Fundusz premiowy za wykonanie zadań dodatkowych w zakresie usług bytowych dla ludności.

UCHWAŁA Nr 103
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 maja 1973 r.
w sprawie funduszu premiowego za wykonanie zadań dodatkowych w zakresie usług bytowych dla ludności.

W celu zwiększenia materialnego zainteresowania pracowników jednostek gospodarki uspołecznionej wykonujących usługi bytowe dla ludności podejmowaniem i realizacją dodatkowych zadań ponad zadania wynikające z planu na lata 1971-1975 Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy uchwały stosuje się w przedsiębiorstwach i innych państwowych jednostkach organizacyjnych działających według zasad rozrachunku gospodarczego, zakładach i jednostkach budżetowych, spółdzielniach oraz organizacjach społecznych, zwanych dalej "jednostkami gospodarki uspołecznionej".
2.
Uchwała nie dotyczy:
1)
zakładów usługowych, których działalność rozliczana jest według zasad zryczałtowanego rozrachunku,
2)
przedsiębiorstw handlowych i gastronomicznych podległych i nadzorowanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług, w których z dniem 1 stycznia 1973 r. zostały wprowadzone kompleksowe zasady ekonomiczno-finansowe zgodnie z uchwałą nr 329 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1972 r. w sprawie wprowadzania kompleksowych zasad ekonomiczno-finansowych w niektórych jednostkach i organizacjach gospodarczych.
3.
Usługi bytowe dla ludności w rozumieniu uchwały obejmują:
1)
usługi wykonywane przez jednostki podległe, nadzorowane i koordynowane przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług,
2)
usługi przemysłowe, w szczególności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, usługi gazyfikacji bezprzewodowej oraz usługi z zakresu: budownictwa, handlu, turystyki i wypoczynku, pralnictwa i chemicznego czyszczenia odzieży i tkanin, a także usługi o charakterze osobistym wykonywane przez jednostki podległe i nadzorowane przez innych ministrów (kierowników urzędów centralnych).
§  2.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą tworzyć fundusz premiowy za wykonanie dodatkowych zadań w zakresie usług bytowych dla ludności ponad zadania wynikające z planu 5-letniego na lata 1971-1975.
2.
Podstawą obliczania funduszu premiowego jest wartość wykonanych zadań dodatkowych w zakresie usług bytowych dla ludności, rozliczonych według zasad określonych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
3.
Warunkiem uruchomienia funduszu premiowego jest rentowna działalność jednostki gospodarki uspołecznionej, a w odniesieniu do jednostek planowo deficytowych niepogorszenie planowanego wyniku finansowego w okresie, za który fundusz został utworzony.
§  3.
1.
Fundusz premiowy tworzy się w okresach kwartalnych poza planem osobowego funduszu płac pracowników działalności usługowej jednostki gospodarki uspołecznionej i niezależnie od innych funduszów premiowych.
2. 1
Wysokość funduszu może wynosić do 5% wartości wykonanych zadań dodatkowych, liczonych w cenach zbytu.
3. 2
Zasady różnicowania procentowej wysokości funduszu premiowego, do granicy określonej w ust. 2. ustalą ministrowie (Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki) sprawujący koordynację międzyresortową w zakresie usług, w porozumieniu z zarządami właściwych związków spółdzielni oraz zarządami głównymi właściwych związków zawodowych, w zależności od nakładu robocizny, stopnia trudności i złożoności pracy z uwzględnieniem preferencji dla niektórych rodzajów (grup) usług.
§  4.
1.
Premie z funduszu premiowego utworzonego w danej jednostce gospodarki uspołecznionej za zadania dodatkowe przysługują pracownikom bezpośrednio wykonującym usługi bytowe dla ludności. Premie mogą otrzymywać także pracownicy tej jednostki, których praca przyczyniła się do realizacji zadań dodatkowych, z wyjątkiem dyrektora i jego zastępców oraz głównego księgowego.
2.
Kwota premii wypłaconych pracownikom, których praca przyczyniła się do realizacji zadań dodatkowych, nie może przekroczyć 15% wypłaconego wszystkim pracownikom (ust. 1) funduszu premiowego za zadania dodatkowe w kwartale.
3.
Wysokość premii indywidualnych powinna być zróżnicowana i ustalona proporcjonalnie do osiągniętych wyników i rzeczywistego wkładu pracy pracownika.
§  5.
1.
Dyrektorzy zjednoczeń (jednostek równorzędnych), w porozumieniu z odpowiednimi instancjami właściwych związków zawodowych, ustalą szczegółowe zasady oraz tryb dokonywania wypłat z funduszu premiowego za zadania dodatkowe, kierując się ustaleniami dokonanymi w trybie § 3 ust. 3.
2.
Kierownicy jednostek gospodarki uspołecznionej zapewnią jawność wypłat premii oraz kontrolę prawidłowości tworzenia i wydatkowania funduszu premiowego.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że fundusz premiowy tworzy się za okres od dnia 1 stycznia 1973 r.
1 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 32 z dnia 1 lutego 1974 r. (M.P.74.6.39) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 lutego 1974 r.
2 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 32 z dnia 1 lutego 1974 r. (M.P.74.6.39) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 lutego 1974 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024