Zasady finansowania robót budowlano-montażowych wykonywanych systemem gospodarczym w państwowych jednostkach organizacyjnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 14 kwietnia 1973 r.
w sprawie zasad finansowania robót budowlano-montażowych wykonywanych systemem gospodarczym w państwowych jednostkach organizacyjnych.

Na podstawie § 57 pkt 3 uchwały nr 74 Rady Ministrów z dnia 10 marca 1972 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i remontów w jednostkach państwowych (Monitor Polski Nr 23, poz. 132 i Nr 57, poz. 305) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa zasady finansowania robót budowlano-montażowych, zwanych dalej "robotami", wykonywanych systemem gospodarczym siłami własnymi:
1)
w państwowych jednostkach organizacyjnych działających według zasad rozrachunku gospodarczego (przedsiębiorstwa, kombinaty, zjednoczenia i inne organizacje gospodarcze) przez:
a)
zakłady na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym, zwane dalej "samodzielnymi oddziałami wykonawstwa inwestycyjnego",
b)
stałe zespoły działające jako wydziały (oddziały) pomocnicze, zwane dalej "wydziałami budowlanymi",
c)
inne komórki organizacyjne - produkcyjne lub usługowe, nie powołane do stałego wykonywania robót,
2)
w jednostkach budżetowych lub zakładach budżetowych.
2.
Zarządzenie nie dotyczy państwowych przedsiębiorstw budowlano-montażowych, państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej podległych Ministrowi Rolnictwa i przez niego nadzorowanych, państwowych jednostek organizacyjnych powoływanych do wykonywania robót w zakresie budowy i utrzymywania dróg publicznych, a przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" w części dotyczącej wydziałów budowlanych oraz komórek organizacyjnych nie powołanych do stałego wykonywania robót.
§  2.
1.
Samodzielny oddział wykonawstwa inwestycyjnego posiada wydzielone środki trwałe i obrotowe oraz sporządza własny bilans i rachunek wyników.
2.
Samodzielny oddział wykonawstwa inwestycyjnego tworzy fundusz wydzielony w środkach trwałych i fundusz wydzielony w środkach obrotowych. Fundusz wydzielony w środkach trwałych stanowi równowartość środków trwałych przydzielonych samodzielnemu oddziałowi wykonawstwa inwestycyjnego przez jednostkę macierzystą oraz wytworzonych lub nabytych przez ten oddział ze środków jego funduszu inwestycyjno-remontowego, rozszerzonego funduszu inwestycyjno-remontowego lub funduszu inwestycyjnego. Fundusz wydzielony w środkach obrotowych, zwany dalej "funduszem własnym w obrocie", powinien równać się co najmniej wartości środków obrotowych w części podlegającej sfinansowaniu funduszem własnym w obrocie.
§  3.
1.
Samodzielny oddział wykonawstwa inwestycyjnego tworzy fundusz inwestycyjno-remontowy, rozszerzony fundusz inwestycyjno-remontowy lub fundusz inwestycyjny, w zależności od tego, który z tych funduszów tworzy jednostka macierzysta. Samodzielny oddział wykonawstwa inwestycyjnego finansuje własne inwestycje produkcyjne i remonty według zasad obowiązujących w jednostce macierzystej.
2.
Samodzielny oddział wykonawstwa inwestycyjnego tworzy fundusz określony w ust. 1 ze środków przekazanych mu na ten cel z odpowiedniego funduszu jednostki macierzystej.
3.
Samodzielny oddział wykonawstwa inwestycyjnego przekazuje równowartość odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych w całości do jednostki macierzystej. W razie tworzenia przez jednostkę macierzystą rozszerzonego funduszu inwestycyjno-remontowego samodzielny oddział wykonawstwa inwestycyjnego przekazuje do tej jednostki ponadto środki pochodzące z narzutów obciążających koszty własne, a przeznaczonych na finansowanie remontów średnich. Normę tych narzutów ustala jednostka macierzysta w granicach określonej dla niej normy.
§  4.
1.
W samodzielnym oddziale wykonawstwa inwestycyjnego mają zastosowanie zasady finansowania środków obrotowych funduszem własnym w obrocie, obowiązujące w jednostce macierzystej, a jeżeli jednostką macierzystą jest centrala zjednoczenia, zasady obowiązujące w przedsiębiorstwach zaliczanych do podstawowego działu danego zjednoczenia. Ze środków obrotowych podlegających finansowaniu funduszem własnym w obrocie wyłącza się nie zakończoną produkcję (roboty w toku).
2.
Środki obrotowe nie podlegające sfinansowaniu funduszem własnym w obrocie i zobowiązaniami prawidłowymi są finansowane z kredytu bankowego.
3.
Sfinansowanie przyrostu środków obrotowych w granicach podlegających finansowaniu funduszem własnym w obrocie (ust. 1) następuje przez udzielenie przez jednostkę macierzystą dotacji na zwiększenie tego funduszu ze środków zgromadzonych przez jednostkę macierzystą na finansowanie zapasów. W celu zapewnienia środków na finansowanie zapasów w samodzielnym oddziale wykonawstwa inwestycyjnego jednostka macierzysta włącza do wyliczenia podstawy odpisów z zysku na finansowanie zapasów wzrost wartości sprzedaży produkcji budowlano-montażowej tego oddziału.
4.
W samodzielnych oddziałach wykonawstwa inwestycyjnego działających w przedsiębiorstwach i zjednoczeniach obrotu towarowego, podległych Ministrowi Handlu Wewnętrznego i Usług lub przez niego nadzorowanych, w zakresie finansowania środków obrotowych mają zastosowanie zasady obowiązujące w przedsiębiorstwach remontowo-budowlanych tego resortu.
§  5.
1.
Zysk samodzielnego oddziału wykonawstwa inwestycyjnego po potrąceniu odpisu na fundusz zakładowy i na wpłatę do budżetu z tytułu oprocentowania środków trwałych podlega przekazaniu do jednostki macierzystej. Strata samodzielnego oddziału wykonawstwa inwestycyjnego, zwiększona o należny mu odpis na fundusz zakładowy oraz o równowartość oprocentowania środków trwałych, podlega pokryciu przez jednostkę macierzystą.
2.
Łączny wynik finansowy jednostki macierzystej i samodzielnego oddziału wykonawstwa inwestycyjnego podlega podziałowi według zasad obowiązujących jednostkę macierzystą, z tym że zysk lub stratę oraz fundusz płac samodzielnego oddziału wykonawstwa inwestycyjnego wyłącza się z podstawy obliczenia odpisu na fundusz zakładowy (innych funduszów tworzonych zamiast funduszu zakładowego) jednostki macierzystej.
3.
W zakresie tworzenia funduszu zakładowego samodzielnego oddziału wykonawstwa inwestycyjnego mają zastosowanie przepisy określające zasady tworzenia funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach wykonawstwa inwestycyjnego i geologii.
§  6.
W celu zapewnienia środków na finansowanie produkcyjnych inwestycji przedsiębiorstw, kapitalnych remontów i zapasów oraz prawidłowego ustalania wpłat z zysku do budżetu jednostka macierzysta włącza odpowiednie wielkości i wskaźniki dotyczące samodzielnego oddziału wykonawstwa inwestycyjnego do podstawy obliczenia odpisów i wpłat z zysku oraz amortyzacji podlegającej przekazaniu na fundusz inwestycyjno-remontowy (rozszerzony fundusz inwestycyjno-remontowy).
§  7.
1.
Przy ustalaniu wynagrodzeń i dokonywaniu rozliczeń za wykonywane przez samodzielny oddział wykonawstwa inwestycyjnego roboty stosuje się zasady obowiązujące w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych, z tym że rozliczeniami mogą być objęte poszczególne roboty wyodrębnione w kosztorysie lub dla których określono ceny jednostkowe.
2.
Wykonywane przez samodzielny oddział wykonawstwa inwestycyjnego roboty i usługi nie będące robotami budowlano-montażowymi rozlicza się według obowiązujących cen lub według kosztów własnych z doliczeniem stawki zysku nie przekraczającej stawki planowej, jednak w granicach cen obowiązujących.
§  8.
W sprawach nie uregulowanych zarządzeniem do gospodarki finansowej samodzielnych oddziałów wykonawstwa inwestycyjnego mają zastosowanie przepisy obowiązujące jednostkę macierzystą.
§  9.
Wydziały budowlane działają według zasad wewnętrznego ograniczonego rozrachunku gospodarczego i nie mają wydzielonych środków trwałych i obrotowych. Wydziały budowlane wykonują roboty wykorzystując środki produkcyjne (trwałe i obrotowe) przedsiębiorstwa.
§  10.
1.
Wykonywane przez wydziały budowlane roboty zaliczane do inwestycji są rozliczane na zasadach obowiązujących w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych, z tym że rozliczeniami mogą być objęte poszczególne roboty wyodrębnione w kosztorysie lub dla których określono ceny jednostkowe.
2.
Wykonywane przez wydziały budowlane roboty i usługi zaliczane do inwestycji, nie będące robotami budowlano-montażowymi, rozlicza się według obowiązujących cen lub według kosztów własnych z doliczeniem stawki zysku nie przekraczającej stawki planowej, w granicach cen obowiązujących.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się także do robót i usług zaliczanych do remontów finansowanych z funduszu inwestycyjno-remontowego (rozszerzonego funduszu inwestycyjno-remontowego).
4.
Pozostałe roboty i usługi wykonywane przez wydziały budowlane na rzecz jednostki macierzystej rozlicza się według kosztu własnego i zgodnie z zasadami prowadzenia rachunku kosztów w tej jednostce.
5.
Koszty wykonywanych przez wydziały budowlane robót i usług zaliczanych do inwestycji lub remontów finansowanych z funduszu inwestycyjno-remontowego (rozszerzonego funduszu inwestycyjno-remontowego) są pokrywane wstępnie w całości ze środków obrotowych przedsiębiorstwa; podlegają one następnie rozliczeniu zgodnie z przepisami ust. 1-3.
§  11.
Przepisy § 10 stosuje się odpowiednio do robót i usług wykonywanych przez komórki organizacyjne (produkcyjne lub usługowe) nie powołane do stałego wykonywania robót.
§  12.
1.
Utworzone w celu wykonywania robót gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych administrujących dużymi zespołami nieruchomości zabudowanych (szkół wyższych, dużych ośrodków lecznictwa zamkniętego, terenowych organów administracji szkolnej, wydziałów zdrowia i opieki społecznej prezydiów rad narodowych itp.) prowadzą gospodarkę finansową na zasadach obowiązujących te gospodarstwa, rozliczając się z jednostką macierzystą za wykonane roboty według zasad określonych w § 10.
2.
Jednostki i zakłady budżetowe wykonujące roboty przy pomocy doraźnych zespołów (brygad) pokrywają wydatki związane z tymi robotami bezpośrednio z bankowych rachunków środków na inwestycje i remonty.
§  13.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 13 czerwca 1969 r. w sprawie organizacji i finansowania robót budowlano-montażowych oraz budowlano-remontowych wykonywanych systemem gospodarczym w państwowych jednostkach organizacyjnych (Monitor Polski Nr 25, poz. 193).
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1973.22.133

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady finansowania robót budowlano-montażowych wykonywanych systemem gospodarczym w państwowych jednostkach organizacyjnych.
Data aktu: 14/04/1973
Data ogłoszenia: 19/05/1973
Data wejścia w życie: 19/05/1973