przez przewodniczącego tego prezydium, oraz naczelnik gminy (miasta i gminy) dokonuje przydziału materiałów budowlanych o niedostatecznej podaży nabywcom, o których mowa w § 1.
§  6.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług oraz Zarząd Główny Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami nadzorującymi jednostki zbytu materiałów budowlanych i prezydiami wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) przeprowadzą w granicach nakładów inwestycyjnych, określonych w planach, rekonstrukcję organizacyjno-techniczną magazynów, składów i innych placówek handlowych sprzedających materiały budowlane.
2.
Rekonstrukcja, o której mowa w ust. 1, powinna zapewnić w szczególności:
1)
specjalizację sieci handlowej,
2)
wprowadzenie do obrotu oraz intensyfikację sprzedaży nowych materiałów i urządzeń technicznych,
3)
prowadzenie w miarę potrzeby poradnictwa w zakresie doboru właściwych materiałów do budownictwa indywidualnego,
4)
organizowanie obrotu materiałami pochodzącymi z produkcji ze źródeł miejscowych,
5)
rozszerzenie kompletowania potrzebnych nabywcom materiałów budowlanych.
§  7.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług, prezydia rad narodowych i naczelnicy gmin (miast i gmin) zapewnią kontrolę obrotu materiałami budowlanymi przeznaczonymi na zaopatrzenie rynku.
2.
Sprzedaż pozarynkową materiałów budowlanych przez organizacje handlowe regulują odrębne przepisy.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Handlu Wewnętrznego i Usług, Rolnictwa, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych i innym zainteresowanym ministrom oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  9.
Tracą moc przepisy regulujące zasady rozdziału i sprzedaży materiałów budowlanych przeznaczonych na zaopatrzenie rynku, a w szczególności:
1)
uchwała nr 444 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1958 r. w sprawie zaopatrzenia rynku w materiały budowlane, zmieniona uchwałą nr 184 z dnia 26 maja 1961 r.,
2)
§ 5 pkt 1 uchwały nr 363 Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1964 r. w sprawie celowego oszczędzania na budowlanych książeczkach oszczędnościowych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych (Monitor Polski z 1964 r. Nr 85, poz. 399 i z 1971 r. Nr 44, poz. 279),
3)
§ 3 ust. 1 zdanie drugie i § 11 pkt 6 uchwały nr 10 Rady Ministrów z dnia 9 stycznia 1969 r. w sprawie organizacji i poprawy warunków rozwoju budownictwa indywidualnego na wsi (Monitor Polski Nr 3, poz. 21),
4)
§ 3 pkt 2 uchwały nr 189 Rady Ministrów z dnia 23 listopada 1970 r. w sprawie remontów budynków na obszarach wiejskich województw zachodnich i północnych,
5)
§ 11 uchwały nr 180 Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 1971 r. w sprawie organizacji i intensyfikacji produkcji drobiarskiej,
6)
§ 22 ust. 1 pkt 2 uchwały m 96 z dnia 7 kwietnia 1972 r. w sprawie organizacji skupu zwierząt rzeźnych i produktów zwierzęcy oraz cen stosowanych w tym skupie (Monitor Polski Nr 25, poz. 138).
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024