Udzielanie osobom fizycznym kredytu bankowego na remont bieżący budynków wielomieszkaniowych w latach 1972-1975.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 4 stycznia 1972 r.
w sprawie udzielania osobom fizycznym kredytu bankowego na remont bieżący budynków wielomieszkaniowych w latach 1972–1975.

Na podstawie § 1 pkt 3 uchwały nr 11 Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 1961 r. w sprawie ustalenia podstawowych zadań Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski z 1961 r. Nr 9, poz. 51 i z 1969 r. Nr 48, poz. 370) i § 11 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 125 Rady Ministrów z dnia 15 lipca 1969 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki oraz od środków pieniężnych na rachunkach bankowych (Monitor Polski Nr 32, poz. 238) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby fizyczne będące właścicielami budynków wielomieszkaniowych, w których czynsz na lokale pobierany jest na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1965 r. w sprawie czynszów najmu za lokale mieszkalne (Dz. U. Nr 35, poz. 224), mogą uzyskać w Powszechnej Kasie Oszczędności w latach 1972–1975 kredyt na remont bieżący budynku, zwany dalej "kredytem".
2.
Z kredytu może również korzystać osoba nie będąca właścicielem budynku, jeżeli sprawuje zarząd budynku i ma prawo do dysponowania rachunkiem bankowym, otwartym na podstawie § 15 ust. 1 rozporządzenia wymienionego w ust. 1.
3.
Kredyt może być przyznany, jeżeli na rachunku bankowym właściciela (zarządcy) budynku brak jest środków pieniężnych na pokrycie kosztów niezbędnego remontu bieżącego. Przyznany kredyt może być wykorzystany wyłącznie na pokrycie kosztów tego remontu.
§  2.
Kredyt przyznawany jest na wniosek właściciela (zarządcy) budynku, zaopiniowany przez organ do spraw gospodarki mieszkaniowej prezydium rady narodowej (miejskiej, dzielnicowej, gromadzkiej, osiedla) właściwej dla miejsca położenia budynku.
§  3.
1.
Wysokość kredytu nie może przekraczać 2% wartości odtworzenia budynku.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, w razie gdy kwota udzielonego kredytu nie przekracza 30 tys. zł.
§  4.
1.
Okres spłaty kredytu nie może przekraczać 8 lat.
2.
Spłata kredytu rozpoczyna się po upływie 6 miesięcy od daty jego przyznania i dokonywana jest w równych ratach kwartalnych.
3.
Oprocentowanie kredytu wynosi 3% w stosunku rocznym. Od nie zapłaconych w terminie rat przysługują bankowi dodatkowe odsetki za czas opóźnienia wpłaty w wysokości 8% w stosunku rocznym.
4.
Spłata kredytu oraz kosztów oprocentowania i innych kosztów bankowych związanych z zaciągniętym kredytem może być dokonana na wniosek właściciela (zarządcy) budynku z wpływów czynszu najmu, przekazanych na rachunek bankowy, o którym mowa w § 1 ust. 2.
§  5.
Szczegółowy tryb udzielania i spłaty kredytu określa instrukcja Powszechnej Kasy Oszczędności.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024