Normy dla towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu.

ZARZĄDZENIE
PREZESA POLSKIEGO KOMITETU NORMALIZACYJNEGO
z dnia 25 stycznia 1972 r.
w sprawie norm dla towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o normalizacji (Dz. U. Nr 53, poz. 298) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa zasady i tryb opracowywania, uzgadniania i ustanawiania norm dla towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu.
§  2.
1.
W stosunku do towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu mają zastosowanie:
1)
Polskie Normy, ustanowione jako obowiązujące, w zakresie produkcji i importu albo w zakresie obrotu i importu lub w zakresie produkcji, obrotu i importu,
2)
normy branżowe, ustanowione jako obowiązujące w jednym z zakresów wymienionych w pkt 1 lub wyłącznie w zakresie importu.
2.
Jeżeli normy branżowe dla towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu obowiązują wyłącznie:
1)
w stosunkach umownych między importerem (przedsiębiorstwem handlu zagranicznego dokonującym importu) a krajowym odbiorcą towaru,
2)
w stosunkach określonych w pkt 1 oraz w obrocie wewnętrznym i dotyczą towarów importowanych o odmiennych cechach niż analogiczne towary produkowane w kraju lub towarów importowanych w kraju nie produkowanych, a towary te przeznaczone są do wprowadzania na rynek krajowy bez zabiegów zmieniających ich istotę i właściwości,

to oznacza się je podtytułem "wymagania importowe".

§  3.
1.
Normy branżowe - wymagania importowe ustanawia się jako obowiązujące w zakresie:
1)
importu - w wypadku określonym w § 2 ust. 2 pkt 1 lub
2)
obrotu i importu - w wypadku określonym w § 2 ust. 2 pkt 2.
2.
Normy, o których mowa w ust. 1, ustanawia się dla towarów, których import ma charakter stały lub powtarzalny.
3.
Normy branżowe - wymagania importowe mogą być ustanawiane niezależnie od obowiązujących norm na dany towar produkowany w kraju lub pochodzący z importu, którego istota i właściwości zostały zmienione w wyniku zabiegów dokonanych w kraju.
§  4.
1.
Normy branżowe - wymagania importowe opracowuje Centralny Inspektorat Standaryzacji.
2.
Norm branżowych - wymagania importowe nie opracowuje się dla towarów, dla których w wyniku uzgodnienia między jednostką opracowującą projekt normy a Centralnym Inspektoratem Standaryzacji ustanowiono Polskie Normy lub normy branżowe obowiązujące w jednym z zakresów wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1.
§  5.
1.
Normy branżowe - wymagania importowe powinny określać niezbędne wymagania jakościowe oraz stosownie do potrzeb i możliwości - wymagania dotyczące opakowania i znakowania towarów, a także ustalać metody badań i inne konieczne wymagania.
2.
Ustalone przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej lub Ministra Rolnictwa wymagania zdrowotno-sanitarne, weterynaryjne lub fitosanitarne powinny być podane w normie branżowej - wymagania importowe przez powołanie aktu, w którym zostały zawarte.
§  6.
Tryb opracowywania i uzgadniania planu prac normalizacyjnych w zakresie norm branżowych - wymagania importowe określają ogólnie obowiązujące przepisy w sprawie planowania prac normalizacyjnych. Projekt planu prac normalizacyjnych w zakresie norm branżowych - wymagania importowe opracowuje Centralny Inspektorat Standaryzacji.
§  7.
Przy opracowywaniu i uzgadnianiu projektów norm branżowych - wymagania importowe mają zastosowanie ogólne przepisy dotyczące opracowywania i uzgadniania norm, z następującymi zmianami i uzupełnieniami:
1)
opracowywanie założeń do normy nie jest wymagane,
2)
jako podstawa opracowania powinny być uwzględniane: normy polskie, normy i zalecenia międzynarodowe, normy kraju eksportera, standardy giełdowe lub inne przepisy oraz ustalenia krajowe i powszechnie przyjęte w handlu międzynarodowym,
3)
charakterystykę normy zastępuje wykaz norm i dokumentów, które wykorzystano przy opracowywaniu; wykaz ten powinien być dołączony do projektu normy,
4)
w razie odstąpienia od zebrania opinii o projekcie normy w drodze ankiety powinien być on przesłany do zainteresowanych jednostek na 14 dni przed terminem posiedzenia komisji normalizacyjnej, na którym będzie dyskutowany.
§  8.
Prace związane z opracowywaniem norm branżowych - wymagania importowe finansowe są na zasadach określonych przepisami dotyczącymi źródeł i sposobu finansowania prac normalizacyjnych.
§  9.
Tłumaczenie oraz publikowanie i rozpowszechnianie za granicą norm branżowych - wymagania importowe należy do przedsiębiorstw handlu zagranicznego, które powinny te czynności wykonywać w porozumieniu z Centralnym Inspektoratem Standaryzacji.
§  10.
1.
W stosunku do norm na towary rolno-spożywcze, ustanawianych po dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia, nie mają zastosowania przepisy zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego z dnia 28 października 1968 r. w sprawie zgodności towarów pochodzących z importu z wymaganiami Polskich Norm i norm branżowych (Monitor Polski Nr 46, poz. 325).
2.
Do czasu ustanowienia i wejścia w życie norm, o których mowa w § 2 ust. 1, do towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu mają zastosowanie Polskie Normy i normy branżowe, które obowiązują w imporcie stosownie do zarządzenia wymienionego w ust. 1.
§  11.
W braku norm wymienionych w § 2 ust. 1 i § 10 ust. 2 do towarów rolno-spożywczych pochodzących z importu mają zastosowanie międzynarodowe normy lub zalecenia, w szczególności w zakresie środków spożywczych i używek, normy kraju eksportera, standardy giełdowe lub inne przepisy i ustalenia powszechnie przyjęte w handlu międzynarodowym, jeżeli nie są sprzeczne z obowiązującymi w kraju przepisami zdrowotnymi, oraz przepisy krajowe.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024