Warunki udzielania pomocy kredytowej na rozwój produkcji rolnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 22 grudnia 1972 r.
w sprawie warunków udzielania pomocy kredytowej na rozwój produkcji rolnej. *

Na podstawie art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 121 i z 1964 r. Nr 8, poz. 50), § 1 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 z późniejszymi zmianami), § 7, 8, 10 pkt 1 i § 11 ust. 1 uchwały nr 125 Rady Ministrów z dnia 15 lipca 1969 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki oraz od środków pieniężnych na rachunkach bankowych (Monitor Polski Nr 32, poz. 238) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Bank Rolny i spółdzielnie oszczędnościowo-pożyczkowe mogą udzielać kredytów indywidualnym rolnikom oraz innym osobom fizycznym, prowadzącym lub podejmującym działalność w zakresie produkcji rolnej, z zachowaniem warunków określonych w załączniku do zarządzenia.
2.
Utrzymuje się w mocy odmienne warunki udzielania kredytów określone odrębnymi przepisami, wydanymi przed dniem 1 stycznia 1973 r., do czasu wygaśnięcia terminu ich ważności.
3.
Oprocentowanie w wysokości 2% stosuje się również do kredytów udzielonych przez Bank Rolny na cele określone w poz. 5 załącznika do zarządzenia, a nie spłaconych przed dniem 1 stycznia 1973 r.
4.
Szczegółowe warunki udzielania kredytów bankowych określają instrukcje Naczelnego Dyrektora Banku Rolnego i Prezesa Zarządu Centralnego Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych, zatwierdzone przez Ministra Finansów.
§  2.
Tracą moc przepisy:
1)
§ 35 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 1961 r. w sprawie państwowej pomocy kredytowej dla wsi (Monitor Polski z 1962 r. Nr 9, poz. 30 i z 1963 r. Nr 10, poz. 53),
2)
§ 1 ust. 1 i 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 1968 r. w sprawie wysokości odsetek i prowizji od operacji czynnych i biernych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych (Monitor Polski Nr 28, poz. 189).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WARUNKI UDZIELANIA KREDYTÓW DLA INDYWIDUALNYCH ROLNIKÓW I INNYCH OSÓB FIZYCZNYCH PROWADZĄCYCH LUB PODEJMUJĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ W ZAKRESIE PRODUKCJI ROLNEJ

Poz. Rodzaj i przeznaczenie kredytu Maksymalny okres spłaty Wysokość oprocentowania
do lat w tym okres karencji do lat w stosunku rocznym
1 2 3 4 5
Kredyty obrotowe na:
1 zakup środków produkcji i opłacanie usług produkcyjnych w jednostkach gospodarki uspołecznionej oraz inne nakłady wynikające z umów kontraktacyjnych, a także zakup bydła, trzody chlewnej i owiec w obrocie między rolnikami 1,5 - 3%
2 pozostałe nakłady produkcyjne i cele płatnicze 1,5 - 6%
Kredyty inwestycyjne na:
3 zakup gospodarstw rolnych od osób fizycznych oraz wyposażenie i zagospodarowanie nowo zakładanych gospodarstw nabytych od Państwa, od osób fizycznych i gospodarstw przejętych od rodziców 30 5 1%
4 zakup nieruchomości od osób fizycznych na powiększenie istniejących gospodarstw 20 3 2%
5 nowe budownictwo inwentarskie, gospodarcze i mieszkaniowe 30 3 2%
6 nakłady związane z mechanizacją hodowli, zaopatrzeniem w wodę, z instalacją siły energetycznej oraz na kapitalne remonty budynków 12 2 2%
7 pozostałe nakłady1), z wyjątkiem określonych w poz. 8 12 22) 4%
8 budowę szklarni, ferm jajczarsko-drobiarskich, ferm zwierząt futerkowych i urządzeń do uprawy pieczarek, jeżeli kredyt przekracza 200 tys. zł dla jednego pożyczkobiorcy 8 1 6%
Kredyty przeterminowane:
9 od kredytów obrotowych i inwestycyjnych nie spłaconych w terminie pobierane są odsetki ponad stopę podstawową w wysokości 4%
1) - budowa szklarni, ferm jajczarsko-drobiarskich, ferm zwierząt futerkowych i urządzeń do uprawy pieczarek,

- zakładanie sadów, urządzeń ogrodniczych, stawów rybnych,

- drobne budownictwo (szopy, wiaty, silosy, gnojownie, urządzenia gazyfikacyjne),

- zakup traktorów, maszyn rolniczych i urządzeń,

- remonty kapitalne traktorów, maszyn, urządzeń oraz inne nakłady produkcyjne,

2) dla kredytów na sady handlowe objęte kontraktacją stosuje się karencję i terminy płatności określone w warunkach umów kontraktacyjnych.

* Z dniem 1 maja 1976 r. tracą moc przepisy nin. zarządzenia określające wysokość oprocentowania kredytów, zgodnie z § 9 ust. 2 pkt 12 lit. f) zarządzenia Ministra Finansów z dnia 20 kwietnia 1976 r. w sprawie odsetek bankowych od kredytów udzielanych jednostkom gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej oraz osobom fizycznym (M.P.76.18.80).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024