Określenie zadań, zasad i trybu działania pełnomocników Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych do spraw zatrudniania absolwentów szkół wyższych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 12 marca 1973 r.
w sprawie określenia zadań, zasad i trybu działania pełnomocników Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych do spraw zatrudniania absolwentów szkół wyższych.

Na podstawie art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 8, poz. 48) oraz § 19 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. z 1972 r. Nr 2, poz. 9) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
"ustawa" - ustawę z dnia 25 lutego 1964 r. o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 8, poz. 48),
2)
"absolwenci" - absolwentów szkół wyższych oraz studentów, o których mowa w art. 11 ust. 2 i 3 ustawy,
3)
"pełnomocnicy" - pełnomocników Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych do spraw zatrudniania absolwentów szkół wyższych.
§  2.
1.
Pełnomocnicy powołani są do wykonywania zadań związanych z pełnym i racjonalnym zatrudnianiem absolwentów szkół wyższych.
2.
Do zadań pełnomocników w zakresie zatrudniania absolwentów kierunków studiów objętych przepisami ustawy należy w szczególności:
1)
realizowanie planów rozdziału i skierowań absolwentów do pracy,
2)
realizowanie zadań wynikających z polityki zatrudnienia prowadzonej przez wydziały zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych i prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw,
3)
kierowanie do pracy absolwentów na podstawie umów przedwstępnych, umów o stypendia fundowane oraz skierowań do pracy,
4)
współpraca z zakładami pracy w zakresie ustalania aktualnej ilości miejsc pracy dla absolwentów, uzyskiwania informacji o warunkach, charakterze pracy i o realizacji świadczeń na rzecz absolwentów oraz podejmowanie interwencji w sprawach spornych,
5)
prowadzenie poradnictwa i informacji dla absolwentów i studentów o zakładach pracy i charakterze pracy oraz o przepisach dotyczących zatrudniania absolwentów,
6)
prowadzenie sprawozdawczości w zakresie zatrudniania absolwentów oraz prowadzenie dokumentacji dotyczącej zakładów pracy, do których kierowani są absolwenci.
3.
Do zadań pełnomocników w zakresie zatrudniania absolwentów kierunków studiów nie objętych przepisami ustawy należy w szczególności:
1)
rejestrowanie zgłaszających się absolwentów poszukujących pracy,
2)
współdziałanie z wydziałami zatrudnienia prezydiów rad narodowych w zakresie dokonywania analizy miejsc pracy i możliwości skierowania do pracy absolwentów,
3)
rozpowszechnianie wśród absolwentów komunikatów o wolnych miejscach pracy dla absolwentów,
4)
prowadzenie działalności mającej na celu uzyskiwanie miejsc pracy dla absolwentów w razie występowania trudności w ich zatrudnianiu.
§  3.
Bezpośredni nadzór nad działalnością pełnomocników sprawują kierownicy wydziałów zatrudnienia prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw lub prezydiów wojewódzkich rad narodowych, na których terenie działania mają siedziby szkoły wyższe lub jednostki organizacyjne szkół wyższych.
§  4.
Pełnomocnicy współpracują z uczelnianymi komisjami opiniującymi w sprawach zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz z organizacjami studenckimi.
§  5.
Pełnomocnicy obowiązani są ustalić w porozumieniu z właściwymi kierownikami wydziałów zatrudnienia i podać do wiadomości absolwentów i studentów miejsce (adres i nr pokoju) oraz dni i godziny, w których będą oni przyjmować absolwentów i studentów.
§  6.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 24 lipca 1964 r. w sprawie określenia zadań, zasad i trybu działania pełnomocników Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac do spraw zatrudniania absolwentów szkół wyższych (Monitor Polski Nr 57, poz. 272).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1973.14.89

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie zadań, zasad i trybu działania pełnomocników Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych do spraw zatrudniania absolwentów szkół wyższych.
Data aktu: 12/03/1973
Data ogłoszenia: 30/03/1973
Data wejścia w życie: 30/03/1973