Ustanowienie odznaki "Na Straży Pokoju".

UCHWAŁA Nr 252
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 września 1972 r.
w sprawie ustanowienia odznaki "Na Straży Pokoju".

W celu podkreślenia znaczenia odbywania służby wojskowej przez żołnierzy i pracowników Armii Radzieckiej na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej dla wspólnej sprawy pokoju i socjalizmu oraz zasług w dziele umacniania braterstwa broni i przyjaźni polsko-radzieckiej Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Ustanawia się odznakę "Na Straży Pokoju", zwaną dalej "odznaką".
2.
Odznaka jest trzystopniowa: złota, srebrna i brązowa.
§  2.
1.
Odznaka jest zaszczytnym wyróżnieniem, przyznawanym żołnierzom jednostek Armii Radzieckiej, czasowo stacjonujących na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, którzy aktywnie pracują na rzecz polskiej gospodarki narodowej, a zwłaszcza uczestniczą w czynach społecznych oraz w zwalczaniu klęsk żywiołowych.
2.
Odznakę można przyznać także pracownikom jednostek Armii Radzieckiej, czasowo stacjonujących na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - obywatelom Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.
3. 1
Odznakę, w szczególnie uzasadnionych wypadkach można przyznać również innym obywatelom Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, a zwłaszcza członkom delegacji rządowych.
§  3.
1.
Odznaka jest wykonana z metalu koloru złotego (srebrnego, brązowego) w kształcie koła o średnicy 38 mm. Na stronie licowej, w otoku szerokości 4 mm znajduje się napis "Na Straży Pokoju", z boku zaś rysunek słupa granicznego, a pośrodku orzeł umieszczony w konturach mapy Polski, nad konturem napis "Bałtyk", pod konturem "Odra-Nysa". Na odwrotnej stronie odznaki, w otoku szerokości 4 mm znajduje się napis "Socjalizm. Pokój. Przyjaźń", a w środku odznaki napis "Rada Ministrów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej". Odznaka zawieszona jest na wstążce, w kształcie pionowego pasa szerokości 38 mm i długości 70 mm, o narodowych barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, z zielonym pasem szerokości 3 mm w środku i na obrzeżach.
2.
Wzór odznaki zawiera załącznik do uchwały.
§  4.
1. 2
Odznakę nadaje Minister Obrony Narodowej na wniosek Pełnomocnika Rządu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej do Spraw Pobytu Wojsk Radzieckich w Polsce.
2. 3
Odznakę i legitymację stwierdzającą nadanie odznaki wręcza Minister Obrony Narodowej lub osoba przez niego upoważniona.
3.
Odznakę wręcza się w sposób i w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter aktu wręczenia, w zasadzie w miejscu (garnizonie) pełnienia służby odznaczonego, przy udziale miejscowych władz polskich.
§  5.
Zamiast odznaki można nosić jej miniaturę lub baretkę.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI "NA STRAŻY POKOJU"

(grafikę pominięto)
1 § 2 ust. 3 dodany przez § 1 uchwały nr 121 z dnia 21 sierpnia 1978 r. (M.P.78.27.96) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 sierpnia 1978 r.
2 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 6 uchwały nr 65 z dnia 18 lipca 1980 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących zadań naczelnych organów administracji państwowej (M.P.80.18.87) z dniem 7 sierpnia 1980 r.
3 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 6 uchwały nr 65 z dnia 18 lipca 1980 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących zadań naczelnych organów administracji państwowej (M.P.80.18.87) z dniem 7 sierpnia 1980 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024