Kontrola ruchu na drogach publicznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 1 sierpnia 1972 r.
w sprawie kontroli ruchu na drogach publicznych.

Na podstawie art. 23 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o bezpieczeństwie i porządku ruchu na drogach publicznych (Dz. U. z 1961 r. Nr 53, poz. 295 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kontrola ruchu drogowego, czuwanie nad porządkiem i bezpieczeństwem ruchu na drogach publicznych oraz kierowanie ruchem należy do organów Milicji Obywatelskiej.
2.
Czynności, o których mowa w ust. 1, wykonywane są przez:
1)
zmotoryzowane i piesze patrole drogowe,
2)
posterunki kontroli drogowej,
3)
posterunki kierowania ruchem,
4)
innych funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.
§  2.
1.
Organy Milicji Obywatelskiej obowiązane są do kontroli:
1)
użytkowników dróg w razie stwierdzenia naruszenia przez nich przepisów o bezpieczeństwie i porządku ruchu,
2)
użytkowników dróg w razie stwierdzenia, że są uczestnikami wypadku drogowego,
3)
kierujących pojazdami podejrzanych o znajdowanie się w stanie wskazującym na użycie alkoholu lub innego podobnie działającego środka,
4)
kierujących pojazdami, jeżeli stan techniczny pojazdu zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu.
2.
Organy Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu kontroli obowiązane są:
1)
uniemożliwić dalsze kierowanie pojazdem kierującemu znajdującemu się w stanie wskazującym na użycie alkoholu lub innego podobnie działającego środka,
2)
uniemożliwić dalsze korzystanie z pojazdu, którego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu,
3)
skierować na badanie lekarskie do właściwego zakładu społecznej służby zdrowia kierowcę, który uczestniczył w wypadku z ofiarami w ludziach.
3.
Organy Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu kontroli uprawnione są do:
1)
legitymowania użytkowników dróg,
2)
sprawdzania i zatrzymywania dokumentów pojazdu i dokumentów uprawniających do kierowania tym pojazdem,
3)
sprawdzania urządzeń pojazdu mających wpływ na bezpieczeństwo jazdy, a w szczególności układów hamulcowego i kierowniczego, świateł, ogumienia, zabezpieczenia instalacji elektrycznej i paliwowej oraz stanu nadwozia,
4)
sprawdzania wyposażenia i oznakowania pojazdu,
5)
sprawdzania, czy pojazd nie jest przeciążony ponad dopuszczalną ładowność określoną w dowodzie rejestracyjnym oraz czy ładunek jest odpowiednio umieszczony i zabezpieczony,
6)
używania urządzeń pomiarowo-kontrolnych,
7)
sprawdzania, czy kierujący nie znajduje się w stanie wskazującym na użycie alkoholu lub innego podobnie działającego środka,
8)
udzielania użytkownikom dróg wiążących poleceń co do sposobu używania pojazdu i drogi,
9)
usuwania lub przemieszczania pojazdu utrudniającego ruch na drodze publicznej lub zagrażającego jego bezpieczeństwu.
4.
Organy Milicji Obywatelskiej, niezależnie od prawa karania użytkowników dróg w trybie postępowania mandatowego oraz występowania z wnioskami o ukaranie użytkowników dróg winnych nieprzestrzegania przepisów o bezpieczeństwie i porządku ruchu, mogą występować z wnioskami do właściwych organów w sprawach:
1)
cofnięcia kierowcy prawa jazdy,
2)
poddania kierującego pojazdem egzaminowi sprawdzającemu kwalifikacje,
3)
poddania badaniom lekarskim lub innym wymaganym badaniom kierowcy, którego stan zdrowia nasuwa uzasadnione wątpliwości,
4)
cofnięcia zezwolenia na zarobkowy przewóz osób i ładunków osobie prowadzącej transport drogowy,
5)
usuwania wszelkich przeszkód utrudniających ruch drogowy lub zagrażających jego bezpieczeństwu.
§  3.
1.
Organy Milicji Obywatelskiej uprawnione są do zatrzymania na drodze każdego pojazdu.
2.
Funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej nie umundurowani obowiązani są w celu zatrzymania pojazdu posługiwać się wyłącznie tarczą lub latarką ze światłem czerwonym. Funkcjonariusze ci uprawnieni są do zatrzymywania pojazdów przez całą dobę tylko na obszarach miast, a na innych obszarach zabudowanych tylko w ciągu dnia (od świtu do zmroku). Poza obszarami zabudowanymi funkcjonariusze nie umundurowani uprawnieni są do zatrzymywania pojazdów w ciągu dnia tylko wtedy, kiedy posługują się pojazdem samochodowym.
3.
Przed przystąpieniem do czynności kontrolnych funkcjonariusze nie umundurowani obowiązani są wylegitymować się. Funkcjonariusze umundurowani legitymują się tylko na żądanie kontrolowanego.
§  4.
1.
Uprawnienia, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 i 2 oraz ust. 3 pkt 2-5, 7 i 8, przysługują również upoważnionym przez organy Milicji Obywatelskiej członkom Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej.
2.
Uprawnienia, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 i 2, ust. 3 pkt 2-5, 7 i 8 oraz w ust. 4 pkt 1, 2 i 4, przysługują inspektorom gospodarki samochodowej.
3.
Przy wykonywaniu uprawnień określonych w ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio przepisy § 3 ust. 2 i 3.
§  5.
1.
Przepisy zarządzenia nie dotyczą pojazdów:
1)
jednostek podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz Ministrowi Spraw Wewnętrznych, z wyjątkiem Komendy Głównej Straży Pożarnych oraz przedsiębiorstw podległych tym Ministrom,
2)
przedstawicielstw dyplomatycznych państw obcych, a także szefów i członków personelu dyplomatycznego tych przedstawicielstw,
3)
których dysponenci posiadają dokumenty zwalniające od kontroli,
4)
jednostek organizacyjnych służby więziennej w czasie przewozu osób aresztowanych lub skazanych.
2.
Zasady wykonywania kontroli ruchu pojazdów wymienionych w ust. 1 określają odrębne przepisy.
§  6.
Traci moc zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 22 sierpnia 1962 r. w sprawie kontroli ruchu na drogach publicznych (Monitor Polski Nr 68, poz. 314).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024