Zasady wynagradzania pracowników zatrudnionych w halach maszyn.

UCHWAŁA Nr 104
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 maja 1973 r.
w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w halach maszyn.

Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
Przepisy uchwały dotyczą pracowników zatrudnionych w halach maszyn państwowych jednostek organizacyjnych.
§  2.
1.
Zasady wynagradzania pracowników zatrudnionych w halach maszyn ustala Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych.
2.
Zasady wynagradzania powinny przewidywać:
1)
dla maszynistek - poziom wynagrodzeń odpowiadający poziomowi wynagrodzeń pracowników o analogicznych kwalifikacjach, przy uwzględnieniu uciążliwości pracy w tym zawodzie,
2)
dla kierowników hal maszyn - wynagrodzenie w odpowiedniej relacji do poziomu wynagrodzeń i liczby maszynistek zatrudnionych w hali maszyn.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie mają zastosowania do pracowników zatrudnionych w halach maszyn ministerstw i urzędów centralnych (innych państwowych instytucji centralnych), prezydiów rad narodowych oraz instytucji finansowych. Pracownicy ci otrzymują wynagrodzenie określone w przepisach o wynagrodzeniu obowiązujących dla danej grupy pracowniczej oraz wynagrodzenie dodatkowe ustalone na podstawie ust. 4.
4.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych ustali w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych normy pracy i wynagrodzenie dla maszynistek za prace wykonane ponad obowiązującą normę pracy oraz wysokość dodatku funkcyjnego dla kierowników hal maszyn zatrudnionych w państwowych jednostkach organizacyjnych wymienionych w ust. 3.
§  3.
Zasady wynagradzania pracowników zatrudnionych w halach maszyn ustalone na podstawie § 2 niniejszej uchwały mogą być wprowadzone sukcesywnie w ramach planowanego osobowego funduszu płac.
§  4.
Wynagrodzenia wypłacane z osobowego funduszu płac pracownikom objętym niniejszą uchwałą, zatrudnionym w halach maszyn, z wyłączeniem wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych wymienionych w § 2 ust. 3, wolne są od podatku od wynagrodzeń i składki na cele emerytalne.
§  5.
1.
Pracownikom objętym uchwałą nie przysługują dodatki pobierane dotychczas na podstawie przepisów:
1)
§ 2 ust. 1 uchwały nr 103 Rady Ministrów z dnia 16 marca 1963 r. w sprawie podwyżki wynagrodzenia za pracę najniżej zarabiających pracowników przedsiębiorstw, instytucji i urzędów oraz obniżenia skali podatku od wynagrodzeń (Monitor Polski Nr 25, poz. 124),
2)
uchwały nr 301 Rady Ministrów z dnia 14 września 1963 r. w sprawie wprowadzenia przejściowego dodatku kwartalnego dla pracujących,
3)
§ 2 uchwały Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych z dnia 30 grudnia 1970 r. w sprawie podwyżki najniższych płac, wprowadzenia dodatków do płac dla niektórych grup pracowników, podwyżki zasiłków rodzinnych oraz niektórych emerytur i rent (Monitor Polski Nr 44, poz. 352).
2.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów włączy do planowanego na 1973 r. funduszu płac państwowych jednostek organizacyjnych, w których zostaną wprowadzone zasady wynagradzania ustalone na podstawie § 2 ust. 1 niniejszej uchwały, kwoty wypłacane dotychczas pracownikom zatrudnionym w halach maszyn zgodnie z § 2 uchwały Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych z dnia 30 grudnia 1970 r. w sprawie podwyżki najniższych płac, wprowadzenia dodatków do płac dla niektórych grup pracowników, podwyżki zasiłków rodzinnych oraz niektórych emerytur i rent (Monitor Polski Nr 44, poz. 352).
§  6.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym oraz organizacjom społecznym wprowadzenie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w halach maszyn ustalonych na podstawie § 2 ust. 1 uchwały.
§  7.
Z dniem wejścia w życie zasad wynagradzania określonych uchwałą tracą moc:
1)
uchwała Prezydium Rządu z dnia 8 listopada 1950 r. w sprawie premiowania maszynistek (Monitor Polski Nr A-125, poz. 1545),
2)
pismo okólne nr 30 Szefa Urzędu Rady Ministrów z dnia 10 listopada 1953 r. w sprawie tymczasowego regulaminu premiowania maszynistek (Monitor Polski Nr A-106, poz. 1429),
3)
zarządzenie nr 56 Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 lutego 1956 r. w sprawie premiowania maszynistek (Monitor Polski Nr 18, poz. 251).
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024