Zasady i tryb przydzielania nauczycielom akademickim dodatkowej powierzchni mieszkalnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI, SZKOLNICTWA WYŻSZEGO I TECHNIKI
z dnia 16 sierpnia 1972 r.
w sprawie zasad i trybu przydzielania nauczycielom akademickim dodatkowej powierzchni mieszkalnej.

Na podstawie art. 43 ust. 7 ustawy z dnia 27 kwietnia 1972 r. - Karta praw i obowiązków nauczyciela (Dz. U. Nr 16, poz. 114) zarządza się, co następuje:
§  1.
Mianowani nauczyciele akademiccy, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 1972 r. - Karta praw i obowiązków nauczyciela (Dz. U. Nr 16, poz. 114), uprawnieni są do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej.
§  2.
1.
Zaświadczenie podpisane przez rektora szkoły wyższej lub dyrektora samodzielnej placówki naukowo-dydaktycznej o przysługującym nauczycielowi akademickiemu prawie do dodatkowej powierzchni mieszkalnej wydaje organ administracyjny szkoły wyższej lub placówki naukowo-dydaktycznej. Wzór zaświadczenia stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.
2.
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, stanowi podstawę dla organu dysponującego mieszkaniem do przydzielenia nauczycielowi akademickiemu dodatkowej powierzchni mieszkalnej.
§  3.
1.
Dodatkową powierzchnią mieszkalną jest ta część mieszkania, którą nauczyciel akademicki może zajmować ponad powierzchnię przysługującą mu na podstawie ogólnie obowiązujących norm zaludnienia mieszkań.
2.
Przysługujące nauczycielowi akademickiemu uprawnienie do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej daje prawo do korzystania z osobnej izby mieszkalnej.
3.
Osobna izba, przydzielona jako dodatkowa powierzchnia mieszkalna, łącznie z podstawową powierzchnią nie powinna w zasadzie przekraczać podwójnej normy podstawowej zaludnienia, przysługującej uprawnionemu.
4.
Realizacja uprawnień do dodatkowej powierzchni mieszkalnej w lokalach odpowiadających obowiązującym standardom budowlanym następuje przez przydzielenie lokalu większego o jedną kategorię, wynikającą z normatywu projektowania mieszkań.
§  4.
W razie zbiegu uprawnień do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej u osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, uprawnienia do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej przysługują nauczycielowi akademickiemu niezależnie od uprawnień innych osób.
§  5.
Uprawnienie do korzystania z dodatkowej izby mieszkalnej nie może być realizowane w razie zajmowania jednej izby przez osobę samotną.
§  6.
1.
Nauczyciel akademicki traci prawo do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej z chwilą rozwiązania stosunku służbowego.
2.
Nauczyciel akademicki zachowuje prawo do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej w razie:
1)
przejścia na emeryturę lub rentę,
2)
przejścia do pracy w instancjach Związku Nauczycielstwa Polskiego lub innego właściwego związku zawodowego.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Zaświadczenie nr .....

Na podstawie art. 43 ust. 7 ustawy z dnia 27 kwietnia 1972 r. -

Karta praw i obowiązków nauczyciela (Dz. U. Nr 16, poz. 114)

...............................................................

(nazwa organu administracji szkolnej)

stwierdza prawo Ob. ...........................................

zamieszkałego(ej) w ...........................................

do korzystania z dodatkowej powierzchni mieszkalnej w postaci

osobnej izby.

Zaświadczenie wciągnięto do rejestracji zaświadczeń pod nr

.............................................................

Data ............. ......................................

(podpis, pieczęć)

Zmiany w prawie

Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024